Opositsiooni esindaja MAIT KRÖÖNSTRÖM jäi vallavalitsuse koosseisust välja.
Kuusalu vallavolikogu kinnitas kolmapäeval, 15. novembril toimunud istungil 10 poolt- ja 4 vastuhäälega senise kuueliikmelise vallavalitsuse asemele viieliikmelise. Vallavalitsuse liikmed on samad, välja arvatud opositsiooni esindajana vallavalitsusse kuulunud Mait Kröönström valimisliidust Üks Kuusalu Vald. Viieliikmelises vallavalitsuses jätkavad vallavanem Terje Kraanvelt, Kaupo Parve ja Mart Laanpere valimisliidust Ühine Kodu ning Ranno Pool ja Sander Valdmaa Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) nimekirjast. Vallavalitsuse liikme hüvitiseks määrati 500 eurot kuus, nagu on olnud viimased kaks aastat.
Kuusalu valla 19liikmelises volikogus kuuluvad koalitsiooni valimisliidust Ühine Kodu 8, Keskerakonnast 1 ja EKRE nimekirjast 2 volikoguliiget. Opositsioonis on valimisliit Üks Kuusalu Vald 6, Eesti Reformierakond 1 ja valimisliit Ettevõtlik Kuusalu 1 volikoguliikmega.
Vallavalitsuse koosseisu muutmise eelnõu esitas volikogule vallavanem Terje Kraanvelt. Eelnõus oli vallavalitsuse liikmete loetelus Ranno Pool kirjas Kuusalu abivallavanemana.
Vallavanem selgitas istungil eelnõud tutvustades, et Ranno Pool asub 1. jaanuarist 2024 tööle ehituse, maakorralduse, planeerimise ja keskkonnakorralduse valdkonna abivallavanemana kuupalgaga 3000 eurot. Isikliku sõiduauto kulu hüvitatakse talle 0,30 eurot tööülesannete täitmisel läbi sõidetud kilomeetri eest, kuid mitte rohkem kui 335 eurot kuus. Mobiiltelefoni kasutamise eest makstakse hüvitist ühes kuus mitte rohkem kui 50 eurot.
Abivallavanema töötasuna kulub vallaeelarvest tuleval aastal lisakuluna vallavanema sõnul tegelikult 2000 eurot kuus pluss sotsiaalmaks ja töötuskindlustusmaks – ülejäänud 1000 eurot tuleb vallavalitsuse liikme seniste hüvitiste arvelt, sest abivallavanemale hüvitist ei maksta ja koosseisus on üks liige vähem. Kokku on lisakulu eelarvele abivallavanema töötasuna koos maksudega aastas veidi üle 32 000 euro, märkis ta.
Maarja Metstak Reformierakonna nimekirjast küsis istungil, millised on uue abivallavanema teadmised, oskused, panus ja visioon. Ta lisas, et seoses Kuusalu koolimaja juurdeehituse projekteerimise teema aruteluga oli juttu plaanist palgata projektijuht, kas abivallavanema tööleasumisel võiks saada hakkama projektijuhita.
Terje Kraanvelt vastas, et Ranno Poolil on soov ja tahtmine asuda abivallavanema ametisse: „Kuusalu vald on Eestis seni üks ainulaadsemaid, kus vallavanem on töötanud abivallavanemata.“ Koolimaja ehitusprojektile eraldi projektijuhi teenuse tellimise kohta märkis ta, et on arutatud ja leitud, et see ei teeks paha.
Kristo Palu valimisliidust Üks Kuusalu Vald avaldas lootust, et abivallavanem esitab ja kaitseb edaspidi volikogu istungil mõnda eelnõud. Kuna Ranno Pool istungil ei viibinud, tervitas Kristo Palu teda internetiülekande vahendusel ja soovis ilusaid jõule.
Urmas Kirtsi valimisliidust Ühine Kodu sõnas, et vallavanema ainupädevuses on teha volikogule ettepanekuid vallavalitsuse koosseisu kohta: „Kui vallavanemale on vaja tuge teatud valdkondade osas, on tema nägemus määrav. Loodan, et vallavanema elu läheb kergemaks.“
Ilvard Eeriksoo valimisliidust Ühine Kodu lausus enne eelnõu hääletamist, et hiljuti nägi hirmutavat e-kirja, milles olid kahe abivallavanema ametikohad ja konkreetsed nimed ametitesse: „Võib-olla oleme pääsenud veel kergelt.“ Ta selgitas pärast Sõnumitoojale, et istungil nimetatud e-kiri on koostatud uue võimaliku koalitsiooni plaanide kohta.
