Aasta ema MARGIT AMER Loksalt: „Selle tiitli jaoks pidasin end nooreks.“

5497

Pühapäeval aasta emaks kuulutatud MARGIT AMER on sündinud ja koolis käinud Arukülas.


MADIS, MARGIT, TARMO, SIIM AKSEL ja PRIIT AMER emadepäeval Estonias. Foto Arno Mikkor

Loksa linna ja Kuusalu valla ning ka Harjumaa kodutütarde ja noorkotkaste kodudes oli pühapäeval äratundmisrõõmu, kui vaadati emadepäeva aktuse teleülekannet Estoniast. Eesti Naisliidu president Siiri Oviir nimetas tänavuseks aasta emaks Margit Ameri, kelle kandidaadi esitas kodutütarde organisatsioon.

Margit Amer on alates 2011 kevadest kodutütarde Harju ringkonna vanem. Ta on üle kümne aasta juhendanud koos abikaasa Tarmo Ameriga noorkotkaste ja kodutütarde Loksa rühma. Vanemveebel Tarmo Amer on ka Harju noorkotkaste juht ning Loksa gümnaasiumi riigikaitse õpetaja, töötab kaitseväes. Peres on kolm poega, Tallinna Ülikooli tudeng Priit ja kaitseväes aega teeniv Madis on endised noorkotkad ning 12aastane Siim Aksel kuulub Loksa rühma. Priit ja Siim Aksel laulavad üle-eestilises poistekooris Kalev.

Kodukandi rahvas teab Margit Amerit ka kui Loksa endise rõivapoe juhatajat, viimastel aastatel juhib Loksa noortekeskust.

„Olen kogu aeg öelnud, et võiksin olla aasta vabatahtlik. Pean musterema rolli teistsuguseks, aga ju on aeg ning arusaamad muutunud. Samas olen noorterühmaga tegelenud oma pere nimel – nii saime võistlustel ja laagrites koos olla,“ rääkis Margit Amer Sõnumitoojale.

Ta ütles, et teadis enda kandituuri esitamisest aasta ema tiitlile, kuid kordagi ei mõelnud, et selle võiks saada tema: „Alati on valitud minust vanemaid, soliidsemaid ja targemaid. Kui esmaspäeval Siiri Oviir helistas ja uudisest teatas, mõtlesin, et kui see ei ole nali, siis on päris hea nali.“

Kohe tuli ka mure, et aasta ema peab esinema kõnega, ning otsustas, et pikalt ei räägi. Estonia kontserdisaalis kõnepulti astudes tänas Margit Amer oma ema, Anni Raudseppa, ja abikaasat, kelle kõrval sattus kaitseliidu noorte juurde: „Nüüd on kõik Harju noored meie lapsed ning vahvate särasilmsete kodutütarde näol olen saanud endale palju tütreid. Tänan mulle osutatud au eest.“

Naisliidu juht SIIRI OVIIR, EV president TOOMAS HENDRIK ILVES ja aas­ta ema 2012 MARGIT AMER. Foto Arno Mikkor
Naisliidu juht SIIRI OVIIR, EV president TOOMAS HENDRIK ILVES ja aas­ta ema 2012 MARGIT AMER. Foto Arno Mikkor

Ajakirjanduse rünnak ehmatas
Kui pidulik kontsert lõppes, pidi aasta ema pere suunduma pärast ametlikku pildistamist koos presidendiga sinisesse saali, kus ootas suupistelaud. Kuid nad sattusid ajakirjanike piiramisrõngasse, tuli anda intervjuusid ning banketisaali jõudsid teistest kutsututest hiljem.

„Ajakirjanduse rünnak oli ehmatav, kui ei saadud mulle ligi, küsiti teistelt. Pärast läksime koos emaga tema juurde Arukülasse, õhtul olime Kasispeal Tarmo ema Eha Ameri juures,“ rääkis Margit Amer.

