Valla külade kümnevõistluse võitis Kuusalu All Stars

3470

Mullu osales Kuusalu valla küladest 15 võistkonda, tänavu oli neid 18 – kokku 258 võistlejat.

„MTÜ Kuusalu Matkaselts eesotsas Anu Kirsmaniga on algatanud asja, mis enam ei lõpe,“ arvas laupäeval, 20. augustil Kuusalu valla külade kümnevõistluse kohta Heli Perg Kodasoo võistkonnast. „See paneb külade seltsielu käima, Kodasoo ja Kaberla on kuu aega treeninud võrkpalli, mängud on käinud meie või nende võrkpalliplatsil, oleme saanud uusi tuttavaid. Keegi ütles, et Kuusalu vald on ühtlaselt hulluks läinud, igas aias lendavad saapad ja kuulid – tehakse trenni.“

Kui Kaberla Leijonate võistkond saavutas üldkokkuvõttes teise koha, rõõmustasid ja fotografeerisid Kodasoo omad nendega koos. Enamik osalenuid oli lahkunud, Kaberla ja Kodasoo rahvas sõi Kuusalu spordihoone ees veel torti ning täpsustas varem kokkulepitud järelpeo üksik­asju.

„Naabrinaine hakkas vara hommikul õhtuseks ühiseks peoks pirukaid küpsetama,“ märkis Heli Perg.

Kümnevõistluse peakorraldaja Anu Kirsman, kes ka ise Kaberla eest kaasa võistles, oli õhtuks väsinud, aga kinnitas, et jäi rahule: „Kolm päeva tagasi mõtlesin küll, et rohkem enam ei tee, kahest korrast aitab, kirja oli pannud vaid viis võistkonda. Paljud olid öelnud, et tahavad osaleda, ning hakkasin neile helistama. Kolme tunni jooksul tuli kümme võistkonda juurde. Veel öösel vastu neljapäeva panid Valkla ja Kuusalu Ehitajad oma võistkonnad kokku.“

Kuusalu valla külade kümnevõistlus on saanud toimuda tänu rahalisele toetusele Leader-programmist – selleks lubati 3523,13 eurot. Kui tahta toetust ka tulevaks aastaks, tuleb projekt esitada oktoobris, kirjutama hakata septembris, rääkis ta. Ning tõdes, et väiksemaid ühisüritusi saab külades korraldada ka suurema rahalise toeta, niivõrd ulatuslikku võistlust mitte: „Samas võin julgelt öelda, et see projektiraha on läinud saja­protsendiliselt õigesse kohta. Iseasi on, kas järgmisel aastal kriteeriumid võimaldavad meid toetada.“

Töötasu projektirahast maksta ei või, seega on korraldustegevus vabatahtlik ja ühiskondlik ettevõtmine. Erinevate võistlusalade läbiviimine telliti valla spordiklubidelt ja teistelt spetsialistidelt.

Kuusalu volikogu liige ja Parksi võistkonna kapten Andres Allmägi sõnas, et külade kümnevõistlus on kujunenud vallas suurima osalejatearvuga ürituseks ning leidis, et seda võiks toetada vallaeel­arvest: „Parksi küla oli eelmisel aastal tugevamalt esindatud, tänavu sarnaneme MMile mineva Eesti koondisega – mitmed maadlevad vigastustega. Saime abijõudu Vanakülast ja Viinistult, vahele ei tohi jätta, siis pole enam kindel, kas järgmisel aastal saab võistkonda kokku.“

Kuna kümnevõistlus toimub traditsiooniliselt 20. augustil ja seekord tähistati 20 aasta möödumist Eesti taas­iseseisvumisest, oli Kaupo Rüütsalu Kuusalu näiteringist Latern palutud avamisele Vabariigi Kodanikuna kõnet pidama. Kõne kirjutas Anu Kirsman. Selle lõpus palus kõneleja ühendada käed ning hüüda üheskoos: „Ükskord me võidame niikuinii!“ Eesti hümni saatel heiskasid lipud teenekas jalgrattatreener Kaido Laas ja kergejõustiku tulevikulootus Sören Jõõras.

Kalme küla tegi vahevõistluse
Enamik võistkond olid samad, mis möödunud aastal. Ära oli jäänud Saunja küla ning Pärispea võistles omaette, ilma Suurpea rahvata. Uustulnukad olid Valkla, Kodasoo, Soorinna ning Kuusalu Jalgpallisõprade Klubi.

Väike Kalme küla võttis kümnevõistlust eriti tõsiselt, seal toimus eelnevalt samade võistlusaladega vahevõistlus. Küla kõik 13 suitsu olid esindatud ning osalenute seast valiti välja esindusvõistkond. Võrkpalli harjutamiseks tehti Pärlioja talu maale palliplats, kus kuu aega varem peeti maha minivõrkpalliturniir, osalesid Kuusalu All Stars, Kõnnu, Kolgaküla, Viinistu, Kalme ja Kaberla.

Valkla võistkonna kokku pannud Elsbeth Link tõdes, et mõndagi noort tuli keelitada, ei tahetud võistkonda tulla. Võistluspäeva lõpuks olid ka suuremad kahtlejad rahul ning hindasid päeva huvitavaks.