Ranno Pool kommenteeris toimetusele, et EKRE nimekirja esindajad pidasid opositsiooniga läbirääkimisi uue koalitsiooni moodustamiseks Kuusalu vallas: „Valimisliit Üks Kuusalu Vald esitas ettepaneku läbirääkimisteks, minule pakuti uues koalitsioonis abivallavanema kohta ja sama töötasu, mis nüüd kinnitati volikogu otsusega. Pidasime läbirääkimisi ja kaalusime koos erakonna Harju-Rapla piirkonna juhtidega, kuidas on Kuusalu vallarahvale parem. Jõudsime seisukohale, et viimased neli aastat oleme Kuusalu vallas olnud valimisliiduga Ühine Kodu ja Keskerakonnaga ühes koalitsioonis ning tähtis on stabiilsus, esmalt tuleb üritada olemasolevat paremaks teha. Kompromiss ei sündinud lihtsalt ja võib öelda, et minu abivallavanema koht on praeguse koalitsiooni poliitiline kokkulepe, kuid samas olen ehitusvaldkonna inimesena juba kogu aeg aidanud vallavanemat ja tegelenud nende teemadega. Teatasin opositsioonile kirjalikult, et piisava usalduse puudumise tõttu pole mõistlik nende pakkumist vastu võtta. Kõnelused said alguse sellest, et seni Keskerakonna esindajana koalitsiooni kuulunud Olev Lõoke on esitanud avalduse EKREsse astumiseks, kui tema liikmesus on ametlikult kinnitatud, on EKRE Kuusalu vallavolikogus kolme kohaga.“
Ta lausus, et pole õppinud kõrgkoolis, kuid on lõpetanud Tallinna Ehituskooli, saanud kesk-eri hariduse, tegutsenud paarkümmend aastat ehitusettevõtjana ja käinud paljudel ehitusalastel täienduskoolitustel: „Minu visioon on olla Terje Kraanveltile toeks ning panustada, et minu juhitavates valdkondades läheks asjaajamine sujuvamaks ja vallarahvale lihtsamaks. EKRE-le on väga tähtis, et valimistel lubatud eesmärgid saaksid täidetud, osad juba on. Olen vallavalitsuse liikmena toetanud külasid. Valgejõe külaplatsi osas oleme jõudnud otsusteni, et vald tellib mõõdistamise ja maaomanikuga sõlmitakse pikaaegne kasutusleping. Valgejõe bussipeatuse osas on plaanis kavandada kordategemiseks vajaminev summa uue aasta vallaeelarvesse. Ka olen tegelenud Kiiu-Aabla bussipeatuse valgustuse küsimusega. Täidetud on ka meie valimiste põhilubadus, kaotasime lasteaiakohatasu Kuusalu valla elanikele.“
Ranno Pool kuulub EKREsse alates 2013. aastast, EKRE Kuusalu osakonda juhib 2017. aastast. Ta on aastaid kuulunud EKRE volikogusse ja Harju-Rapla piirkonna juhatusse.
Koalitsioonilepingus on opositsiooni kaasamine vallavalitsusse
Vallavolikogu istungil ei küsitud vallavalitsusest opositsiooni esindaja väljajätmise kohta. Alates 1. detsembrist 2021 Kuusalu vallavalitsusse kuulunud Mait Kröönström ütles Sõnumitoojale, et tema väljaarvamiseks avaldust ei esitanud: „Sain enda väljajätmisest teada vallavolikogu istungi internetiülekannet vaadates, mind eelnevalt ei teavitatud. Vallavolikogu liikmetele oli vallavalitsuse koosseisu muutmise eelnõu saadetud nimedeta, nimedega eelnõu esitati istungil. Küllap maksis mu koha vallavalitsuses see, et tõstatasin liiga palju küsimusi, juhtisin tähelepanu probleemidele ja tegematajätmistele seoses Leegiranna elamuarenduse, Salmistu sadama, maamaksu, kriisideks valmistumise, üldplaneeringu, arengukavaga. Olen olnud ka seisukohal, et vallavalitsuse istungid peaksid reeglina toimuma kohapeal. Kuusalu vallavalitsuse istungeid on peetud interneti vahendusel, pärast viimaseid valimisi on kahe aasta jooksul reaalselt kokku saadud vallavalitsuse istungil vaid kahel korral. Vallale strateegiliselt tähtsate dokumentide puhul ei piisa minu meelest viieminutilisest arutelust internetis Zoomi vahendusel. Valla ametnikud võivad oma valdkonnas anda selgitusi interneti kaudu, aga vallavalitsus peaks kohapeal arutama. Ootan huviga ja püüan edaspidi vallavolikogu tasandil hoida silma peal samadel probleemsetel teemadel ja ka abivallavanema tööl, kuidas panustama hakkab, kuna uue abivallavanema viimase kahe aasta panus vallavalitsususes oli minu hinnangul olematu ning piirdus kuuel istungil oma arvamuse avaldamisega. Soov uue koalitsiooni läbirääkimisteks tuli EKRE poolt ja see polnud esimene kord. Seekord olid uue koalitsiooni osas kokkulepped tehtud kuni koalitsioonilepingu allakirjutamiseni. Ilmselt ei olnud EKRE-l meie poole pöördumiste puhul eesmärk valla elu paremaks muutmine, vaid endale soodsamate tingimuste saamine.“
Pärast viimaseid kohalikke valimisi 2021. aasta sügisel sõlmitud koalitsioonileppes on kirjas, et Ühise Kodu, EKRE ja Keskerakonna moodustatud vallavalitsuses kuulub üks koht opositsioonile.
Kuusalu vallavanem Terje Kraanvelt: „Vallavanemal on õigus moodustada vallavalitsus. Tegin omapoolse ettepaneku, pidasime koalitsioonipartneritega nõu ja otsustasime, et vallavalitsuse koosseis on edaspidi viieliikmeline, kellest Ranno Pool jätkab alates 1. jaanuaril 2024 ka abivallavanema ülesannetes. Vallavalitsuse edukuse võti on eelkõige siiras soov toimida meeskonnana ja teha koostööd. Vähem oluline on, millises vormis koosolek toimub. Mul on kahju, et Mait Kröönström ei leidnudki võimalust mulle öelda, et ta tunneb puudust teistmoodi korraldatud istungitest.“