VELLO TEDER ja VELLO LUTS tegid Arukülas hommikujooksusarja

4308
Jooksu korraldajate VELLO LUTSU ja VELLO TEDERI selja taga anti kell 9 start tervisesportlastele.

MTÜ Aave Spordiklubi algatatud hommikujooksudel on olnud osalejaid üle 50.

Aruküla männikus Talve ja Võidu tänava nurgal on kahe puu vahel suur silt „Aruküla terviserada – hommikujooksu kodu”. Harrastussportlased Vello Teder ja Vello Luts on kaks korda pühapäeva hommikul kell 9 seisnud terviseraja alguses ning jaganud spordihuvilistele triipkoode. Pagasnikus on neil ajavõtutehnika ning iga jooksja, jalutaja või kepikõndija registreerib pärast ringi läbimist oma koodi ja saab aja protokolli.
Esimene jooksuhommik oli pühapäeval, 8. mail. Siis oli võistluse nimi Proloog, kuna katsetati võistlustehnikat, mille eraldas neile LHV pank, kus töötab Vello Luts. Esimene kord küll äpardusteta ei möödunud – arvuti aku sai tühjaks ja inverter autos lülitas end välja. Teiseks korraks, 15. maiks võtsid mehed kaasa generaatori ja ajavõtt sujus viperusteta.
Hommikujooksu idee pakkus välja Aruküla elanik Vello Teder, kes on transpordifirma Aave Transport juhatuse liige ning Raasiku vallas spordivõistlusi korraldanud MTÜ Aave Spordiklubi eestvedaja. Jooksul osalemine on kõigile tasuta.
Ta sõnas, et nägi sarnast jooksu välismaal, kus mitmetes riikides on parkrun ehk pargijooks väga populaarne: „Jooksudel on igal pool ühtlane süsteem, seega kui triipkood on olemas, saad osaleda sarnastel jooksudel ka välismaal.”
Suusatamist ja kepikõndi harrastav Vello Teder kartis, et on esialgu kaaskorraldajaga stardis kahekesi: „Arvasime, et suudame kaasa meelitada ainult oma lapsed, üllatuseks oli aga esimesel jooksul osalejaid üle 40, teisel üle 30.”
Aruküla elanik Vello Luts, kes on koostanud Aruküla terviserajale arenguplaani, ütles, et raja korrashoiu ja arendamise nimel on tehtud palju tööd. Hiljuti tehti rada ligi 200 meetrit pikemaks, see on nüüd umbes 2 kilomeetrit. Mai alguses Teeme Ära talgupäeval koristati oksi, riisuti, juuriti välja kände, tehti sillake üle sipelgapesa. Suusahuvilise Vello Lutsu ettepanekul istutasid talgulised raja maanteepoolsesse äärde 150 männiistikut, et lumi püsiks seal kevaditi veidi kauem. Möödunud aastal sai rada ka valgustatud, välja arvatud 200meetrine lisajupp, mis sai valmis alles nüüd.
Vello Luts sõnas, et terviserada on kohalike hulgas hästi omaks võetud: „Nädalavahetustel ja õhtuti on rada rahvast täis. Naljaga pooleks võib vabadele-vallalistele vihjata, et paljud jooksjad on kaunid neiud.”
Terviserajal saab läbida 500 meetri pikkust lasterada, 2kilomeetrist ringi või teha 2 ringi ehk kokku 4 kilomeetrit. Kõigile distantsidele on olnud ka hommikujooksudel läbijaid.
Hommikujooksuga soovivad mehed arendada ja populariseerida tervislikke sportimisvõimalusi, pakkuda rahvasportlastele head võimalust panna end proovile.
Vello Teder ja Vello Luts ei välista, et edaspidi saab joosta aja peale ka pikemat distantsi: „Vaatame, kuidas asi käima läheb. Kauplesime sponsoritelt siia ka elektrikilbi, et ei peaks oma generaatorit kaasa vedama. Raja juurde on tellitud ka jõulinnak. Raja arendamine nõuab palju energiat, aga kui teha seda enda rõõmuks, on ka teised õnnelikud. Raasiku vallavalitsus on tubli töö raja arenguks ära teinud, soovime oma panusega arengut natuke kiirendada. Jooksuhommikuga käib kaasas mõnus seltsielu – rajale võetakse kaasa nii beebid kui elukaaslased.”
Esialgu on plaanis jätkata hommikujooksu igal pühapäevahommikul: „Kell 9 on just õige aeg, kui hiljemaks jätta, on pool päeva läbi. Sügisel, kui läheb pimedamaks ja vihmasemaks, jääb ilmselt osalejaid vähemaks, kuid vaatame, mis siis edasi saab.”
Hommikujooksul osalenud Raasiku abivallavanem Ardo Niinre tunnustas raja arendajaid tubli töö eest: „Rada on väga mõnus ja mul hästi peas, kasutan seda nii tihti, et see on mu kodurada.”

Eelmine artikkelAruküla raamatukogu läheb remonti
Järgmine artikkelSuurpeal oli kolmandat aastat Pärispea poolsaare rohevahetus