
„Siin olid ärksamad inimesed, avasid kooli varem, kui loodi Eesti Vabariik, “
märkis direktor TIINA STEINBERG Aegviidu kooli 100. sünnipäeva tähistamisel.
KÜLLI KOPPELMAA
Kuigi kooli 100. sünnipäeva peeti laupäeval, 10. veebruaril vaid kaks nädalat Eesti juubelist varem, on Aegviidu kool riigist siiski mõned kuud vanem. Koolipere tähistas juubelit detsembris, kuid vilistlaste kokkutulekut lükati edasi, et pidada seda uues spordisaalis, mille valmimist ootasid pikisilmi juba need, kes õppisid Aegviidu koolis pool sajandit tagasi. Spordihoone pole siiani lõplikult valmis, kuid uues saalis sai läbi viia esimese aktuse, õpilaste kontserdi ja vilistlaste peo.
Juubelipidu juhtis kooli 77. lennu vilistlane Tanel Ader. Kolleege ja kogu kooliperet, ka kõiki toetajaid, kiitis direktor Tiina Steinberg: „Bill Gates on öelnud: „Kui sa arvad, et su õpetaja on kõige karmim, siis oota, kuni oled kohtunud oma bossiga.“ Aegviidu kooli õpetajad on olnud just nii karmid, kui on vaja, et lapsed mõistaksid – kedagi ei ole võimalik õpetada, vaid ise peab õppima. See „ise“ pole alati tahtnud õppida. Sellepärast on meil jätkuvalt õpetajaid klassi vaja.“
Direktor teatas veel, et pärast mitu aastat kestnud otsinguid on Aegviidu kool leidnud endale tunnuslause. See oli trükitud ka juubelipeol osalejatele kingitud rinnamärgile – „Väike kool, soe süda.“
Sajandivanuse kooli õpetajaid-õpilasi õnnitlesid Anija abivallavanemad Riivo Noor ja Marge Raja, Aegviidu teiste asutuste ning naaberkoolide esindajad. Kooli vilistlane Riivo Noor märkis, et õpitulemusi ning olümpiaadide ja sportlikke tulemusi arvestades ei ole Aegviidu kool sugugi väike. Ta kinkis oma koolile Aegviidu koolimajast maali, mille tegi Kehra kunstidekooli õpetaja Oksana Tkatšenko.
Kehra gümnaasiumi direktor Kaido Kreintaal, kes meenutas, kuidas sai oma kooli ajal Aegviidu poistelt suusatamises „kitli peale“, lausus: „Mul on hea meel, et oleme saanud oma valda toreda naabri. Loodan, et teie õpetate meid suusatama ja meie õpetame teile käsipalli.“
Aegviidu kooli vilistlane, hilisem õpetaja ning kuus aastat koolijuhina töötanud Inna-Mai Algma meenutas oma koolitee algust 1943. aasta sügisel, mil enda esimest õpetajat nähes otsustas, et ka temast saab tulevikus õpetaja. 50 aastat tagasi Aegviidu kooli lõpetanud Mati Karp jutustas, et kui astus 1. klassi, lubati – teie lõpetate juba uues koolis: „Nüüd on siis lõpuks uus hoone, mitte küll koolimaja, nagu tollal lubati, kuid spordisaal, aitäh selle eest!“
Kool püsis riigikordadest olenemata
Sajand tagasi, 1917. aasta kevadel loodi Aegviidus kohalike meeste algatusel haridusselts, mille põhiline eesmärk oli kooli asutamine. Ambla kihelkonna põhjaosas oli juba 19. sajandil mitu talurahvakooli, kuid need kõik jäid Aegviidust kaugele. Noor parun Otto Hoyningen Huene andis koolile kasutada Musta Käpa jahimaja – Aegviidu praeguse rahvamaja – kus alustas 1917. aasta novembris tegevust ligikaudu 40 õpilasega kool. Lapsed jagati ettevalmistuse järgi nelja klassi, 1. klassis õppisid koos nii 8 kui 14aastased. Esimesed õpetajad leiti ajalehekuulutuse peale – koolijuhatajaks sai Clarissa Muru, esimene õpetaja oli Elfriede Kask.
Kuna haridusselts ei suutnud kooli ülal pidada, võttis riik 1919. aastal kooli oma algkoolide võrku. Samal aastal ostis Lehtse vallavalitsus parunilt endise hobupostijaama, selles majas on kool siiani. 1935. aastal tehti koolile kolm juurdeehitust, 1995. aastal lisandus veel üks. 2004. aastal värviti punane koolimaja kollaseks, renoveeriti saal.
100 aasta jooksul on Aegviidu koolis lõpetanud 91 lendu. Nelja klassiga alustanud kool on kasvanud 9klassiliseks, õpilasi oli parimatel päevadel üle 200, praegu on 60. Saja aasta jooksul on koolil olnud 15 juhti.
„Sellesse aega mahuvad Eesti riigi loomine, vabariigi ülesehitamine, sõda, okupatsioon, taasiseseisvumine, meie kool on ikka püsinud,“ lausus praegune direktor Tiina Steinberg.
Kooli juubelipeoks pidi valmima ka kogumik Aegviidu haridus- ja kultuurielust, kuid trükikojast jõudis selleks ajaks kooli proovieksemplar. Juubelipeol sai seda sirvida ning teha parandusi, raamat ilmub lähipäevil.
Raamatu koostanud Jäneda muuseumi juhataja Georgi Särekanno tõdes, et kui meil propageeritakse praegu kodanikuühiskonna loomist, siis Aegviidus oli see olemas juba 100 aastat tagasi.
„Tänu sellele on Aegviidu saanud kooli, raamatukogu, rahvamaja ning kogu oma kireva kultuuri- ja hariduselu,“ sõnas ta.