
Viinistu küla tähistas tänavu suvel kaht juubelit. Möödunud laupäeval, 23. juulil oli küla 650. sünnipäeva puhul külapäev mitmete esinejate, külalaada, sportlike võistluste ja külasimmaniga.
Veidi rohkem kui kuu aega varem, laupäeval, 18. juunil tähistati kunstimuuseumi 20. sünnipäeva üritusega „Kalakombinaadist kunstisadamaks“ – Eesti kunstnike töödest koosneva erakogu omanik Jaan Manitski tegi siis külalistele oma valdustes ekskursiooni koos poja Artur Manitskiga.
Viinistu 8. külapäev
Viinistu esimesel külakokkutulekul kestsid pidustused kolmel päeval 21.-23. juunini 1992, teisel korral kaks päeva – 1. ja 2. juulil 1995. Eesti oli hiljuti taasiseseisvunud, osalejate seas oli palju küla endisi elanikke ja nende järeltulijaid välismaalt, sest 1944. aastal põgenesid rohkem kui pooled külaelanikud Nõukogude võimu eest. Viinistul oli enne suurt põgenemist üle 500 elaniku, jäid 146.
Kuni sajandivahetuseni oli põhiline peokoht rahvamaja ja selle esine plats. Kui vahetult rahvamaja taga asunud kalatehase hoonetekompleksis avati kunstimuuseum ning juurde tehti vabaõhulava, valmisid restoran ja hotell, on külapidusid hakatud pidama sealsel alal. Alates 2002. aastast toimuvad külapäevad juubeliaastal.
Viinistu esmamainimise 650. aastapäeval oli külapäev 8. korda. Külapäeva avamisel heiskas Eesti lipu Jaan Manitski, kelle tagasitulek Rootsist oma sünnikülasse ning endisesse kalakombinaati kultuuri- ja turismikeskuse loomine on andnud uue hingamise ja teinud Viinistust tuntud külastuskoha.
Alates esimesest külapäevast korraldustoimkondades kaasa teinud Urve Toompuu kõneles avamisel, et vanim dokument Viinistu kohta on 1372. aastast – Tallinna Linnaarhiivis on dokument, kus räägitakse Viinistu kalurist ehk Wynest vischerist.
Külavanem Evelyn Kari ütles külapäeva avades, et rahvastikuregistri järgi on praegu Viinistul 127 elanikku, kuid tegelik arv on muutuv nii suvel kui ka talvel: „Sissekirjutus ei oma tähtsust, toimetame oma kodukülas kõik koos. Noori peresid on tulnud juurde, väikeseid lapsi on päris palju ning korrastatakse kodusid. Unistus on, et Viinistu kõik majad oleksid lõpuks korda tehtud.“
Külavanem õnnitles küla vanimat ja noorimat elanikku, mõlemad on Pärtlijaani talust – 94aasaseks saav Õie Külmsaar ja kahekuune Ruu Külmsaar. Nende lilled võttis vastu Epp Külmsaar.
Viinistu küla 5. teenetemärgi sai külaseltsi juhatuse liige Enno Tikerpalu, kes on olnud ka külavanem. Üle 38 aasta Viinistul elanud Enno Tikerpalu on külapäevade korraldamises kaasa löönud algusest peale. Urve Toompuu märkis, et teenetemärgi saajatest on ta esimene, kes pole Viinistul sündinud.
Teenetemärke hakati esmakordselt välja andma 2007. aastal, neid antakse inimestele, kes on palju teinud kogukonna heaks ja propageerinud Viinistu küla laiemalt. 2007. aastal said teenetemärgi Jaan Manitski, Viinistult pärit raadioajakirjanik Riina Eentalu ja kalur Hartvig Niiholm. Neljanda teenetemärgi pälvis 2012. aastal staažikas külavanem Ivar Adler.
Külapäeval esinesid Lääne-Harju noorte puhkpilliorkestri liikmed, rahvatantsurühm Loksa Tantsijad Eelika Krasmuse juhendamisel, improteater Impeerium, trummar Truba ning kontserdi andsid ka Kaisa Kaisel, tema tütar Herta Nurmsalu ja Arthur Škurko koos sõprade Alar Kaiseli ja Aivar Niiholmiga.
Kaisa Kaisel, Arthur Škurko ja Aivar Niiholm esitasid kontserdi lõpuks Viinistu küla hümni, mida teistkordselt lauldi koos publikuga. Urve Toompuu jagas publikule laulusõnad ning selgitas, et tegu on 1947. aastal loodud lauluga, mis räägib Viinistu küla meestest, ka endisest koolijuhatajast Johannes Sõsterist, hilisemast kolhoosiesimehest Pärtli Helmutist, kaupmees Johannes Laamanist, endisest piiritusevedajast Ludvig Andermanist ja teistest, kes olid pärast sõda jäänud külasse. Urve Toompuu kõneles põgusalt kõigist selles laulus nimetatud külaelanikest, keda enam ei ole, ning lausus, et kui oled laulu sisse sattunud, siis oled seal veel kaua.
Üllatusesinejatena osales külapäeval USAst Oklahomast Viinistule tulnud kunstnik, Hartvig Niiholmi noorema venna Lembitu lapselaps Joonas Niiholm, kelle juured on Alttoa talust. Joonas Niiholm avas endises sööklahoones kunstinäituse koos sõprade Danny Gonzalezega Portugalist, Daria Stiletskayaga Ukrainast ja Mathieu Sylvestrega Prantsusmaalt. Nii Joonas Niiholm kui ka sõbrad esinesid õhtu jooksul tantsude ja performantsitega.
Külapäeval sai külastada rahvamajas asuvaid külamuuseumi ja lugemistuba ning saalis rannakeele nurka, kus õpetusi jagas Milvi Manitski.