MADIS JÕGI algatas allkirjade kogumise: vallamaja Kuusallu

2346

Kuusalu elanik MADIS JÕGI soovib, et peatataks Kiiu mõisa renoveerimine praeguse projekti järgi ja kaalutaks alternatiivseid võimalusi.

MADIS JÕGI: „Kuusalu vallas võiks rohkem olla rahvaalgatuslikke ettevõtmisi.“
MADIS JÕGI: „Kuusalu vallas võiks rohkem olla rahvaalgatuslikke ettevõtmisi.“

Eelmise neljapäeva hommikul viis Kuusalu aleviku elanik Madis Jõgi Capri Pitsakohvikusse teksti pealkirjaga „Rahvaalgatus“. Sellele on lisatud allkirjade kogumise leht. Sama päeva õhtuks oli allkirju kogunenud 50.
Ta selgitab tekstis, et tahab apoliitilise ja varjatud majandushuve mitteomava vallaelanikuna juhtida seoses Kiiu mõisa renoveerimisplaaniga tähelepanu maksumaksja rahakotile sõbralikumatele valikutele, mis vaatavad kaugemale, kui käesoleva vallavalitsuse võimuperiood.
„Viimastel nädalatel on valla poliitelu muutunud väga tuliseks – võimul olev vallavalitsus soovib väga kindlameelselt läbi suruda Kiiu mõisa renoveerimise projekti ja võtta selle jaoks miljon eurot laenu, mida maksumaksjad Viinistust Saunjani tagasi hakkavad maksma,“ selgitab ta tekstis.
Madis Jõgi pakub alternatiivseid ideid. Kaaluda vallamaja kolimist Kuusalu tervisekeskuse majja, tervisekeskus viia muusikakooli ja muusikakooli jaoks teha Kuusalu koolikompleksile juurdeehitus. Kiiu mõisahoone võiks renoveerida vanadekoduks.
Ta juhib veel tähelepanu JOKK olukorrale – vallavanem Urmas Kirtsi on MTÜ Kiiu Arendus asutajaliige. Ja lisab, et kindlasti on MTÜle kasulik, kui investeering Kiiu mõisa saab tehtud praeguse vallavalitsuse ajal, sest pärast 2017. aasta haldusreformi on olukord teine.
„Fakt on selles, et vallamaja ei muuda Kiiu elu paremaks. Seda on näidanud aeg – uus Kiiu lasteaed on kahe aastaga toonud Kiidu rohkem elu ja toimetamist kui vallamaja 20 aastaga,“ kirjutab rahvaalgatuse idee autor.
Miljoni euro kasutamiseks esitab ta muid võimalusi: valmistada turisminfo kaardid, viidad, infopunktid või tänapäevane telefonirakendus; kolme alevikku teha korralikud mänguväljakud lastele; remontida vallateid; asulatesse panna LED tehnoloogial säästlik tänavavalgustus, mis valgustaks ka öösel.
Madis Jõgi ütles Sõnumitoojale, et ta pole varem sotsiaalselt aktiivne olnud, kuid nüüd tundis, et aeg on vallaelus kaasa rääkida: „Olen üles kasvanud ja koolis käinud Kuusalus. Viimastel aastatel töötasin kaugemal, ei olnud aega kodukoha ellu põhjalikumalt süveneda. Eelmisel suvel tulin tööle kodule lähemale, firmasse Tehomet. Torkab silma, et mujal valdades on rahvaalgatuslikku tegevust rohkem. Kehras algatas MTÜ Kehra Kooli Vilistlased koolimaja ümbruse planeeringu ja Kehras on muidki rahvaalgatusi. Tapa vallas on kaasav eelarve, rahvas võib kindla summa kasutamise üle ise otsustada. Tahan, et ka Kuusalu volikogu arutaks koos rahvaga, Kiiu mõisa küsimus tuleks volikogus uuesti päevakorda võtta. Katsetasin esmalt sõprade ja naabrite peal, nemad andsid allkirja. Siis viisin pitsakohvikusse.“
Keegi pole selle vastu, et mõis korda teha, ja vallamaja asukoht ei ole kõige olulisem, kinnitab ta: „Kõige tähtsam on panustada Kuusalu valla terviklikku arengusse. Meil pole piiramatut eelarvet ja nagu igas majapidamises, tuleb ka vallas vaadata, kuidas oleks kogukonnale kõige rohkem kasu. Miljon eurot võib kulutada ühele objektile, aga me vallas on kitsaskohti, mis jäävad lahenduseta. Soovin, et miljonilisest laenust kasvaks vallale võimalikult suurt tulu. Vaja oleks terviklikumat analüüsi ja lahenduste leidmist. Eelmisel sügisel avastati, et Kuusalu koolis on ruumikitsikus, kiiruga tehti õpetajate tuppa klassiruum, kuigi oli ju aastaid teada, et lastele on klasse juurde vaja. Miks sellele varem ei mõeldud? Siit tekibki küsimus, kas miljoni euro kulutamine on ikka põhjalikult läbi mõeldud.“
Ta märkis, et pole rahvaalgatusele lisanud vallavolikogu eelnõu: „Ma ei osanud seda koostada. Uurisin internetist, lugesin ka Riigi Teatajat, seadus ütleb, et volikogu peab võtma teema arutusele, kui selle algatab vähemalt 1 protsent hääleõiguslikest vallaelanikest. Loodan volikogu riigimehelikkusele ja need ettepanekud lähevad kaalumisele.“
Kuusalu vallas on valimisealisi elanikke on umbes 5200, 1 protsent on seega 52. Esmaspäeva õhtuks oli Madis Jõgi rahvaalgatusele allkirju koos 80.
Madis Jõgi: „Minu algatus hakkas kohe neljapäeval elama oma elu. Valkla Forelli viidi, et ka seal allkirju koguda. Mõned külavanemad on tahtnud, et tutvustavad seda külakoosolekul. Kavas on hakata allkirju koguma ka digitaalselt, alates kolmapäevast, 9. märtsist panen Kuusalu Kuulutajasse. Mida rohkem toetajaid saame, seda parem. Ettepanekud ja allkirjad plaanin vallamajja viia 15. või 16. märtsil.“

Eelmine artikkelAruküla SK võitis, HC Kehra kaotas
Järgmine artikkelAlavere lasteaia juht kutsub haridusfoorumile