Valla aasta õpetaja tiitli pälvis KAIRE ALTOSAAR Kuusalu lasteaiast

3510
Kuusalu valla tublimad 2015. Ees TEILI PIISKOPPEL, AGNES VALGISTE, AIDI GERDE TUISK, KADRI USTAV, KADRI IDAVAIN ja REELIKA LOOTUS. Taga TAAVI ESKO, STEFAN LOOTUS, KALEV KUUSPALU, JAANUS KALJU, TEET IDAVAIN, ULVI RAND, ULVE MÄRTSON, KAIRE ALTOSAAR, HELGES MÄNDMETS, TAAVI TŠERNJAVSKI ja ÜLO VEELEID.

Kuusalu valla kultuuripreemia sai TAAVI ESKO ja spordipreemia HELGES MÄNDMETS.

Kuusalu vallavolikogu ja -valitsus tunnustasid eelmise aasta tublimaid 11. korda, kuid esmakordselt anti tänupeol üle valla aukodaniku tunnistus. Aukodaniku tiitli sai Kuusalu tehase kauaaegne direktor Ülo Veeleid, kes on Kuusalu valla 12. aukodanik.
Aukodanikku tutvustas ja tunnistuse andis Kolgaküla rahvamajas üle Kuusalu vallavolikogu esimees Enn Kirsman, kes lausus: „Rahvas teab Ülo Veeleidi kui legendaarset direktorit. Tänu temale on kogu Kuusalu piirkond arendatud selliseks, nagu praegu on.“
Ülo Veeleid ütles, et aukodaniku nimetus tuli suure üllatusena: „Olen varem saanud Kuusalu valla aumärgi ja arvasin, et sellega on mu töö hinnatud. Tänan volikogu, kes otsustas teha minust aukodaniku, ning vallavalitsust ja vallavanemat, kes tegid selle ettepaneku.“ Aukodaniku tiitliga kaasneb 10 000eurone preemia.. Loe  lk 2.
Kuusalu valla tänupeo korraldas 8. korda MTÜ Kolgaküla Selts. Õhtujuht oli traditsiooniliselt Kolgaküla Vana-Puki talu elanik, näitleja Paul Laasik. Väikese kontserdi andis Liisi Koikson koos muusikute Erki Pärnoja ja Marti Tärniga.
Aasta 2015 tublimaid kuulutasid välja ja andsid tänukirjad-preemiad-meened üle vallavanem Urmas Kirtsi, volikogu esimees Enn Kirsman, vallavalitsuse liikmed Andres Paomees ja Kristi Vetemaa, volikogu liikmed Urmo Ristisaar, Marika Astor, Kaja Martinson, Andres Allmägi, Raul Valgiste, Asko Aug, Ilvard Eeriksoo. Kõik tunnustatud said kunstnik Krista Simsoni õpilaste töödega seinakalendri ja Vanaküla külavanema Triin Põllmaa valmistatud keraamilise aluse.
Vallavanem ütles avakõnes, et tunnistust väärivaid inimesi seati üles kokku 58. Valik ei olnud kerge, eriti keeruline oli valida aasta õpetajat 16 kandidaadi seast, appi sai võetud Kuusalu kordaja.

Aasta õpetaja 2015 – lasteaiaõpetaja KAIRE ALTOSAAR
Aasta õpetaja tiitliga kaasneb hariduspreemia 320 eurot. Lasteaiaõpetaja Kaire Altosaare kandidatuuri esitas Kuusalu lasteaed Jussike pikaajalise ja pühendunud stabiilselt tugevatasemelise ning äärmisel loomingulise töö eest.
Kaire Altosaar on Kuusalu lasteaias töötanud 28 aastat. Ta on kolleegide ja lastevanemate seas väga armastatud ja lugupeetud, sageli soovitakse lapsele kohta just tema rühmas. Lisaks erialasele kõrgharidusele on ta omandanud eripedagoogilise kompetentsi.
Kaire Altosaar sõnas, tal on hea meel, et tunnustati lasteaiaõpetajat, see tunnustus on Kuusalu valla kõikidele lasteaiaõpetajatele ning on tiivustav.

Aasta kultuuripreemia – koorijuht TAAVI ESKO
Aasta kultuuripreemia 320 eurot antakse 2015. aasta lõpus Harjumaa kultuuripärli tiitli pälvinud koorijuhile, Kuusalu keskkooli muusikaõpetajale Taavi Eskole.
2015. aasta oli tema jaoks töine – Kolga-Kuusalu kammerkoori võit „Tuljaku“ lauluvõistlusel, „Regilaulu ja karuäkke“ kooride üldjuht, Kuusalu kooli lastekoori 12päevane kontsertturnee Gruusias, „Lauritsa lubaduse“ kordusetendused Viinistul.
Taavi Esko esitas tunnustuse eest tänades küsimuse, kes on Kuusalus põhikooli lõpetanud professionaalne laulja, kes hiljuti saavutas Itaalias selles stiilis toimunud laulukonkursil 2. koha, ka Londonis auhinnalise koha ning on oma valdkonnas maailma tipplaulja. Vastus on barokklaulja Maria Valdmaa.
Kuusalust on sirgunud ka teine tubli laulja – Aare Külama ansamblist Estonian Voices, lisas koorijuht.
„Koorijuhi on minust teinud Kolga-Kuusalu kammerkoor. Olen koorile proovis öelnud, et laulate nagu filharmoonia kammerkoor, aga ainult 5 minutit. Kuid ka see on suur asi,“ lausus Taavi Esko ja andis edasi Kuusalu valla aukodaniku, maestro Veljo Tormise tervituse.

