Valkla Kodu kurttumm põgenes ka augustis

2199

Valkla Kodu juhataja sõnul läks kurttumm oma kassile Kuusalu Konsumist toitu ostma.

„Tegu on süüdimatu inimesega, meie töötaja oli õues tema läheduses, kui ta sõitis jalgrattaga, murd­osa sekundit hiljem oli roninud üle värava ja läinud. Kui tal idee pähe torkab, tegutseb ja tohutu järjekindlusega,“ kommenteeris Valkla Kodu juhataja Andra Kongi laupäeval, 15. augustil juhtunut, kui taas sai hooldekodust põgenema kurttumm noormees, keda meedias on tituleeritud saripõgenejaks
Sama noormees jooksis Valkla Kodust ära 17. juunil, ta leiti mõni tund hiljem Pärnust, oma kodust. Kokku on tal põgenemisi olnud hooldekodust kümmekond. Suure tähelepanu alla on tinglikult Andruseks nimetatava kurttummaga seotu seetõttu, et 2013. aastal läks ta järjekordsel põgenemisel hooldekodu naaberküla üksi­kusse tallu, oli vägivaldne, kannatanu suri hiljem.
Sellest juhtumist tulenevalt on viimase pooleteise aasta jooksul investeeritud Valkla Kodu turvasüsteemidesse, kompleksi ümber ehitati kõrge aed. Aasta tagasi sai Valkla Kodu uue juhi.
Surmaga lõppenud sündmus aktiveeris Valkla kogukonna, on peetud koosolekuid ja kohtumisi, kus on osalenud sotsiaalministeeriumi töötajad eesotsas ministriga ning Valkla Kodu omaniku ASi Hoolekandeteenused juhtkond.
Valkla külavanem Märt Sillaste tõdes möödunud nädala lõpus, et seoses sel suvel toimunud põgenemistega on kõigist investeeringutest ja turvameetmetest hoolimata kogu Valkla küla täpselt samas seisus, kui oli enne kurttumma traagiliselt lõppenud põgenemist kaks aastat tagasi.
„Maikuus käisin ministeeriumis kohtumisel, selle protokoll on tänini meile saatmata. Valkla Kodu pidi septembri alguses saama mehitatud valve, ootame ja vaatame, mis saab. Septembri alguses oleme oodatud külaesindusega Valkla Kodusse kohtumisele,“ lausus külavanem.
Ka Valkla kogukonna üks eestvedajaid Maria Trei ütles, et juriidiliselt ei ole külal midagi teha, vastavad seadused puuduvad: „Ühel kohtumisel sõnas Kuusalu vallavanem, et kui põgenemised jätkuvad, tuleb kohtumääruse alusel ööpäevaringne teenus Valklas lõpetada. Valkla on väga armas kant, kui tulime siia elama, oli hooldekodu olemas, aga oli hoopis teistsugune kontingent, hoolealused elasid siin aastaid, paljusid teati. Me ei taha siit lahkuda, aga olukord on praegu selline, et vallavalitsus kutsub inimesi valda elama, samas on hooldekodu otsekui pomm keset Valkla küla.“
Valkla Kodu juhataja Andra Kongi kinnitas, et kurttumm Andrus ei olnud 17. juuni ega 15. augusti põgenemisel ümbruskonnale ohtlik: „Juunis tahtis ta minna ema juurde. Pärast seda tõime talle kassi, kelle eest hoolitseda ja vastutada. Kass elab tema toas, magab ta juures. Nüüd juhtus nii, et kassitoit sai otsa, päev varem olid osad me kliendid käinud Kuusalus Konsumis. Kui temal oli järgmisel päeval vaja armastatud loomale minna toitu ostma, kargas üle aia. Seda, et tal raha ei ole ja ka seda, et kassitoitu oleks saanud siitsamast Valkla poest, tema aru ei taibanud.“
Kaks aastat varem talus juhtunud intsidendi kohta lausus juhataja, et see oli kahetsusväärne asjaolude kokkusattumine – kurttummale läheneti selja tagant, ta ehmatas, ka talus elanud mees ehmatas.
Andra Kongi: „Kutsusin Valkla kogukonna esinduse meile külla, näitan, mida oleme Valkla Kodus viimase ajaga ära teinud. Ja tõenäoliselt tutvustan neid ka kurttumma Andrusega. Poiss on selle aastaga väga positiivselt muutunud – on sõbralik, abivalmis, töökas. Töötame temaga üks-ühele.“