VIVALDI „Gloria“ kõlas Kuusalu kirikus täissaalile

4511

Kuusalu valla lauljad ja kammerorkester esitasid dirigent TAAVI ESKO eestvedamisel advendiajal taas muusikalise suurteose – laupäeval Rakveres, pühapäeval Kuusalus.


Kontsert Rakveres. Dirigeerib TAAVI ESKO, solistid on MAARJA AALMANN ja KADI KATARIINA SARAPIK.

Endine RAMi dirigent, Kuusalu kunstide kooli muusikaloo õpetaja Olev Oja kiitis, et on väga suur asi, kui niisuguseid teoseid nagu Antonio Vivaldi „Gloria“ õpitakse selgeks ja kantakse ette väikeses Kuusalu alevikus: „Kui vaadata teisi alevikke Eestis, siis ei tea, et mujal ka selliseid projekte oleks. Meil võiks leiduda rohkem Taavi Esko sarnaseid fanaatikuid. Tänu temale ja kunstidekooli endisele direktorile Kadi Katariina Sarapikule kontsert toimus. Üldmulje on soliidne, vaatamata väikestele ebatäpsustele. Aga rahvast oli kirikus palju, esineda tuli piltlikult öeldes nina vastu nina – see ei ole muusikule kerge.“

Taavi Esko ütles pärast Kuusalu kontserti, et see õnnestus veel paremini kui Rakveres: „Kodupublik paneb pingutama. Mõnus oli laulda – kirik oli soe, saali tagasiside oli positiivne. Rahvast ju aina tuli, nagu murdu. Suunasime istuma ka külglöövidesse. Suurvormi esitamine on meil Kolga-Kuusalu kammerkooriga traditsioon, esimene oli 90ndate aastate alguses Mozarti „Kroonimismissa“. Kaks aastat tagasi tegime juba koos väikese orkestriga Charpentieri „De Deumi“. Nüüd kutsusime lauljaid ja pillimehi juurde.“

Kolga-Kuusalu kammerkoori ja Kuusalu keskkooli noortekoori praegused ning endised lauljad hakkasid Vivaldi „Gloriat“ õppima septembris. Kammerorkester  alustas novembris. Osalejad ise nimetavad end projektkooriks, lauljaid kutsuti juurde lehekuulutuse kaudu.

Kokku seisis publiku ees 43 lauljat, 12 orkestranti ning 3 solisti: Kuusalu kooli vilistlased Maarja Aalmann ja Kaisa Rüütsalu ning Kadi Katariina Sarapik. Sopran Maarja Aalmann õpib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Rostislav Gurjevi ning alt Kaisa Rüütsalu Teele Jõksi lauluklassis.

Esialgu tegi kammerkoor pühapäeviti proove Kuusalu keskkoolis, sest rahvamajas oli remont. Kolmapäevased proovid toimusid traditsiooniliselt Kolgas.
Noortekoor harjutas teisipäeviti ja neljapäeviti koolis. Koormeistrina töötas alguses Niina Esko. Selline koostöö aitas tõsta tempot, sest projekti valmimiseks oli aega 2,5 kuud. 

Külli Katri Esken mängis proovide ajal klavessiinil kogu orkestriosa. Dirigent kiidab tema professionaalsust – Vivaldi nõuab virtuoosset mängu.

Kammerorkestrisse saadi lisaks omakandi muusikutele neli mängijat Tallinnast – ERSOst ja muusikaakadeemiast. Muusikuid aitas kutsuda Kadi Katariina Sarapik. Koos orkestriga harjutas koor ühel korral, laupäeval, 15. detsembri õhtul mängiti Rakvere Kolmainu kirikus kogu koosseisuga teost teist korda.
ERSO viiuldaja Meelis Vahar kommenteeris pärast Rakvere kontserti, et koor ja orkester on väga tublid: „Ei saa öelda nende kohta külapillimehed. Siin ju paljud õpivad muusikat.“ 

Taavi Esko: „Nagu Rakveres selgus, läksime selle esinemiskoha valikuga alt. Ootasime kiriku ukse taga esmalt 40 minutit, kirik oli külm, saime aru, et me polnud oodatud. Publik oli väikesearvuline, sest selgus, samal õhtul tegi juubelikontserdi Rakvere tuntuim koor Solaris, koorimuusika austajad olid seal. Aga olgu sul või üks kuulaja, õige muusik annab endast parima, ja nii ka meie. Võib öelda, et tegime tubli peaproovi enne Kuusalu esinemist.“ 

Et hüvitada kaugemalt tulevatele muusikutele sõidukulutused ning maksta kirikute kütmise eest, panid Kolga-Kuusalu kammerkoori lauljad projekti ühisesse fondi igaüks 30 eurot. Projekti toetasid OÜ Kiiu Soon, OÜ Emart, TÜ Küüni-SF, Veljo Tormise Kultuuriselts ja Kuusalu vald. 

„Et kultuuri teha, siis maksad ju ikka peale. Nii see on meil enamasti olnud. „Gloria“ on meie koori ajaloo suurim projekt,“ lausus dirigent.

Katrin Lellep: „Suurvormiga saab lauljana ise parema fiilingu. Ka Vivaldi „Gloria“ pole ilmaasjata saanud armastatud klassikateoseks – selles on palju sisemist jõudu.“

Märtsi lõpus on Kuusalu projektkoor ja kammerorkester kutsutud „Gloriat“ esitama Jüri kirikusse. Taavi Esko lausus, et lauljad arutasid pühapäeval – võib­olla teha siis taas kaks kontserti ja esineda uuesti ka Kuusalu kirikus.


Projektkammerkoor: Sopranid: Maire Kuuse, Kristi Kuuspalu, Gisela Osi, Kristin Parve, Elle Riives, Terje Vanahans, Tiia Andre, Gerli Haavel, Janelle Jürikivi, Dagne Markiine Kotkas, Kaari Luik, Margit Lõhelaid, Aile Pilberg, Signe Roos, Ulrika Tambur.

Aldid: Elena Borissov, Triin Jõeleht, Annabel Kruusakivi, Triinu Parve, Ulvi Rand (koorivanem), Silvia Sardis, Katrin Lellep, Mari-Liis Lilleleht, Kaja Martinson, Eve Rada, Külli Rahu, Kristiina Rebane, Meeli Sarapuu, Hilja Tugedam.

Tenorid: Ero Esko, Karl-Rainer Jänes, Indrek Olesk, Kaarel Rüütsalu, Aivo Sikka.

Bassid-baritonid: Tomas Kumm, Artur Laasik, Aleksander Skolimowski, Lauri Esko, Ott Jalakas, Mart Laanpere, Indrek Pärtel, Oliver Pütsep, Tarmo Tambur.

Kammerorkester: I viiul: Meelis Vahar, Kaisa Luik, Sirje Müller. II viiul: Tanja Jõeleht, Ingel Jalakas. Altviiul: Tiiu Kulm. Tšello: Kalev Vaidla. Kontrabass: Tauno Õun. Oboe: Anete Laur. Piccolo trompet: Samuel Jalakas. Klavessiin/orel: Külli Katri Esken.

Dirigent: Taavi Esko.

 

Eelmine artikkelTeele kukkunud puu Tapula külas
Järgmine artikkelKuusalu valla kultuuripreemia sai „Odüsseus“ ja spordipreemia TANEL PAABO