Aasta spordipreemia – SK Rada juht HELGES MÄNDMETS
Aasta spordipreemia 320 eurot saab spordiklubi Rada juht Helges Mändmets Kolgaküla spordirajatiste ülalpidamise ja pideva hooldamise, ülevallaliste ja maakondlike võistluste korraldamise, treeneritöö, liikumisharrastuse propageerimise ja spordivaimu elushoidmise eest. Ta on seda kõike teinud vabatahtlikult. Tema kandidatuuri esitas MTÜ Kolgaküla Selts. Helges Mändmets on entusiastlik spordimees ning jooksmises võitnud omal ajal Lasse Vireni.
Helges Mändmets sõnas tänades, et preemia oli üllatus ning meenutas Svejki ütlust: „Suur aeg nõuab suuri tegusid.“

Aasta kultuuritegu – „Regilaul ja karuäke“
Kuusalu kooli juures staadionil toimus 30. mail 2015 Kuusalu ja Jõelähtme valla ühine laulu- ja tantsupidu „Regilaul ja karuäke“, mis oli pühendatud Veljo Tormise 85. sünnipäevale. Osales ligi 800 lauljat-tantsijat. Korraldas MTÜ Veljo Tormise Kultuuriselts. Projektijuht oli Kadri Idavain, üldjuht Karin Soosalu.
Kultuuriteo auhinna võtsid vastu Tormise-seltsi tegevjuht Ulvi Rand, juhatuse liikmed Ulve Märtson ja Tõnu Idavain ning Kadri Idavain.
Ulvi Rand lausus, et see on tunnustus kõigile, kes on regilaulu ja Kuusalu kihelkonna kultuuri usku ning seda südames peavad.

Aasta kultuuritoetaja – JAAN MANITSKI
2014. aastal lavastatud ja lauritsapäeval Kuusalu kirikaias mitmel korral ettekantud muusikalist suurvormi „Lauritsa lubadus“ mängiti mullu lauritsapäeva aegu kahel korral uuesti Viinistul katlamajas.
Jaan Manitski andis suurlavastuse trupi käsutusse katlamaja, kunstimuuseumi ja peoplatsi Viinistul ning aitas ka tehniliste abilistega.
Jaan Manitski ütles tänades, et annab tänu edasi oma meeskonnale: Tiia Piikmannile, Varje Kaiselile, Agnes Rägapartile, Silva Relvikule, Urmase Külmsaarele, Raido Roostalule ja Kaido Kadakule.

Aasta naissportlane – KADRI USTAV
Tallinna Lilleküla gümnaasiumi 11. klassi õpilane Kadri Ustav Tammistu külast tegeleb edukalt kahe spordialaga. Mullu aprillis tuli  ta  karates  kahekordseks  Eu­roopa meistriks – katas ja muusika saatel relvaga võistluses.
Augustis osales ta maailmameistrivõistlustel rogainis ehk 24tunnises orienteerumisjooksus, kus saavutas naisjuunioride ehk kuni 24aastaste võistlejate seas 3. koha koos Helis Pajustega.
Ta treenib karateklubis Jyoshinmon, treenerid on Rein Rebane ja Hellar Bergman. Treener ja nõuandja on ka ta isa Taavi Ustav. Rogainis ja seiklusspordis esindab Kadri Ustav tiimi HP-Sport. Kuusalu keskkoolis juhendab ta koos isaga enesekaitse huviringi.

Aasta meessportlane – TAAVI TŠERNJAVSKI
20aastane Taavi Tšernjavski Kolgakülast tuli augustis kümnevõistluses meeste arvestuses Eesti meistriks. Ta kuulub spordiklubisse Elite Sport, tema treener on Art Arvisto.
Juulis tegi ta Euroopa karikavõistlustel isikliku rekordi ja saavutas Eestit esindanud kümnevõistlejatest parimana 9. koha. Eesti-Soome-Rootsi maavõistlustel sai ta meeste arvestuses 2. koha.
Taavi Tšernjavski teeb alati kaasa ka Kolgakülas korraldatavatel heitjate mitmevõistlustel, kus on kohalikele noortele suur eeskuju.

