Volikogude esimesed istungid tulevad 31. oktoobril

942

Volikogude uued koosseisud kutsub esimesele istungile valimiskomisjoni esimees.

Pärast 20. oktoobri valimisi oli kuni kolmapäeva, 23. oktoobrini aega tulemusi vaidlustada. Meie valimiskomisjonid kinnitasid volikogude liikmed ja asendusliikmed reedel, 25. oktoobril. Seejärel saatsid valimiskomisjonide juhid, vallasekretärid Annika Voosel, Maire Link ja Gunnar Nuuma ning linnasekretär Karin Kask uutele volikoguliikmetele kutsed esimesele istungile.

Seekord toimuvad istungid kõik neljapäeval, 31. oktoobril: Anija volikogu koguneb kell 9, Raasiku volikogu kell 17, Loksa linnavolikogu istungi algusaeg on kell 17.30 ja Kuusalu volikogu istung algab kell 19.

Vastavalt seadusele saab esimesel istungil olla päevakorras volikogu esimehe ja aseesimehe valimised ning valla/linnavalitsuse tagasiastumispalve ärakuulamine.

Et  volikogu  esimees  ja  ase­esimees saaksid valitud, peab selleks ajaks olema selge, kes saab salajastel valimistel volikogu enamuse ehk rohkem kui 50 protsenti häältest. Kui ükski valimisnimekiri ei saanud volikogusse üle poole kohtadest, tuli hakata läbi rääkima, kellega ja mis tingimustel moodustada koalitsioon ehk võimuliit.

Uurisime, kuidas on läbirääkimised läinud.

Anija vald

Valimisliidu Anija Ühendus esinumber Jaan Oruaas ja Kesk­erakonna nimekirjas kandideerinud Jaanus Kalev saatsid esmaspäeva, 28. oktoobri õhtul pressiteate, et Anija Ühendus, Keskerakond ja IRL on kokku leppinud ühises koostöös järgneva nelja aasta jooksul ning kinnitasid Anija valla valitsemise põhiküsimused.

Ühiste veendumuste kohaselt kuulutatakse vallavanema valimiseks välja avalik konkurss, volikogu esimehe kandidaadiks esitatakse Jaanus Kalev.

Lisatud on, et nädala väldanud koostöökõnelustega lepiti kokku kõige olulisemates valla juhtimist puudutavates küsimustes. Neljapäeval, 28. novembril allkirjastatakse Anija vallamajas põhjalikum koalitsioonilepe, mis koondab kõigi kolme nimekirja ühiseid pro­grammilisi seisukohti ja eesmärke.

Jaan Oruaas: „Pean kõige olulisemaks  teetähiseks  ja  ühiseks kokkuleppeks, et uus vallavanem valitakse sel korral sarnaselt erasektoriga.“

Jaanus Kalev avaldas rahul­olu, et võimalikult suure hulga Anija valla elanike tahte elluviimiseks hakkavad koos tööle enim hääli kogunud nimekirjad.

Anija valla uude koalitsiooni hakkavad kuuluma 12 rahva­esindajat.   

Raasiku vald

Möödunud pühapäeval allkirjastasid koalitsioonilepingu valimisliitudest Kodukoha Eest ja Üheskoos ning IRList Raasiku vallavolikogusse valitud, seega kokku 9 inimest.

Valimisliidu Kodukoha Eest esinumber ja vallavolikogu esimehe kandidaat Ants Kivimäe ütles, et pidas möödunud nädalal läbirääkimisi Reformierakonna esindajatega, kes tegid talle kohe pärast valimistulemuste selgumist ettepaneku kõnelusteks: „Käisime Reformi­erakonnaga ühe tee lõpuni ja leidsime, et teema on ammendatud. Üks pakkumine sai sellega läbi vaadatud ning alustasime valimisliidu Üheskoos ettepaneku alusel esialgseid kõnelusi, et näha, mida teine nimekiri pakub. Soovisime teada saada, milline on ettepaneku sisu. Kui valimisdebattidel tundusid selle nimekirja esindajad hästi bravuurikad, siis otsekõnelustel selgus, et nad ei ole lammutajad ega kõige senise laialiajajad. Arutasime ja leidsime, et võimuliidu võiks moodustada nendega, meiega on ka IRL.“

Ta sõnas, et koostööleping on allkirjastatud, programm ja ametikohad kokku lepitud: „Vallavanema valime konkursi korras. Leppisime kokku, et oleme demokraatlikud, ei kavatse Reformierakonna volikoguliikmeid kõrvale jätta, pakume komisjoni esimeeste kohti nendele ka.“

Ants Kivimäe tõdes, et kogu eelmine nädal oli väga pingeline, võimukõnelused toimusid peaaegu igal päeval ning ta ei arvanud, et Kodukoha Eest muutub oma nelja volikogukohaga nii ihaldusväärseks partneriks.

Valimisliidu Üheskoos esinumber Jako Reinaste: „Üheskoos on rahul. Kuid olime valmis olema ka opositsiooni sisukas vedaja. Aga siiski suutsime ennast tõestada, kõnelustest edukalt välja tulla ning ühise keele leidmine ei olnud ülepea keeruline.“

Reformierakonna nimekirja esinumber, Raasiku vallavanem Aare Ets teatas, et oli esmaspäeval ebameeldivalt üllatunud, kui sai teada, et Kodukoha Eest on allkirjastanud koalitsioonilepingu teistega: „Olime läbirääkimistega edenenud hästi, ühtegi põhimõttelist küsimust üles ei jäänud. Pidime veel kokku leppima, millal lepingu allkirjastame.“            

Kuusalu vald

Kuusalu vallas sai valimisliit Ühine Kodu 11 kohta 19st. Valimisliidu esinumber, vallavanem Urmas Kirtsi rääkis, et sellegipoolest hakati läbi rääkima Reformierakonnaga: „Soovime teha valitsemist laiapõhjalisemaks. Reformierakonnaga on hea koostöökogemus, alustasime neist. Koalitsioonileping on läbi arutatud ja arutame veel.“

Eelmine artikkelKuusalu Spordiklubi jooksjatele kuus karikat
Järgmine artikkelKuusalu vallavolikogu esimees on ENN KIRSMAN