
„Omavalitsused on tugevad siis, kui neil on tugevad kogukonnad. Arenduskoja Leader tegevusrühm algatas kogukondade arenguprogrammi, et kasvatada nende võimekust sel keerulisel ajal,“ lausus projektijuht Eha Paas programmi tutvustades esimesel koolituspäeval Kadrina vallas asuvas Õnnela puhkemajas, kuhu kogunesid 10 kogukonna esindajad Kuusalu, Haljala, Tapa ja Kadrina vallast ning Loksa linnast. Nendega koos osalevad programmis igast omavalitsusest kaks inimest, kes tööalaselt suhtlevad kogukondadega.
Kuusalu vallast valiti programmi MTÜ Parim Paik Suurpeal, MTÜ Hara Külaselts ja Lahemaa turismiasjaliste kogukond, Loksalt MTÜ Loksa Pärlid. Kuusalu vallast on kaasatud kommunikatsioonispetsialist Triinu Rebane ning kultuuri- ja sporditöö spetsialist Veronika Laende, Loksalt arendus- ja keskkonnanõunik Karin Ilves. Koolitusgrupis on kokku ligi 30 inimest, osalemine on tasuta.
Koolitasid kogukondade arendamise ja vabatahtliku tegevuse eestvedaja Eha Paas ning kogukondade arendamise praktikud Ivika Nõgel ja Krista Habakukk.
Esimesel päeval räägiti kogukonna tähendusest, kaasaegsete kogukondade arendamisest, kaasamisest ja koos tegutsemisest ning olid praktilised harjutused.
Teisel päeval tutvustati kogukondade arengufaase, osalejad said potentsiaalsete arenguvõimaluste küsimustiku täitmise tulemusena ülevaate enda kogukonna arenguetapist. Omavahelise arutelu käigus võtsid kogukondade esindajad endale ülesande, mis tuleb täita koos kogukonnaga mai alguseks. Siis toimub programmis osalejate järgmine kokkusaamine, minnakse inspiratsioonireisile tutvuma Harjumaa ja Järvamaa kogukondadega. Omavalitsuste töötajatele tehakse veel eraldi koolitus aprillis.
Kahel õppepäeval toonitasid koolitajad, et inimesi saab kõige paremini kaasata, kui neid kuulad. Tuleb lasta kõigil öelda, mis on nende soovid ja vajadused, selle järgi sõlmida kokkulepped edasiseks. Inimesed on erinevate väärtustega ja see loobki mitmekesisuse. Kõige suurem viga on kiirustamine, kogukond peab tegevusteks valmis olema, see võtab aega. Pole olemas valesid arengufaase, kogukond on just sellises etapis, nagu ta parasjagu on, kõik kogukonnad ei pea arenema, ideaalfaasi pole olemas, igas arengufaasis saab kogukond tunda end hästi. Kogukond ja MTÜ ei ole võrdusmärgiga. Kaasamine on juhtimine, mis jõustab inimesi ja võimaldab kasutada nende võimeid ühiseks hüvanguks.
Kuni 2027. aasta suveni kestva programmi tulemusena peaks kasvama kogukondade toimevõime ise hakkama saada ja teha koostööd eri osapooltega, kogukondadel on suurenenud suutlikkus osaleda omavalitsuse erinevates protsessides ning omavalitsustes tekib suurem teadlikkus kogukondade kaasaegsest arendamisest ja tehakse rohkem koostööd, loetles projektijuht Eha Paas eesmärke.
Koolitust rahastatakse Leader koostööprojektist „Viru Leader võrgustiku tugevdamine“, milles osaleb ka MTÜ Arenduskoda.