Xilofono Kehrast sai Slovakkias kuldse diplomi

1605
Xilofono noorte muusikute festivalil Slovakkias.

Xilofono osales Rahvusvahelisel Noorte Muusikute Festivalil Bratislavas 7. – 11. juulil.

Kehra Kunstidekooli plaatpillideansambel Xilofono registreeris end sügisel rahvusvahelisele noorte muusikute konkurssfestivalile Bratislavas. Bratislava Muusikaagentuur korraldab teist aastat festivali, kus kooride kõrval saavad osaleda ka erinevad orkestrid ja instrumentaalansamblid.

„Selle aasta alguses tuli üllatav teade, et meid on välja valitud ja kutsutakse Bratislavasse festivalile. Olime nii kaua oodanud, et ei lootnudki kutset saada. Oli võimalus osaleda ka konkursita, kuid tahtsime end proovile panna,“ rääkis Kehra Kunstidekooli õpetaja, Xilofono juhendaja Ülle Raud.

Festivalil hinnati kollektiive 30 palli süsteemis. Žüriisse kuulusid San Felice Muusikaakadeemia kammer- ja barokkmuusika professor Federico Bardazzi Itaaliast ning professorid Krzysztof Szydzisz Poolast ja Elena Kovacova Slovakkiast. Kehra Kunstidekooli plaatpillideansambel sai 27 punkti ning kuldse diplomi. Sellest kõrgem oli Grand Prix, mille sai 30 punktiga ainsana 120-liikmeline Jacaranda lastekoor Lõuna-Aafrikast. Alla 25 punkti saanutele jagati hõbedasi ning pronksjaid diplomeid.

„Üldiselt olime päris närvis, sest ei saanud enne konkurssi proovi teha. Meie ööbimiskoht asus mäe otsas, pille oli palju – neid ei saanud vedada ja polnud kohta, kuhu pillid ära mahuksid. Kooridel oli lihtsam, nemad kogunesid koridoridesse ja muudkui laulsid,“ jutustas Ülle Raud.

Ta lisas: „Püüdsime olla rahulikud, puhata ja loota kodus tehtud tööle. Õnneks algas žüriil enne meie esinemist lõunapaus ja saime rahulikult ennast paika panna ning harjutada. Konkurss oli tühjas, fantastilise akustikaga saalis, kus oli ainult žürii. Kartsime, et kiired palad hajuvad saali akustikas laiali, aga saal oli tõesti hea, kuigi noored ütlesid, et nad ei kuulnud üksteist hästi ja pidid väga tähelepanelikult jälgima plaat­pillidemängijat ansambli keskel.“

Festivalil osales 15 kollektiivi 8 maalt: Saksamaalt, Venemaalt, Bulgaariast, Ukrainast, Lõuna-Aafrika Vabariigist, Bosnia-Hertsegoviinast, Lätist ja Eestist. Eestit esindasid veel Tallinna Muusikakeskkooli keelpilliorkester Toivo Peäske juhatusel ning Haapsalu Laulustuudio „Do-Re-Mi“ lastekoor Anne Pääsukese juhatusel, kes saavutasid samuti kuldse diplomi.

Esitada tuli 20minutiline kava. Xilofono mängis Mozarti, Griegi, Händelit, Lightfoodi, Tierseni ja Debussyd.

„Imestati, et mängisime nii rasket kava dirigendita. Kõigil teistel väikestel kollektiividel olid juhid ees, kuid mina tahangi tõestada, et kui proovides kõvasti tööd teha ja vajalik paika panna ning esinemistel üksteist jälgida, on võimalik musitseerida ka dirigendita,“ ütles Ülle Raud.

Alguses plaanis ansambel festivalile sõita vanema koosseisuga, kes on koos mänginud üle 8 aasta. Lõpuks otsustati kaasa võtta noorem rühm. Kokku saadi 9liikmeline ansambel, kus mängisid Aleksandra Abramova, Kaidi Karmen Heris, Anni Karu, Helen Pohl, Kelli Põlendik, Kleer-Keret Tali, Laura Vahtramäe, Mari Vahtramäe ja Kadi Voosel.

„See oli õige otsus. Ansambli kõla muutus võimsamaks, kuigi pillimängu tase oli erinev. Algasid meeletud proovid. Kui enne käis ainult vanem koosseis kaks korda nädalas 3 tundi koos harjutamas, tuli nüüd noorema koosseisuga sama töö ära teha. Viimased kolm nädalat tegime iga päev 3 tundi proove. See oli meile kõigile väga raske ja väsitav,“ jutustas Ülle Raud.

Festivalil kutsusid Belgia Noorte Muusikafestivali esindajad Xilofono 59. Euroopa Noorte Muusikute festivalile  2011. aasta kevadel.

„Esindajad soovitasid meil kindlasti osaleda. Meile anti tutvumiseks buklette ja kutse festivalile. Nii tore ja uhke tunne oli, et meie esinemine neile meeldis ja meid sellisele 1953. aastal alguse saanud ja peagi teiste omataoliste seas üheks Euroopa kõige mainekamaks peetud festivalile kutsuti,“ ütlesid Kadi Voosel ja Mari Vahtramäe.

Xilofono reisi toetasid rahaliselt Anija vallavalitsus, Anija Lions klubi, Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kultuurkapitali Harjumaa Ekspertgrupp. Mitu lapsevanemat aitasid pille korrastada ja parandada.

Eelmine artikkelMaastiku põleng Kolgakülas
Järgmine artikkel13aastane HEROL RIIBERG Raasikult võib pääseda Hispaania jalgpalliklubisse FC Barcelona