Koolimaja renoveerib OÜ Revin Grupp.
Anija vallavalitsuse korraldatud riigihankele Alavere põhikooli hoone renoveerimiseks esitati 10 pakkumist, sealhulgas oli kahe firma ühispakkumisio kolm. Kõige soodsamat hinda pakkus OÜ Revin Grupp. Hanke võitjaks tunnistatud ettevõte lubas koolimaja renoveerida 1 116 000 euro eest. See on üle 150 000 euro vähem, kui oli renoveerimisprojekti põhjal arvestatud.
Kuna Alavere koolimaja plaaniti esialgu renoveerida kahes osas ja kahe aasta jooksul, kavandati Anija valla tänavusse eelarvesse esimese etapi töödeks ehk koolimaja fassaadi ja võimla renoveerimiseks 450 000 eurot. Kogu maja kütte- ja elektrisüsteemide ning vee- ja kanalisatsioonitorustiku uuendamiseks ning siseviimistluse tegemiseks plaaniti raha eraldada 2021. aasta eel-arvest. Kevadel selgus, et Anija vald saab riigi lisaeelarvega koroonaviirusest tingitud kriisi leevendamiseks 440 000 eurot investeeringutoetust. Vallavolikogu otsustas, et see kasutatakse Alavere koolimaja renoveerimise teise etapi töödeks ning juulikuu viimasel päeval kuulutas vallavalitsus välja kogu koolimaja renoveerimishanke, pakkumisi sai esitada 4. septembrini.
Vallavalitsuse ehitus- ja hankespetsialist Viljo Leisi selgitas, et riigi investeeringutoetuse kohta tuleb rahandusministeeriumiga sõlmida leping hiljemalt novembri lõpuks, kuid raha kasutamiseks on aega tuleva aasta lõpuni.
Abivallavanem Enn Pung oletas, et Revin Grupiga saab ehituslepingu sõlmida oktoobri alguses. Pärast seda algab 1988. aastal ehitatud koolimaja võimla renoveerimine ning fassaad soojustatakse ja kaetakse uue krohviga. Uuest aastast algavad ka kogu maja sisetööd – vahetatakse välja senised elektri- ja küttesüsteemid, paigaldatakse uued ventilatsioonisüsteemid, maja saab soojustagastusega ventilatsiooni, vana vee- ja kanalisatsioonitorustik asendatakse uuega, rajatakse uued sanitaarsõlmed.
„Kuna vahetatakse kogu koolimaja torustik ja elektrijuhtmed, siis tuleb taha ka küllalt palju lammutus- ja hiljem viimistlustöid,“ lausus Enn Pung.
Koolimaja saab renoveerimise käigus uued siseuksed ja mõned uued aknad ning kooli köök täiesti uue sisustuse. Kooli põrandatele pannakse uued katted, sanitaarruumidesse uued plaadid. Renoveerimistööde lõpptähtaeg on 15. august 2021.
Õppetöö viieks kuuks mujale
Aasta lõpuni toimub Alavere põhikooli õppetöö oma majas, vaid kehalise kasvatuse tunde ei saa teha tavapäraselt võimlas.
„Kui ilm vähegi kannatab, toimuvad kehalise kasvatuse tunnid õues. Kui õues ei ole võimalik, saab liikuda ja võimelda koolimaja teisel korrusel väikeses saalis,“ ütles kooli direktor Renna Reisi.
Ta avaldas lootust, et teisel poolaastal saab võimlemistunde läbi viia uuenenud võimlas. Muu koolitöö peab alates 1. jaanuarist kuni õppeaasta lõpuni jätkuma mujal. Praeguste plaanide kohaselt kolitakse kool jõuluvaheajal kolme kohta: Alavere lasteaeda, rahvamajja ja noortekeskusesse. Lasteaias õpivad uuest aastast kuni õppeaasta lõpuni algklassid, rahvamajas 5., 7. ja 9. klass ning noortekeskuses 6. ja 8. klass.
„Tunded on head, renoveerimisega muutub koolimaja soojemaks, nii õpilased kui õpetajad saavad parema õppimis- ja töökeskkonna. Meil on 82 õpilast, usun, et mahume neisse kohtadesse ära. Distantsõpet me praegu ei kavanda, esimene valik on teha otseõpet, aga kõik võib muutuda seoses COVID-19 levikuga,“ lausus Renna Reisi.
Ta lisas, et on ajutised kooliruumid üle vaadanud ja usub, et viis kuud tavalisest kitsamates oludes õppida ei ole väga keeruline: „Need olud ei ole halvad, lasteaed pakkus meile väga avaraid ruume, ka saali. Rahvamaja saali mahub suisa kolm klassi, eraldame need vaheseintega.“
Õppetööks vajalik mööbel kolitakse ajutistesse klassiruumidesse, ülejäänud mööbel viiakse remondi ajaks Alvar MÜ laoruumi.
Alavere piirkonna kultuurijuht Anna Nilisk arvas, et rahvamajas saavad kooli remondi ajal kõik huviringid endiselt edasi toimetada, kuna koolipäevad kestavad kella kolmeni ning ringitöö peamiselt õhtupoolikul. On ka võimalus, et rahvamaja ringide tegevus toimub ajutiselt kooli võimlas, kui see on renoveeritud.
„Nädalavahetustel kool ei tööta ning kui just koroona ei hakka meid piirama, saame oma üritusi teha. Küll aga ei ole sel ajal võimalik korraldada lastele päevaseid teatrietendusi või filmide vaatamisi,“ sõnas ta.
Anija Valla Lasteaedade direktor Eda-Mai Tammiste sõnul antakse Mõmmila lasteaias jaanuarist kooli kasutada tühi rühm, mille üht tuba kasutab lasteaed võimlemissaalina, ning lasteaia saal. Üht ruumi hakatakse ajutiselt kasutama söögisaalina, kuna ka koolitoitu valmistatakse alates jaanuarist kuni õppeaasta lõpuni Mõmmila lasteaia köögis: „Lasteaia muusikatunnid hakkavad siis toimuma rühmades, liikumistunde saab sel ajal teha ehk juba koolivõimlas. Kõige keerulisem on lasteaia lõpupeoga, aga kui sel aastal tegime selle koroonaviiruse tõttu õues, siis ehk saame ka järgmisel aastal väljas teha.