Anija konstaabel MALLE TIIRUSSON: „Kontrollige oma lapsi!“

3608

Anija valla piirkonnapolitseinikule valmistavad muret alkoholi tarvitavad alaealised, kes talveks peituvad korteritesse ja majadesse.

„Suvel on lapsed rohkem väljas, aga talvel peetakse pidusid korterites, kui vanemad on kodust ära. Seal on politseil neid raskem tabada. Hoidke laste tegemistel silm peal ja suhelge omavahel,“ paneb Anija valla piirkonnapolitseinik Malle Tiirusson lapsevanematele südamele.

Ta on Anija vallas töötanud kaks aastat ning tõdeb, et alkoholi tarbivad noored on tõsine probleem: „Väikeses kohas teatakse üksteist hästi. Lapsevanem võiks kontrollida, kuhu ta laps ööseks läheb. Kui ütleb, et sõbra või sõbranna juurde, siis võiks sõbra vanematele helistada ja küsida, kas nad on teadlikud.“
Sageli ei taha inimesed teatada, kui kõrvalkorteris käib pidu, ning politsei kuuleb alaealiste joomingutest tagantjärele. Kardetakse, et noored viskavad pärast kiviga akna sisse või teevad midagi muud. Eriti hirmul on pensionärid.

Malle Tiirusson julgustab pidudest teatama ja rahustab, et tegelikult on enamik noori korralikud ning normaalsed inimesed: „Käivad koolis, sageli ka huviringides, käituvad kodus korralikult. Huligaane, kes kiviga akna sisse viskaksid, on vähe. Lihtsalt iga on selline, et tahetakse kõike uut proovida ja kambavaim on tugev.“

Politseinikud teavad kodusid, kus peod toimuvad sagedamini, ning need on tihedama kontrolli all. Rohkem tuleb korteripidusid ette suuremates kohtades – Kehras ja Alaveres. Mujal on nende jälile saada  raskem. Kui ilmad lähevad soojemaks, kogunevad alaealised ka vanades lautades või tselluloositehase endises klubihoones, mis seisab tühjana.

Jaoskonda toodud noored on Malle Tiirussoni kinnitusel olnud üldiselt rahulikud ja pidanud end normaalselt üleval: „Politseiga ülbitsemist tuleb harva ette. Rohkem ollakse hirmul vanemate ees. Enamjaolt saavad nad väga hästi aru, milles on nende eksimus. Ära minnes öeldakse sageli aitäh ja head aega.
Vanemad on häiritud öisest äratamisest, aga politsei peale keegi vihane pole olnud. Teatame noorte väärtegudest kooli sotsiaalpedagoogile.“

Malle Tiirusson nendib, et poisid ja tüdrukud satuvad politseisse alkoholi tarvitamise tõttu sama tihti ning ka tarbitud alkoholi kogused on võrdsed: „Poisid tüdrukuteta pidusid ei pea. Piire ei tajuta veel ja juuakse päris palju. Ei teadvustata, et see võib olla ohtlik. Näiteks hiljaaegu Kosel Oxforellis toimunud noortepeolt tõime ära 15aastase tüdruku, kes oli purjus, ja tal oli suhkruhaigus. “

Alkoholi hangitakse taskuraha eest. Malle Tiirusson jutustab, et varem oli Kehras üks pood, kus müüdi alaealistele alkoholi, aga see enam ei tööta.

Tavaliselt ostavad noortele alkoholi täisealised sõbrad. Vahele on jäänud ka asotsiaalseid isikuid, kes on  karistuse saanud. Tallinnas õppivad noored toovad alkoholi sealt, sest saab lihtsamalt kätte. Noorte hulgas tuleb mõnikord ette ka purjuspäi autojuhtimist, talvel vähem, suvel rohkem.

Kehras on noortekeskus, aga piirkonnapolitseiniku hinnangul ei piisa sellest 16-17aastastele noortele: „Noortekeskuses käivad nooremad lapsed ja avatud on see ainult teatud kellaaegadel. Minu arvates võiks Kehras tegutseda midagi noortekohviku-laadset, kus saaks mängida piljardit ja lauamänge, süüa, juua mahla. See võiks olla noorte enda majandada ja vastutada ning huvi pakkuda neile, kes on noortekeskuses käijate east väljas, aga pole veel täiskasvanud.“

Eelmine artikkelTraktorist varastati diislikütust
Järgmine artikkelFoorum Kolgakülas – Kuusalu ja Loksa valla ühinemine oli õige samm