Kohe järgmise päeva hommikul sõitis ta tagasi Tallinnasse ETV hommikusaatesse Terevisioon, kus intervjueeriti teda ja Siiri Oviiri – räägiti tööst noortega, ema rollist tänapäeval ning kuidas seda väärtustatakse.

Raasiku vallavalitsuse endine finantstalituse juhataja-pearaamatupidaja Anni Raudsepp ütles pühapäeva õhtul, et on loomult tagasihoidlik ega taha avalikku tähelepanu, tütre aasta ema tiitel tuli suure üllatusena, sest senised aasta emad pole olnud noored: „Pärast kella seitsmeseid uudiseid hakkas telefon rohkem helisema, sooviti ka mulle õnne. Samas mõtlen, kas sellist tiitlit üldse oleks vaja anda, sest kes ei saa, võib olla solvunud. Seda võib küll öelda, et Margit ja Tarmo on tublid, kantseldanud enda ning teiste lapsi. Nende oma poisid panid asja paika, tahtsid noorkotkad olla. Lastega saab Margit väga hästi läbi.“

Loksa gümnaasiumi riigikaitse õpetaja Tarmo Amer: „On olnud hullumeelne nädal, ei tohtinud veel teistele tiitlist rääkida, samas Margit arutles, et miks just tema. Me ei taha olla hallid hiired, aga ei soovi end ka eriti esile tõsta. Et aasta emaks sai kodutütarde juht, on loodetavasti selleks hea, et hakatakse aru saama, me ei ole veidrikud, ajame oma asja, aga see on oluline ka teistele. Et valiti Margit, väärtustatakse üldse kaitseliidu ja noortekeskuste tööd. Kui mõelda, et kandidaate oli tänavu 23, olen uhke, et aasta emaks sai minu abikaasa.“

Ta lisas: „Margitil on Harjus kokku 250 tüdrukut, mul ligi 300 poissi, nad kõik on meie lapsed. Ning varasemad noorkotkad ja kodutütred, kellest osad tulevad ka nüüd laagritesse ning võistlustele appi. Ehkki ametlikult olen Loksa noorkotkaste ja kodutütarde ringijuht mina, on Margit palju aidanud ja kaasas käinud.“

Margit Amer: „Kui Tarmo rühma hakkasid Loksal tulema tüdrukud ja Siimu sõbrad ehk väiksemad poisid, vaatasin, et oleks vaja nendele toeks ka naispoolt. Ühel hetkel Harju instruktor ütles, et mina võtku kodutütred enda hoole alla. Seni püüame noortega tegeleda, kuni Siim Aksel lõpetab Loksal 12. klassi. Vahel hakkad väsima, aga kui lapsed astuvad ligi ja küsivad, mida jälle teeme, siis ikka lähed. Tuled teinekord koos noortega laagrist, keegi õhkab, et saab koju, kus ootavad soe toit ja saun. Mul on külmkapp tühi, tuleb hakata toimetama, aga nii see on – kaitseliidus, noorkotkaste ja kodutütarde organisatsioonis on tegevus vabatahtlik. Naiskodukaitses pole ma olnud, nüüd kodutütarde juhina kaalun tõsisemalt liitumist.“

Madis Amer iseloomustas ETV uudistesaatele Aktuaalne Kaamera oma ema kui töökat inimest, kellel on alati nägu naerul, kui midagi tegema hakkab, siis viib selle lõpuni.

Siim Aksel Amer lausus, et ema oskab hästi lohutada. Ajaleht Postimees vahendab, et kuulnud aasta ema tiitlist, puhkenud noorem poeg naerma – ei uskunud, et teised ka teavad, kui hea ema tal on.

Loe ka – Kuusalu kihelkonnas on kodutütreid-noorkotkaid 3 rühma.

Eelmine artikkelTulekahju koolimaja hoovis
Järgmine artikkelBalti Spoon tutvustab end kohalikes koolides võimaliku tööandjana