
„Alavere on nüüd Eesti kuivatipealinn,“ märkis tulundusühistu Alvar MÜ juht JAANUS KALEV uue kuivati avamispeol.
TÜ-l Alvar MÜ on Alavere külas nüüd kokku 6 viljakuivatit. Viis on ehitatud krundile, kuhu esimese rajas 1845. aastal parun Ungern-Sternberg. Uus, mis on Eesti, aga tõenäoliselt ka Baltikumi kõige kõrgem viljakuivati, pandi püsti praegusest teraviljakompleksist teisele poole teed, kus varem oli tankla. 40 meetri kõrgune kuivati suudab kuivatada 90 tonni vilja tunnis. Kuivati juurde kuuluvad 4 mahutit märja ja 6 kuiva vilja jaoks. Iga märja vilja punker mahutab 500 ning kuiva vilja punker 900 tonni vilja.
„Alavere kuivati teeb eriliseks, et nii väikesele alale on surutud kokku suur võimsus. Et seada sedavõrd suur tootlikkus üles piiratud alale, tuli ehitada kõrgusesse. Selle eelis on, et lärm hajub ära ega häiri külarahvast,“ selgitas Alvarile kuivati müünud Argo Luide ASist Dotnuva Baltics.
Alavere kuivati rajamine läks maksma 2,2 miljonit eurot. Alvar sai Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) kaudu soodustingimustel laenu, 500 000 euroga on lubanud toetada PRIA.
Kuivati käivitas minister
Alavere uue kuivati avamispeol möödunud reedel, 3. augustil, osales maaeluminister Tarmo Tamm, kutsutud olid kuivati valmimisele kaasa aidanud ettevõtted, koostööpartneid ja kohalikud põllumehed. Kõik külalised said vilja vastuvõturuumi sisenedes väikese kotikese. Esimesena puistasid neist vilja vastuvõtukolusse minister Tarmo Tamm, TÜ Alvar MÜ juht Jaanus Kalev ning kuivatite müüja esindaja Argo Luide, seejärel paluti sama teha kõigil külalistel. Kui Jaanus Kalev ja Argo Luide olid selgitanud vilja teekonda alates vastuvõtust kuni kuivatamisprotsessi lõpuni, käivitas minister kuivati arvutihiire klikiga. Õhtujuht Urmas Vaino teatas, et sellega on uus kompleks avatud.
Minister Tarmo Tamm märkis, et põllumajandus on Eesti üks suuremaid võimalusi.
„Võib-olla mõni nüüd muigab, sest meil on põud ja eelmisel aastal uputas. Kuid kui aasta lõpus teeme arvestusi, oleme kokkuvõttes plussis. Ja kui me ei usuks sellesse, poleks ka siin Alaveres seda avamist,“ lausus ta.
Tarmo Tamm kiitis, et Eesti põllumehed on tublid investeerijad: „Kui Alaveres avame Baltikumi ühe moodsama teraviljakuivati, siis Imaveres on varsti rapsitehase avamine. Mõlema puhul on väga positiivne, et seda teevad põllumehed koos. Need, kes investeerivad, mõtlevad tuleviku peale. Ma olen veendunud, et Eesti põllumajandust ootab ees suurem tõus. Ootame selle ära.“
TÜ Alvar MÜ juht Jaanus Kalev märkis, et nagu Tallinna linn, ei saa ka üks kuivati kunagi päris valmis, alati on midagi täiustada, areneda. Ta tänas esmalt oma ühistu mehi Andres Grentsi, Ervin Sanderit, Martin-Margus Posti, Vahur Nokkurit ja Andrus Niliskit, kellega koos võeti ette uue kuivati rajamine ning panditi selleks ka isiklikku vara. Tänumeened andis ühistu juht ka kuivati tarninud Dotnuva Balticu ning ehitajate esindajaile – betoonitööd tegi OÜ Mapri Ehitus, kõrged metalltornid ehitas OÜ Ofi Construction.
„Ofi Constructioni näol on tegu oma valla ettevõttega,“ teatas ta.
