Tsitres on eraisiku mälestuskivile ilmunud tahvel NSVL armee sõduritele

1503

„Meie külarahvas ja ka naaberkülade inimesed on nördinud, sugulastest rääkimata,“ pahandab Tsitre külavanem TIIU LEPNURM.

Kuusalu vallas Tsitre külas Leesi tee ääres on Uuri küla poole keerava teeristi läheduses mälestuskivi 1973. aastal selles kohas 25aastasena õnnetult surma saanud Vahur Lehesalule. Õnnetus juhtus 17. juulil, valimistepäeval. Poisikesed olid vedanud teele ette traadi, noormees tuli mootorrattaga Kolga poolt ja sõitis traati sisse.

Perekond ja hukkunu sõbrad panid samal aastal õnnetuspaiga lähedusse, teest natuke eemale, suure tumeda maakivi. Esialgu oli plaan lisada kiri, et rändaja, võta müts maha ja peatu, kuid see jäi tegemata. Noormehe isa istutas kivi juurde elupuud. Paika on käidud pidevalt hooldamas.

Mullu oktoobris ilmus nimetule, kuid hooldatud ümbrusega kivile venekeelne plaat: „Voinam armii SSSR 1941-1944 NSVL armee sõduritele.“

Tsitre küla inimesed teatasid Kuusalu vallamajja, sealt anti juhtunust info edasi piirkonnapolitseinik Kaisa Kajole, kes algatas väärteomenetluse. Kuid tahvel on tänini alles.

Vahur Lehesalu vend Mati Lehesalu on väga häiritud: „Meie pandud kivi on rikutud. Olgu see plaat sealt kadunud. Kui saaks teada, kes selle pani, nõuaks kahjutasu. Võttis tummaks, kui sain teada, et niimoodi tehti kiviga, niigi oli venna surm raske üleelamine.“

Ta teab rääkida, et oli ka nägijaid, kes juhtusid mööda teed sõitma, kui plaati pandi. Tee ääres seisis kaubik, keskealised mehed toimetasid. Kahjuks ei pandud auto numbrit kirja.

Ka Kuusalu valla piirkonnapolitseinik Kaisa Kajo räägib sama, lisab, et nende meeste kõrval oli olnud elektrigeneraator, tahvel pandi võimsate tööriistadega: „On piinlik, et Eesti riik ei suuda midagi ette võtta ja see plaat on ikka samas kohas. Algatasin väärteomenetluse selle alusel, et tahvel on ebaseaduslikult paigaldatud. Püüdsin kahe päeva jooksul läbi helistada kõikvõimalikke organisatsioone, kes taoliste plaatide paigaldamise või valmistamisega tegelevad, kuid midagi teada ei saanud.“

Ta jutustab, et võttis seejärel ühendust RMKga, kuna mälestuskivi asub RMK hallataval riigimaal, sealt vastati, et pole võimalusi tahvlit ära võtta. Ta arutas ka oma ülemustega politseis, kuidas tuleks talitada, ning leiti, et politseil pole samuti võimalusi plaadi eemaldamiseks. Lõpuks pöördus uuesti vallamajja, et sealsete töömeeste abiga plaat maha võtta.

„Läksime valla majandusteenistuse juhi Kalev Kulpsoni ja kahe töömehega kohale, kuid nende tööriistad kinnituspoltide peale ei hakanud. Tahvel on kivi külge pandud kaheksanurksete poltidega, tundus, nagu oleksid nurgad maha lihvitud,“ kirjeldab piirkonnapolitseinik.

Ta märgib, et oligi just mõelnud, tuleks tahvli küsimuses minna Kuusalu vallavanema jutule, et koos arutada, mida ikkagi ette võtta.

Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi sõitis teeäärset kivi vaatama kohe pärast seda, kui Sõnumitoojalt kuulis plaadi kohta: „Kõige lihtsam lahendus on, kui kogukond võtab selle probleemi lahendamises initsiatiivi endale.“

Ligi 40 aastat tagasi oma venna mälestuseks maakivi pannud Mati Lehesalu arvab, et võibolla ajasid plaadi panijad kohad segi – Muuksis on Uuri poole pöörava tee ääres mälestuskivi sõja ajal maha lastud 13 nõukogude sõjaväelasele, rindejoon läks seal külast läbi. Sellel kivil on ka eestikeelne kiri hukkunud sõdurite mälestuseks. Tsitres viimase sõja ajal lahinguid polnud.

Eelmine artikkelPeningil rünnati naist
Järgmine artikkelKuusalu valla Kalme küla võitleb sadade seeneliste-marjulistega