Voose kodukandipäev sai 20aastaseks

2467

Küla endised aktiivsed kodanikud on Voose arenguga rahul.

Laupäeval, 20. augustil oli Voose kodukandipäev, mida korraldatakse iga nelja aasta järel. 20 aasta möödumist esimesest kodukandipäevast tähistati jalutuskäiguga Saia Vabadussõja ausamba juurde, kus võtsid sõna Voose rahvamaja juhataja Anna Nilisk ja Voose endine külavanem Mare Elm.

Anna Nilisk luges ette Anija valla koduloouurija Ants Miidla koostatud kokkuvõtte lahingutest Voose, Külvandu ja Nirgu kandis ning ausamba ajaloost. Ants Miidla ei saanud ise kodukandipäeval viibida.

Vabadussõja lahingud peeti selles piirkonnas jaanuari alguses 1919. aastal. Punaarmee vastu võitlesid Eesti I diviisi 5. polk ja Balti pataljon. Ehkki vaenlane oli arvulises ülekaalus, aitasid eestlasi soomusrongid.

1930. aastal avati Saia Vabadussõja mälestusmärk, mis lasti Nõukogude okupatsiooni ajal õhku. Mälestusmärk taastati 1991. aastal ja avati 24. augustil, kui esmakordselt peeti Voose kodukandipäeva.

Mare Elm meenutas 1991. aastat: „Tegime tollal ettevalmistusi kodukandipäevaks ja samba avamiseks. Panime koos õpetaja Maimu Lassiga kokku kontserdikava. Siis tulid tankid ja mõtlesime, et sündmus jääb ära. Ausamba avamist kardeti väga, kuid 24. augustil 1991. aastal sai see ikkagi teoks.“

Saia ausamba juurest suunduti Voose rahvamajja, kus kontserdi andsid Triinu Taul ja Liinamai Keskpaik.

Noori võiks olla rohkem
Voose endine külavanem ja rahvamaja juhataja Mare Elm ütles Sõnumitoojale, et on rahul küla arengu ja praeguste juhtidega.

Ta meenutas, kuidas Voose rahvamaja hakati üles töötama: „Omal ajal oli siin veel õpilasmaleva silt. Saime 1991. aastal Anija valla toetusel maja enamvähem korda. Juhtisin seda palju aastaid, kuid ühel hetkel sai villand. Tulid ajad, kui oli vaja projekte kirjutama hakata. See ei olnud enam minu rida.
Mäletan, et helistasin Andrus Niliskile ja rääkisin talle telefoni teel pool tundi, et hakkaks külavanemaks. Lõpuks nõustus. Tollal ei olnud veel külaplatsigi. Andrus ja Anna Nilisk on siin väga tublit tööd teinud ja küla palju edasi viinud.“

Ta lisas, et Voose külal läheb hästi, seda näitab ka hiljaaegu presidendilt saadud „Kaunis kodu 2011“ tunnistus.

Voose elanik Helga Aru, kes oli pikka aega rahvamajas käsitööringi juhendaja, sõnas samuti, et uued tegijad Voosel on väga tublid: „Paremaid eestvedajaid ei oska tahtagi.“

Voose peamiseks probleemiks pidas ta aga tööpuudust: „Suvel on siin palju noori inimesi, aga nemad ei ole püsi­elanikud. Peaaegu kõik on talvel Tallinnas ja siin on ainult pensionärid. Rahvamaja on küla keskus, mis oma ringidega sellel elu sees hoiab.“

Voose kodukandipäev jätkus külaplatsil, kus esinesid naisrahvatantsurühm Alavere rahvamajast ja Anija valla segarahvatantsurühm. Platsil oli talutoodangu laat ja käsitöönäitus. Mängiti sportmänge ning õhtul toimus simman, tantsuks mängis ansambel Vana Kallim.

Eelmine artikkelLoksal põles puidust hoone
Järgmine artikkelKehra tehases käib uute tselluloosikatelde ehitus