Vihasoo Pillipralle – spontaansed bändid ja improvisatsioon

3594

„Oli nagu Iirimaal, et kes tahtis mängida, see teiste juurde lavale läks,“ kommenteeris Vihasoo Pilliprallel osalenud VIIVI VOORAND.


Vihasoo pillimehed ANDRES NAPP ja URMO LAHT.

Vihasoo Kultuuriseltsi liige Ingrid Nurmsalu kutsus laupäeval, 23. aprillil kolmandat korda peetud pilliprallele muusikud, kes on seotud Vihasoo külaga.
Nimekirjas oli 34 pillimängijat-lauljat, nii täiskasvanuid kui ka lapsi. Kohale tuli neist paarkümmend. Esitati ekstra selleks peoks ettevalmistatud lugusid ning palju oli improvisatsiooni ja spontaanseid etteasteid.

„Seekord ei saanud alguses vedama, kõik olid kuidagi koost lahti, aga siis hakkas klappima ning läks käima,“ sõnas lõõtspillimängija, Vihasoo segakoori laulja ja ansambli VVV ehk Vihasoo Vinged Vanapoisid basskitarrist Raivo Nurmsalu. Tema on Vihasoo küla Nurmsalude muusikutepere üks vanimaid esindajaid.
Ta isa Helmut Nurmsalu oli soomepoiss ning omal ajal küla hinnatud pillimees.

„Vaatasin hommikul eelmise aasta pillipralle pilte ja kommenteerisin Facebookis, et ainult meie saame aru, mida tähendab, kui kõik pillimehed on laval, milline ühtsusetunne see on. Seda mõistavad need, kes ka ise pilli mänginud,“ lisas Merle Krüsban, kes laulab segakooris ja mängib VVVs akordioni. Tema on Vihasoo küla Voorandite muusikuteperest. Ta isa Lembit Voorand oli samuti soomepoiss ja ümberkaudsete külade tuntud pillimees.

Voorandi pere minia, Haljala muusikaõpetaja ning ansambli Lahemaa Rahwamuusikud asutaja ja juht Viivi Voorand jagas kiidusõnu: „Esimene pillipidu oli katsetus, tase on tõusnud. Sel peol tekkisid spontaansed kooslused, kes tundis, et tahab mängida, see lisandus. Kui Kadri Voorand võttis telefoniga internetist ühe kosjateemalise regilaulu ja hakkasid koos Kaisa Kaiseliga selle põhjal improviseerima, see oli uhke. Niisugust laulmist oleks tahtnud rohkem kuulda. Meelis Arulo kiitis, et kord aastas saab võtta akordioni ja tunda pillikutset, seda tunnet ei teki üksi mängides.“

Meelis Arulo on Vihasoo küla Arulode muusikuteperest. Ka tema isa Lembit Arulo oli piirkonna tuntud akordionimees. Meelis Arulo esines pilliprallel koos tütre Anneliis Aruloga.

Pidu alustas Vihasoo segakoor Raimond Valgre lauludega. Kristi Tammemäe esines klaveril, teda saatis Kert Krüsban. Veel mängisid-laulsid Jaano Veersoo, Andres Napp, Rene Krüsban, Riina Nurmsalu, Mart Nurmsalu, Marven Nurmsalu, Urmo Laht, Ingrid Nurmsalu.

Ansamblis VVV musitseerisid Gerta Allemann, Eve Saidla, Merle Krüsban, Ingrid Nurmsalu, Raivo Nurmsalu, Andres Napp. Kui laval oli ansambli VVV laiendatud koosseis ehk paljud kohalikud pillimehed, mängis Viivi Voorand kaasa torupillil, seegi oli esmakordne kogemus.   

Eesti üks hinnatum jazzlaulja Kadri Voorand: „Vihasoo on imeline küla, seal on inimesed, kes ei virise ega muretse, vaid on lõbusad, üksteist toetavad.
Vihasoos on eriline aura, lähen sinna alati rõõmuga, sest kõik on sõbralikud, tulevad kokku, naudivad koos musitseerimist, paljud on hakanud mängima erinevaid pille. Pidu kestis õhtul kella seitsmest öösel kolmeni ja muusikud olid kogu aeg laval.“

Ingrid Nurmsalu: „Pilli­prallet korraldab Vihasoo Kultuuriselts, mina kutsusin esinejad. Palju aitasid Andres Napp ja Esta Nurmsalu. Ootame kõiki, kes oskavad ja tahavad pilli mängida ning tunnevad, et on Vihasooga seotud – nii hoiame sidet omakandi inimestega, kes tegelevad muusikaga.“ 

Eelmine artikkelKulu põleng
Järgmine artikkelKuusalu laadal oli üle 2500 külastaja