Soorinna tiimist ligi pooled olid Jaak Kaldjärve pere kolme põlvkonna esindajad: „Eelmisel aastal osalesid meie küla inimesed teistes võistkondades, nüüd panime kokku enda oma, kutsusime ka suvitajaid punti. Järgmisel aastal osaleme kindlasti.“

Kuusalu Jalgpallisõprade Klubi president Ivar Lipsmäe: „Eelmisel aastal olin komandeeringus, ei saanud meeskonda kokku. Nüüd tulime tutvuma. Raudselt osaleme edaspidi ka – on suur asi, kui ühes vallas toimub selline arvuka osavõtjaskonnaga üritus. Nii palju inimesi on koos ja spordivad, lapsed on kaasas, see on neile hea eeskuju.“

Pärispea Külaseltsi juht Asko Aug: „Näha on, et osad on hoolega treeninud. Meie ei tulnud võitma, osavõtt on tähtis. Kuid edaspidi peab ennast ka rohkem liigutama hakkama, et paremini vormis olla.“

Vahetunud võistlusalad
Anu Kirsman ja kohtunik Margus Keerma nimetasid kümnevõistluse peamiseks võistlusalaks võrkpalli, seda on külades ajast aega mängitud ning saab koos harjutada. Et võrkpallis parim välja selgitada, oli osa mänge reede, 19. augusti õhtul. Rahvast kogunes palju, oli kirglik ja äge õhtupoolik, mängiti kella 22.15ni. Laupäeval kujunes kõige meeleolukamaks võistlus sõudeergomeetril, elati tohutult kaasa, lärm oli suur.

Mullu kavas olnud sangpommi tõstmine, saja kilo­grammi jooks ja mobiilivise olid tänavu asendatud kuulijänni, vibulaskmise ning saapaviskega. Anu Kirsman selgitas, et seda tehti võistlusreeglite ühtlustamiseks, eelmisel korral tekkisid seoses nende aladega vaidlused. Seekord jäi õhku kalapüügi tulemus – esikohta jaganud kogusid võrdse arvu punkte. Kuigi suurema kala tõmmanud Indrek Adler arvas, et võit peaks minema talle, ei tuldud selle peale, et kaks võistlejat saavad ühe tulemuse, ning pärast kaalumist kallati kalad ühte nõusse. Välja anti alavõidu kaks esikohakarikat.

Kuusalu valla külade kümnevõistluse tulemused ja protokollid leiab internetist aadressil www.matkaselts.ee.


Tulemused
1. koht Kuusalu All Stars (kapten Terje Kihulane), 2. Kaberla Leijonat (Aivar Pärnasalu), 3. Kiiu Oja Jt (Karol Rahuoja), 4. Kuusalu Tagahoov (Reelika Paul), 5. Kolga Gäng (Erik Järvi), 6. Viinistu Vägevad (Ragnar Piibemann), 7. Kolgaküla (Aarne Idavain), 8. Soorinna küla (Tarmo Kiigske), 9. Kuusalu JSK (Ivar Lipsmäe), 10. Kodasoo 24/7 (Katrin Pahk), 11. Juminda Julged (Ago Katvel), 12. Kalme Kanged (Aigi Reinomägi), 13. FC Kiiu (Katrina Narusk), 14. Kuusalu Ehitajad (Imre Triisberg), 15. Valkla küla (Elsbeth Link), 16. Päris Pea Päris Hea Võistkond (Martin Murd), 17. Parksi küla (Andres Allmägi), 18. Kuusalu küla (Kertu Priilinn).

Esimesed kolm võistkonda said tordid ning Kuusalu Spordikeskuselt auhinnaks kahetunnise poole saali kasutusõiguse või igaühele individuaalselt jõusaali-ujula külastuse. Üldvõitjale ning võistlusalade parimatele olid karikad.

Alade parimad. Võrkpall – Kolga Gäng (Signe Teesalu, Maris Saar, Anne-Lii Idavain, Riin Riiberg, Erik Järvi, Kullar Veersalu, Reijo Tamm); köievedu – Kaberla Leijonat (Andrus Virak, Helvis Trääder, Kristel Oja, Kriste Malberg, Arlo Tiits, Piret Lee, Meelis Lee, Heli Pärnasalu, Erik Kirsman, Anu Kirsman); õngitsemine – Veljo Laur (Kolga Gäng) ja Indrek Adler (Viinistu Vägevad); saapavise – Sören Jõõras ja Pille Pürg (Kiiu Oja Jt); kuulijänn – Sören Jõõras ja Karol Rahuoja (Kiiu Oja Jt); vibulaskmine – Sergo Treufeld ja Heli Pärnasalu (Kaberla Leijonat); sõudeergomeeter – Heiki Link ja Elsbeth Link (Valkla küla); korvpalli vabavisked – Aarne Idavain (Kolgaküla); kabe – Tiit Alle (Kuusalu Tagahoov); lauatennis – Kunnar Vahtras (Kolgaküla)

Eelmine artikkelLoksal põles puidust hoone
Järgmine artikkelKehra tehases käib uute tselluloosikatelde ehitus