Vabaühenduste üleskutse: kinkige hoolivalt!

1535

ANNA KAROLIN, Arengukoostöö Ümarlaua poliitikaekspert

Lisaks pimedale ajale on detsembrikuu kõige suurem stressiallikas jõulukinkide ostmine. Eestis ostetakse detsembris tervelt 21 protsent rohkem kaupu kui muidu. Läbimõtlematult ostetud kingid koormavad mõttetult lähedaste kodusid ja ostja rahakotti, lisaks on nad sageli kahjulikud ka ülejäänud maailmale.
Meie jõuluostudel on arenguriikidele suur mõju. Jättes kingituse päritolule ja ökoloogilisele jalajäljele tähelepanu pööramata, võime oma ostuga sattuda toetama näiteks lapstööjõu kasutamist või sõjalisi konflikte.
Näiteks tuleb suur osa nutiseadmete toorainest Kongost, kus kaevandustes töötavad lapsed ja tulu läheb kohalikele sõjapealikele. Plastikust mänguasjad on aga sageli toodetud arengumaade tehastes, kus pikkade tööpäevade palk on kaugel sellest, mis võimaldaks äraelamist. Kui tahta, et jõulurahu ei  oleks  ainult  klišee,  siis  tuleb globaalselt mõelda ka kingitusi ostes.
Sageli arvatakse, et kingituste tegemine on kohustuslik ja nii ostetakse viimasel hetkel poest mõni järjekordne vidin. Soovimatud kingitused lõpetavad paari kuu pärast prügimäel, saastades meie ja teiste riikide keskkonda. Vastutustundliku tarbimise põhitõed on väärt ka oma lastele edasiandmist.
Mõned ideed, kuidas jõule hoolivalt tähistada:
1. Ära kingi üldse. Tee oma pere ja sõpradega kokkulepe, et sel aastal peate jõule teisiti ja kingitusi ei tee. Kingituste asemel võib hoopis koos aega veeta, näiteks ühise õhtusöögi, talvise matka või muu aktiivse ettevõtmise näol.
2. Eelista kodumaist. Mida lähemal on kingid valmistatud, seda paremini saame teada, kuidas ja kes nad valmistas. Eestis on palju andekaid kunstnikke, väikeettevõtjaid ja ökotalusid, kelle headest ideedest saab mõnusad kingitused. Näiteks 12.-13. detsembril saab kingitusi osta Eesti Kunstiakadeemia tudengitelt EKA jõulumüügilt, 20. detsembril aga Eesti disaini jõuluturult Kultuurikatlas. Suurematest toidu- ja ökopoodidest leiab maitsvaid Loodusväe ökotooteid.
3. Vali sotsiaalne ettevõtja. Ostes sotsiaalse ettevõtte toote, läheb kogu tulu mõne ühiskondliku probleemi lahendamiseks. Mondo sheavõi ja eksootiline käsitöö Afganistanist, Ghanast ja Ugandast on valmistatud kohalikes kogukondades.
4. Paranda kingiga maailma. Mida kinkida inimesele, kellel on kõik olemas?
Tehes tema nimel eetilise kingituse, aitate mõnel abivajajal oma eluga paremini toime tulla. Näiteks saab kinkida Ghana lesknaisele kitse, soetada lasteaedadele mänguasju või saata Afganistani lastele koolitarbeid. Samuti võid toetada Eesti mittetulundusühinguid.
5. Usalda õiglast kaubandust. Selleks, et kingitus või kas või meie jõuluroog poleks tehtud sunnitöö või pisaratega, eelista õiglase kaubamärgiga tooteid. Proovi näiteks esimest Eesti enda õiglase kaubanduse märgiga käsitööšokolaadi Chocolala. Kõik õiglased tooted leiad Õiglase kaubanduse liikumise kodulehelt või poodidest nende märgi abil.
6. Kui saad kingi, mida ei vaja, vii see taaskasutusse, näiteks arenguriikide haridust ja heaolu toetavasse Humanasse või Eesti taaskasutust toetavasse Uuskasutuskeskusesse.
Tee ka enda jõulud hoolivaks, võttes osa hoolivate jõulude Facebooki-üritusest „Võidab see, kellel on jõulude ajal kõige vähem stressi“.  Sama  teade  koos  viidetega kinkide tootjatele leiab kodulehe www.terveilm.ee blogist.

Eelmine artikkelKuusalu trupp mängib „Lauritsa lubadust“ augustis Viinistu katlamajas
Järgmine artikkelÜLLE RAJASALU jätkab maavanemana