Tormise-seltsi meisterdamispäevad on Kuusalu perede seas popid

4181
VIRGE MARNAT ja HELENA AUG õpetasid tegema kaarte.

Lapsed ütlesid, et kõige rohkem meeldis meisterdada puidust soolatopsi.

 Soolatoosi paneb kokku KARL SEBASTIAN AUN, teda juhendab TÕNU IDAVAIN.
Soolatoosi paneb kokku KARL SEBASTIAN AUN, teda juhendab TÕNU IDAVAIN.

MTÜ Veljo Tormise Kultuuriselts on aastaid korraldanud kevade alguse puhul ja jõulude esimesel advendipäeval Kuusalu rahvamajas meisterdamispäeva, kuhu oodatakse lastega peresid. Päev algab lasteetendusega, mille järel saab kohalike juhendajate käe all õppida meisterdamist töötubades. Töötab lastekohvik.
Tänavune kogu pere päev „Tere, kevad“ toimus kevade esimesel päeval, laupäeval, 21. märtsil. Osalenutel paluti nimi kirja panna ja selle järgi käis majast läbi üle saja inimese. Vabatahtlikke korraldajaid oli ligi 40.
Palju oli rahvast korraga südapäeval, kui sai läbi Lasteteatri etendus „Loomad liikluses“. Kõige valjuhäälsemalt toimetati puutöö meisterdamisnurgas, kus käis kopsimine ja puurimine – Tormise-seltsi juhatuse liikmed Tõnu Idavain, Aleksander Skolimowski ja Märten Kraav aitasid kokku panna soolatopse. Tõnu Idavain rääkis, et kujundusena üles seatud suurt puidust silti „Taluõue käsitöötall“ on tal plaanis kasutada oma kodu juures, kui avab endises hobusetallis puidutöö õppetoa.
Kogu pere meisterdamispäeval oli puutöönurk avatud viiendat korda. Kahel korral on kevadeti valmistatud lindude pesakaste, talvel on tehtud lindude söögimaju ja maitseainete karpe.
Tõnu Idavain: „Ka nüüd kulus mul ettevalmistusteks umbes nädal.  Materjali  jaoks  tuli  osta  kase­planku, see kuivatada. Mõelda välja šabloonid, et lastel oleks soolatoosi kerge kokku panna. Siis lõigata detailid, neid on 64 soolatoosi jagu. Koos lastega jõudsime panna kokku 50 toosi, see oli mõistlik kogus. Jäi veidi rohkem aega, et selgitada ja ette näidata. Jõulude meisterdamisel oligi tempo liiga kiire, otsekui konveieril, aga oodati pikas järjekorras, huvi oli suur.“
Ta märkis, et üllataval kombel tunnevad puutöö vastu huvi ka paljud tüdrukud ja emad, ei ole ainult poiste ja isade jaoks.
Meisterdamispäeva rahastati regionaalse arengu toetuse meetmest, mis on mõeldud lastega perede kaasamiseks. Saadud projektiraha eest osteti materjalid, tasuti lasteetenduse ja päevajuhi eest. Juhendajad tegutsevad meisterdamispäevadel vabatahtlikena. Tõnu Idavain kommenteeris, et ta on ju rahvamajaga seotud ja teeb seda kogukonna heaks.
Ka Tormise-seltsi tegevjuht Ulvi Rand, kes koos Ene Riibergiga õpetas käbidest-okstest kevadpühade lauakaunistust tegema, kinnitas, et meisterdamispäeva ettevalmistus ja läbiviimine on puhas rõõm: „Siin käivad emad-isad koos lastega, aga aina enam ka vanaemad ja vanaisad lastelastega. See on üritus, mis liidab peresid. Vahva on vaadata, kuidas ka isad ja vanaisad värvivad ning teevad kaarte.“
„Kuusalus on hästi aktiivne kogukond,“ kiitis oma Kuusalus elavate lapselaste Karl Sebastiani ja Sandraga meisterdamispäevale tulnud vanaema Hilje Tammaru, kes elab Lihulas ja on sealse kooli huvijuht. „Igal piirkonnal on oma eripära. Kuusalus meeldib, et antakse noortele peredele võimalus tulla lastega kodust välja ning meisterdada koos. Oleme Lihulasse üle võtnud ka Kuusalu kirbuturu idee, see hakkab meil tasapisi käima minema.“
Koos abikaasa ja kahe tütrega meisterdamas käinud Kätlin Sepp kiitis samuti, et üritus on vahva: „Lastel on lõbus, eriti meeldib see, et on võimalus kogu perega koos meisterdada. Tore on ka, et valmistehtud asjad saame võtta koju kaasa.“
Kristi Haabsaar oli seekord koos tütre Mariiga, kuid toonitas, et tavaliselt tulevad ka abikaasa Andrus ja poeg Risto: „Olen nii tänulik, et selliseid ettevõtmisi korraldatakse. Ei pea Tallinnasse sõitma perega, vaid tegevust pakutakse kodu juures.“
Peale puutöönurga ja lauakaunistuste valmistati Virge Marnati juhendamisel kaarte, Anu Ojaste ja Maia Kirsiste õpetasid kividest lepatriinusid värvima, Heleri Paiste ja Marie Truus tegid lastele näomaalinguid. Korraldustiimis olid abis veel Birete ja Rico Lehiste; Ulve, Karl Erik ja Kalmer Märtson; Mattias ja Andreas Idavain, Marta Mererand, Kaisa Sõmer, Helena Aug, Priit Parro. Päevajuht oli Lasteteatrist Merilin Kirbits, kes mängis lastega ja luges neile jutte. Pilte tegi meisterdamispäevast Gerda Tilk, fotod on Veljo Tormise Kultuuriseltsi Facebooki-lehel.

Eelmine artikkelAnija vallavolikogu saatis TANEL TALVE riigikokku
Järgmine artikkelKuusalu noortelaagri muusikavideot märkas president ILVES