Turbuneeme küla sai 320. sünnipäevaks lipu ning külatahvli

4474
Külaelanik LINDA METSAORG rõhutas tahvli avamisel küla ajaloo tundmise olulisust.

Kuusalu valla Turbuneeme küla sünnipäeval Prassi ninaksel oli ligi 500 osalejat.

Laupäeval, 12. juulil lehvis Turbuneeme kiigeplatsil esimest korda küla lipp. Aerude, ankru ning kala kujutistega lipu tõmbasid masti Turbuneeme ajaloo-uurija Väino Johannes Piikmann ning lipu tegemise idee autor Rait Minumets.

Juubeli puhul tegi küla oma rahvale veel ühe kingituse – kiigeplatsi maanteepoolses servas asuva kivi külge kinnitati mälestustahvel, millel aastaarv 1694 ehk küla esmanimetamise aasta Pärispea poolsaare kaardil ning esimene nimekuju Turba Nehm. Tahvli kõrval on stend, kus on küla ajaloo lühike ülevaade neljas keeles. 320 aastat tagasi oli külas neli talu: Prassi, Tooma, Aadu ja Painuva. Külatahvli autor on Andres Allmägi.

Sünnipäev koos kaluritepäevaga

Külaelanik Linda Metsaorg kinkis tahvli avamisel külavanemale Aivo Janterile rootsiaegse kaardi, mille peal esimest korda ka Turba Nehm.
„Meie esivanemate rajatud küla on Eru lahe ääres üks kaunimaid,“ lausus Linda Metsaorg.

Külavanem Aivo Janter rääkis, et küla sünnipäeva korraldamiseks kulutati küla pearaha 1600 eurot ning vald andis lisaks 300: „Selle eest saime oma väikesele ja ilusale külale väärika sünnipäevapeo, kus jätkus nii koduõlut kui suitsukala.“

Ta jutustas, et pidude traditsioon on külal pikk: „Tähistame igal aastal kalurite päeva, esimene juubelipidu oli 1999. aastal, enne seda kuulutati Turbuneeme aasta kõige kaunimaks külaks.“

Külavanema sõnul käib kiigeplatsilt läbi palju rahvast, enamik neist turistid: „On nii sise- kui välisturiste, kes sõidavad siit läbi Viinistule. Kohalikke elanikke on külas 80, kutselisi kalureid on järele jäänud vaid kolm. Süda ei raatsi aga kalapüüki lõpetada, sest mõned tulevad Turbuneeme külla ainult suitsukala pärast.“

Külavanem ütles, et töö jätkub ning unistus on saada seltsimaja: „Selle jaoks on olemas endine poemaja. Kuna mõned külaelanikud olid aga plaani vastu, vallavalitsus ei võtnud seisukohta ning toetuste taotlemise aeg hakkab läbi saama, võib seltsimaja saamine lükkuda kaugesse tulevikku.“

Külanimi tekitab tüli

Aivo Janter nentis, et Turbuneemes on juba pikemat aega üks tüli­õun: „Elanike vahel on lõhe, sest mõned pooldavad külanimena Turbaneemet, teised eelistavad praegust nimekuju Turbuneeme. Üks täht on elanikud tülli ajanud. Loodame, et vana vimm varsti unustatakse ning saame eluga edasi minna.“

Linda Metsaorg rääkis, et sünnipäevapidu oli väga tore, kuid tema jaoks oli tilk tõrva küla juubeli puhul välja antud ajalehes: „Mina ja Elve Kuuskmäe koostasime külalehe ühele küljele küla ajaloo kohta tekstid. Tegime põhjaliku töö, et tekstid oleksid ülevaatlikud. Kirjutasime lause, et küla algupärane nimi on Turbaneeme, meile suure üllatusena muudeti see Turbuneemeks. Peame kinni ajaloost ning seal oleks nimi pidanud jääma a-tähega.“

Külalehe andis välja Turbuneeme elanik Jaak Mäe OÜst Spin Press.

Pidu hommikutundideni

Sünnipäevapeol osalenud Kaie Talumees rääkis, et pidu oli suurepärane: „Minu esivanemad on Turbuneemest pärit ning kuigi ma pole siin kunagi elanud, tunnen külaga erilist sidet. Käime siin perega sageli suvitamas ning mitte kusagil mujal pole nii rahulikku looduse ja tsivilisatsiooni kooskõla.“

Ta lausus, et on kuulnud ka külaelanike nimetülist, kuid see teda ei häiri: „Külavanem on tubli ja töökas  ning  elu  läheb  aina  paremaks. Turbuneeme ei kuulu kindlasti unustatud külade hulka.“

Vallavanem Urmas Kirtsi ütles sünnipäevalistele peetud kõnes, et kui tahta ajalugu jäädvustada, tuleb see raiuda kivisse või jäädvustada raamatusse: „Külapeo pidamine pole moeasi, meri on südameasi. Lennart Meri ütles selle mõtte küll laulupeo kohta, kuid see kehtib ka siin.

Külavanem rääkis, et sünnipäev õnnestus väga hästi: „Tuul vaibus õhtu lõpuks ning vihma me ei saanud. Õhtu hakul süütasime lõkke ning pidu kestis öötundideni.“

Sünnipäeval toimusid spordivõistlused, esinesid kohalikud muusikud, flamenkotantsijad, ansambel Saatanlik Naine. Oma päästevarustust tuli näitama Kolga vabatahtlik päästekomando.

Eelmine artikkelTIINA RULLI on juhendanud Anija segarahvatansijaid üle 20 aasta
Järgmine artikkelKehra õmblusfirma Year toodab aastas 15 000 mantlit