Reede, 20. augusti õhtul osales Ühtelaulmisel Aruküla lauluväljakul üle 300 inimese, Anija mõisa kogunes ligi 80 kaasalauljat.
Nii Arukülas kui Anijal järgnes kaheksa ühise laulu laulmisele rahvapidu. Arukülas algas kell 21 kolmas öölaulupidu, sellest võttis osa 200 inimese ringis, päev lõppes simmaniga. Anija mõisa saalis esinesid Ühtelaulmise ülekande järel Anija valla mehed Ülo Hõrrak, Mait Siil ja Tiit Tammaru, rahvas laulis kaasa.
Arukülas otsiti päev läbi netiühendust
Aruküla lauluväljakul otsis ürituse tehniline meeskond Olev Rähni ja Peeter Eivaki juhtimisel veel viimase minutini internetiühendust. Spetsiaalselt Ühtelaulmiseks lava juurde männi otsa paigaldatud juhtmevaba interneti antenn ei võtnud signaali vastu üheltki ümbruses olnud saatjalt.
„Lauluväljak asub lohus ja on kõrgete mändidega ümbritsetud, küllap sellepärast me ühendust ei saanudki,“ selgitas Olev Rähni.
Lootusetust olukorrast päästis lauluväljaku kõrval elav Andrus Kirss, kes oli nõus enda netiühendust jagama.
„Vedasime naabermaja juurest 200 meetrit võrgukaablit, Andrus Kirss tõi isegi oma ruuteri puukuuri, et me paremini ulataks – kuidagi oli ju vaja ühendus kätte saada,“ rääkis Peeter Eivak.
Laululavale oli paigutatud kolm ekraani, millelt näidati telepilti Põltsamaalt, laulusõnu ja kaamerapilti kohapealt, mis jõudis interneti kaudu Tallinna.
Ülekande alguseks oli lauluväljakule kogunenud 300pealine lauluhuviliste seltskond. Esiridadesse sätiti koorilauljad ja pinke tõsteti koomale, et videopilti mahuks võimalikult palju kohale tulnud lauljaid. Kui lauldi isamaalisi laule, ronis üks noormees Aruküla rändrahnule ja lehvitas lauluviiside saateks rahvuslippu.
Reklaamipausid häirisid
Kuigi kogu Ühtelaulmise kava läks plaanipäraselt, kõlas rahva seast rahulolematust Kanal 2e paari pikema reklaamipausi ajal, mis kohale tulnud inimeste sõnul ürituse juurde ei sobinud.
„See oli ebameeldiv, et keset ilusat koosolemist, kus kõik on emotsioonidega taasiseseisvumispäeva ja ühtelaulaumise meeleolus, hakkavad äkki jooksma mingid soodushindade reklaamid,“ rääkis oma üllatusest peakorraldaja Garina Toomingas.
„Selliste asjade jaoks tuleb teine aeg leida, kas või alguses ära näidata, praegu reklaamid lausa lõikasid meie ilusasse õhtusse.“
Tema sõnul oli väga meeldiv näha kodualeviku lauluväljakul laulmas nii suurt rahvahulka, kes ei kadunud kuhugi ka pärast Ühtelaulmist, kui järgnes Aruküla kolmas öölaulupidu. Rahval aitasid laste-, noorte- ja Horoskoobi laule laulda Külli ja Anna-Liisa Ovir, juhatas dirigent Age Mets.
„Tundus, et kellelgi ei olnud kuhugi kiiret, inimesi oli palju erinevatest kohtadest kokku tulnud ja nad nautisid ka öölaulupidu ning tantsisid lõpuks meie simmanil.“
Simmanil esinesid veel Harri ja Ljubov Aljasmäe.
Anija mõisas ühtelaulmiseks kiirem netiühendus
Anija vallas olid ühtelaulmise eestvedajad SA Anija Mõisa Haldus juht Tiit Laur ning Anija raamatukogu juhataja Pille Kulla. Lauldi Anija mõisa saalis, sinna tuli ligikaudu 80 inimest.
Pille Kulla rääkis, et ühtegi koori täiskoosseisus kohal polnud: „See oli tõeline ühtelaulmine, mitte kooride esinemine. Võtsime ühendust kohalike kooride dirigentidega, palusime, et nad edastaks infot oma lauljatele. Igast koorist tuli keegi. Palju oli noori. See polnud üksnes naiste laulupidu, laulma tuli nii nooremaid kui vanemaid meesterahvaid.“
20. augustil pandi sõitma buss, mis Kehra inimesi Anija mõisa tõi ja pärast tagasi viis.
11. augustil tehti Anija mõisas leviproovi. Korraldajad jälgisid Tallinnas, kuidas Anija mõisast pilt ja heli nendeni jõuavad.
„Tehnilisi probleeme kippus ikka olema, aga jõudsime kõik üle käia ja 20. augustiks olime valmis,“ sõnas Tiit Laur.
Leviproovis oli kohal paarkümmend inimest, lauldi „Kungla rahvast“. Proovis juhatas lauljaid naisansambli Kodu juhataja Liivi Kütt, Ühtelaulmisel aitas hääli lahti laulda Kehra gümnaasiumi muusikaõpetaja ja dirigent Epp Soo.
Pille Kulla sõnul sujus Ühtelaulmine väga hästi: „Tugev tunne oli laulda, kui koorilauljaid ka seas oli. Saal oli võimsat laulu täis. Meeleolu oli üleval, kohale tulid need, kes tahtsid koos laulda, kellele see midagi pakkus ja keda huvitas.“
Pärast ülekande lõppu pidu jätkus.
„Enda lõbuks ja teistele rõõmuks mängisid pilli ning laulsid Ülo Hõrrak, Tiit Tammaru ja Mait Siil. Sai veidi ka tantsu keerutada ning koos edasi laulda. Pidu kestis kella 23ni,“ rääkis Pille Kulla.
„Minule jäi mulje, et kõik lahkusid rõõmsa tujuga. Öeldi – hea, et ka meil selline tore üritus toimus,“ sõnas Tiit Laur.
Ta tunnistas, et Ühtelaulmine nõudis parajalt eeltööd: „Projektori ja ekraani saime Koostöökojalt, arvuti ja võimendus olid endal. Ekraani panime mõisa saali lava ette, sinna kuvasime Kanal 2e pildi. Selle kõrval oli võimendus ja arvuti, kust lähetasime pildi Tallinnasse.“
Tiit Laur rääkis, et tegid Elioniga kokkuleppe ja said ühtelaulmise ajaks mõisasse kiirema internetiühenduse.
„Nii palju, kui mina jälgida jõudsin, oli meil ühendus kogu aeg olemas,“ ütles ta.