Valimisdebatid on alanud – esimene toimus Pikval

1068

Esindatud olid kõik Anija vallas kandideerivad valimisliidud ja erakonnad.

MARIANNE LEIS ja MARGIT AASMA vaidlevad haiglas, kelle poeg on kõvem mees.

Möödunud pühapäeval tähistas Pikva-Arava külaselts traditsioonilist mihklipäeva ebatraditsioonilisel viisil. Toimus debatt kõikide valimistel kandideerivate nimekirjade esindajate vahel, valiti parim suupiste rahvasaadikule. Kohale oli tulnud umbes 30 inimest, nendest enamik kandidaadid.

„Oleme alati teinud mihklipäeval peo või vähemalt üldkoosoleku. Seekord on valimised tulekul ja esinejaid küll. Ei pidanudki ise väga palju tegema, vaid kutsusime kandidaadid külla. Pikva elanikke kandideerib seekord vallavolikokku kaheksa, oleks me varem teadnud, et Reformierakond ka osaleb, oleks sinna samuti oma inimese saatnud. Oinad on need, kes mihklipäeval koju jäid,“ tervitas kohaletulnuid külaseltsi liige Marianne Leis.

Debati alguses sai iga valimisliit ja erakond sõna, et tutvustada lühidalt oma valimis­programmi. Kõige arvukamalt olid esindatud Keskerakond ja valimisliit Anija Ühendus. Reformierakonda, IRLi ja valimisliitu Hooliv Koduvald esindasid esinumbrid Peep Kask, Urmo Sitsi ja Kaarel Aruste. Valimisliitu Koostöös Edasi abivallavanem Marge Raja, kes luges ette vallavanema ja esinumbri Tiit Tammaru kirja pandud valimisliidu peamised teesid luule vormis.

Kõik osapooled rõhutasid tutvustamisel gümnaasiumihariduse jätkumise tähtsust, vallavõimu  avatust ja lähedust rahvaga ning head elukeskkonda.

Siis said kõik kohalviibijad võimaluse esitada kandidaatidele küsimusi. Igale erakonnale ja liidule määrati oma värv ning küsimused erakonnale või liidule tuli kirjutada vastavat värvi paberile.

Kui teiste nimekirjade esindajatele esitati üksikuid küsimusi, siis tulisema sõnasõja põhjustasid Keskerakonnale ja Anija Ühendusele esitatud arvukad küsimused. Keskerakonnalt küsiti näiteks, kuidas tuua valda uusi investoreid, millised on külaelu aktiviseerimise võimalused ja mida teeksid vallavalitsemise juures teisiti.

Jaanus Kalev vastas, et investoreid ei saa tuua, vaid tuleb luua keskkond, et nad tahaksid tulla. Vallavalitsuse tegevuse juurde tuleks tuua külade esindajad. Andrus Nilisk sõnas, et külaelu saab aktiviseerida inimeste tegevuse ja koostööga.

Anija Ühenduselt uuriti, kuidas arendada kohaliku kogukonna sidusust ning tõsta vallavalitsuse kompetentsi, et olla juhtimisvõimeline ja miks ei kaasata vallavalitsuse tegevusse külasid.

Tanel Talve vastas, et sidusust saab suurendada rahvaga rääkides ja nende arvamust küsides. Jaan Oruaas kõneles, et vallavalitsuse kompetentsi saab tõsta, võttes ametisse oma ala spetsialistid, näiteks valida vallavanem konkursiga. Külade kaasamiseks on aga vallavanema nõuandev organ külavanemate nõukogu, mille tegevus oleks vaja aktiviseerida.

Valimisdebati pauside ajal astusid üles Marianne Leis ja Margit Aasmaa ehk vana­prouad Maali ja Juuli, kes pakkusid publikule nalja ja naeru, jagades oma seisukohti valimisvõitlusest.

Esmalt arutasid nad, keda valida ja jõudsid tulemuseni, et peab ikka ise kandideerima. Seejärel tuli välja, et üks nendest kandideeribki, kuid tal ei ole poliitikast ega valimistest vähimatki arusaama. Lõpuks olid Maali ja Juuli haiglas, kus selgus, et mõlema pojad tahavad saada linnapeaks ning see viis prouad nii suure riiuni, et medõed pidid nad üksteisest lahutama.

Võistlusel suupiste rahvasaadikule osales kokku 11 suupistet 10lt autorilt. Esikoha vääriliseks hindas rahvas Liie Kaljumäe suupiste ja veini valiku. Teise koha sai Pilvi Saare küpsisetort ja kolmanda koha Andrus Niliski šokolaadikook.

Kandidaadina kohal olnud abivallavanem Marge Raja kiitis mihklipäeva ettevõtmist: „ Et üks küla sellise asja korraldab, näitab, et tahab olla ise aktiivne ning korraldada seda, mis neile kasulik ja vajalik. Toob ise võimu enda juurde ega jää ootama, millal nende juurde tullakse.“

Pikvalane Liie Kaljumäe kommenteeris, et debatt oli viisakas vormis ja jättis talle sümpaatse mulje: „Pikva rahvale oli see vajalik, et kandidaatidega tutvuda. Sain teada, kes need inimesed on. Kõiki ju ei tunne. Õppisin Kehra koolis ja mõnd inimest ikka tean, aga vanemad inimesed ilmselt mitte. Ei ole ka teistelt kohalkäinud pikvalastelt ühtegi paha sõna kuulnud ja usun, et nemadki jäid rahule. Arvan, et külaelanikke oleks võinud isegi rohkem kuulama tulla, ka nooremaid inimesi. Muidugi, eks igaühel on oma tööd ja tegemised.“

Anija vallas on tulemas veel üks nimekirjade debatt – 10. oktoobril Kehra koolis.

Eelmine artikkelLoksal tungiti kallale naisele
Järgmine artikkelValkla kodu klientuur ohustab küla turvalisust