Veel tänas Alvari juht ehitusjärelevalvet, kuivatit krediteerinud panka ja MESi, suurimaid viljatarnijaid ASi Baltic Agro ja ASi Scandagra Eesti ning teisi partnereid, kes omakorda tänasid Alvarit hea koostöö eest. Anija vallavanem Arvi Karotam tunnustas: „Anija valla mehed on teinud ajalugu. Täna oleme tunnistajad, et valla kahele suurele maamärgile, Kehra tehasele ja Anija mõisale, on lisandunud kolmas – Alavere kuivati.“
Kaks aastat eeltööd
Alvar loodi 1992. aastal Alavere kolhoosi viljakuivati baasil. Esialgu tehti ka põllutöid, pakuti külvamise-kündmise ja viljavõtuteenuseid.
„Liiga palju erinevaid asju kvaliteetselt teha ei saa,“ tõdes Jaanus Kalev, kes õppis Alvari loomise ajal põllumajandust Saksamaal ning tuli mõne aasta pärast ühistu tegevjuhiks.
Järk-järgult hakati spetsialiseeruma teraviljale ning nüüd pakutakse kuivatamise kõrval ka selle hoiustamise, sorteerimise ja pakendamise teenust.
Äsjaavatud kuivati on Alvaril kuues. Senisesse kompleksi on 26 aasta jooksul püstitatud 5 kuivatit: „1992 ehitasime Soome abirahade toel kaks esimest. Siis olid mahud väikesed, 3 tonni vilja hektarilt oli juba hea saak. Nüüd loetakse heaks saagiks 6-7 tonni hektarilt, väikesed talunikud on turult kadunud ja kes on jäänud, on tunduvalt suurenenud.“
Kuna tellimuste arv muudkui kasvas ja Alvar sai põllumeestelt riielda, et ei võta nende vilja kuivatada ning potentsiaalne raha jäi saamata, hakati paar aastat tagasi mõtlema uuest kuivatist.

„Konkreetsem visioon hakkas tekkima umbes poolteist aastat tagasi. Põhiliselt arutasime kolmekesi – Andres Grents, Ervin Sander ja mina. Käisime mööda Eestit ja ka Lätis-Leedus kuivateid vaatamas. Tegime paberil jooniseid, proovisime uut kuivatit mahutada ka senisele territooriumile, kuid seal poleks logistika toiminud. Sellepärast otsustasime, et teeme selle Alvari omanduses olevale endise bensiinijaama kinnistule. Kuivati sai väga kõrge, sest madalama puhul oleksid sellise võimsuse puhul tulnud krundipiirid vastu,“ jutustas Jaanus Kalev.
Esimene ehituskoosolek oli mullu novembris, kopp läks maasse jaanuari alguses: „Palju sai vaieldud ja halle juukseid on kõvasti rohkem, kuid usun, et lahendus sai väga hea.“
Kuivati ja elevaatorid metallist tükkidest kokku monteerinud OÜ Ofi Construction juht Andrus Olesk rääkis, et see on viimasel ajal ehitatud Eesti esimene teraviljakompleks, mis valmis tähtaegselt. Ta kiitis oma töömehi, Alavere kuivati juures töötas neid kümmekond. 15kordse maja kõrgune kuivati pandi püsti 10 päevaga: „Siin oli 20 rekatäit metalli. Elemendid tegime enne Alvari hoovi peal valmis ja siis tõstsime suurte kraanadega kokku. See oli keeruline, kümnetonnised seadmed tuli tõsta 30 meetri kõrgusele. Töö on väga täpne, 40meetrine elevaator tohib kogu pikkuse peale olla vaid 2 sentimeetrit loodist väljas. Nii täpselt ei ehitata ühtegi maja.“
Uue kuivati jõudlus on suurem, kui Alvari senisel viiel kuivatil. Jaanus Kalev kõneles, et nendes on plaan hakata käitlema peamiselt maheteravilja, tavateraviljakogused suunatakse uude kompleksi: „Uus on seniste kuivatitega võrreldes nagu öö ja päev. Seda saab juhtida ja jälgida distantsilt, kui tekib tõrge, seiskavad kontrollerid liinid automaatselt. Kuivati ei tekita helireostust ega ka füüsilist reostust, peal on mürasummutid ja tolmupüüdurid.“