Aasta noorsportlased – AIDI GERDE TUISK ja STEFAN LOOTUS
Kuusalu Rattaklubi sportlane Aidi Gerde Tuisk võitis Eesti noorte meistrivõistlustel 2 kuld-, 2 hõbe- ja 2 pronksmedalit, on Estonian Cup maastikurattasõidu karikasarja üldvõitja 14-16aastaste neidude seas ning võitis Filter Maanteekarika 17aastaste arvestuses. Kokku tuli  tal  möödunud  hooajal  72 võistluspäeva ja 36 poodiumikohta.
Stefan Lootus võitis Eesti noorte MV-l 3 kuld- ja 1 hõbemedali. Osales Euroopa noorte MV-l. Estonian Gup karikasarjas sai 2. koha M14 klassis ja Filter Maanteekarika sarjas 2. koha M-15 klassis. Mõlema noore jalgrattasportlase treener on Kaido Laas.

Aasta invasportlane –  BRENDA TILK
Brenda Tilk Kiiust sai rahvusvahelise paraolümpiakomitee korraldatud maailmameistrivõistlustel 100 meetri seliliujumises 8. koha. Ta on täitnud paraolümpiamängude normatiivid, on arvatud Eesti paraolümpiadelegatsiooni liikmeks ning läheb võistlema Rio de Janeirosse. Brenda Tilk tänupeol ei olnud, kuna sõitis treeninglaagrisse Tenerifele. Ta treenib klubis Meduus, treener on Õnne Pollisinski.

Aasta juhendaja – SANDER PIIBEMANN
Sander Piibemann juhib valla suurimat spordiklubi, mille asutas 2011. aastal – jalgpalliklubi Kuusalu Kalev, kus osaleb ligi sada last.
Ta korraldas mullu septembris koos Andres Kaarmanniga kolmandat korda Kuusalu valla külade jalgpalliturniiri, osavõtjate arv on iga aastaga kasvanud, 2015. aastal oli jalgpallureid sadakond, võistkondi oli 12.

Aasta vabaühendus – MTÜ Juminda Poolsaare Selts
Juminda Poolsaare Selts jõudis avalikkuse ette 2009. aastal, kui Artur Talviku eestvedamisel loodi poolsaare korrakaitsepatrull, mõne aja pärast ka poolsaare vabatahtlik merepäästerühm. 2015. aastal tehti lastele merepäästelaager, alustati tantsuõhtute traditsiooniga Leesi rahvamajas, toimuvad kinoõhtud, aidatakse kaasa kogukonnapoe tegemistele, lisaks kogukonnaraadiole peetakse plaani panna käima oma elektrijaam.
Auhinna võttis vastu Juminda elanik, vabatahtlik merepäästja Aive Mõttus, kes lausus, et on uhkusega sellise kogukonna liige. Seda, mida ja kuidas seltsis tehakse, saab kogeda, kui tulla Juminda poolsaarele elama. Juminda Poolsaare Selts ühendab Pudisoo, Pedaspea, Kolga-Aabla, Kiiu-Aabla, Leesi, Tammistu, Juminda, Tapurla, Virve ja Hara inimesi.

Aasta vabatahtlikudAGNES VALGISTE ja JAANUS KALJU
Aasta vabatahtlikeks kuulutati Agnes Valgiste Kuusalu külast ja Jaanus Kalju Tallinnast. Nad on oma vabast ajast ja põhitöö kõrvalt istunud tundide viisi arvutite taga või käinud mööda Kuusalu kalmistut. Selle pika ja põhjaliku töö tulemusena on kaardistatud Kuusalu kalmistu hauakohad, kogu andmestik on leitav internetist.
Agnes Valgista ütles tänades: „Kui hobi sunnib tagant, siis ei vaata kella ja töö edeneb hästi.“

Aasta toetaja – OÜ Kiiu Soon
OÜ Kiiu Soon ajalugu algab 1993. aastast, põhitegevus on liiva kaevandamine. Kogu selle aja on ettevõte olnud lahke sponsor Kuusalu vallas toimunud mitmesugustele üritustele, valla vabaühendustele ja ka Kuusalu Spordikeskusele. Ettevõttega seotud juhid Enn Aaviksaar, Jaak Fuchs ja nüüd Vambola Juurmann on tulnud abipalvetele lahkelt vastu.

Tänukirjad
Kuusalu vallavalitsus otsustas välja anda ka kolm tänukirja. Need andis üle abivallavanem Aare Ets.
Meeldiva, toetava ja sisuka koostöö eest said tänukirja noorsoopolitseinik Teili Piiskoppel ja piirkonnapolitseinik Kalev Kuuspalu.
Edusammude eest kirjandusmaastikul sai Reelika Lootus Kuusalust tänukirja kevadel välja antud romaani „Jälitatav“ ja käsikirja „Võetud ära“ bestsellerivõistluse võidu puhul. Psühholoogiline triller „Võetud ära“ peaks kirjastusel Pilgrim ilmuma veebruaris 2016.

Eelmine artikkelPudisoo veevärgi eelprojekt
Järgmine artikkelKehra ja Aruküla käsipallurid alustasid aastat kaotustega