Vabariigi valitsus otsustas määrata ühe kahest riiklikust spordi elutööpreemiast Anija vallavolikogu liikmele, endisele Aegviidu vallavolikogu esimehele Toomas Tõnisele.
Valitsus kiitis 7. veebruari istungil heaks Eesti Spordi Nõukogu ettepaneku määrata riiklik spordi elutööpreemia kauaaegsele sporditegelasele ja spordijuhile Toomas Tõnisele. 40 000 euro suurune preemia elutöö eest määratakse isikutele, kelle aastatepikkune panus Eesti sporti on pälvinud avalikkuse kõrge hinnangu ja kogu elutöö on olnud eeskujuks noorele põlvkonnale.
Toomas Tõnise esitasid elutööpreemia kandidaadiks Eesti Moodsa Viievõistluse Liit, Eesti Ratsaspordi Liit, Eesti Käsipalliliit, Eesti Koolispordi Liit, Audentese Spordiklubi ja Anija Valla Spordimaailm. Esitajad märkisid, et Toomas Tõnise panus Eesti nüüdisaegse spordisüsteemi väljaarendamisel ja juhtimisel on olnud märkimisväärselt mitmekülgne. Tema eestvedamisel muudeti nõukogudeaegne keskjuhtimisega spordisüsteem vabatahtlikkusel põhinevaks demokraatlikuks spordimudeliks ning arendati välja spordialakeskne juhtimine. Toomas Tõnise tegeles Eesti Spordi Keskliidu ja Eesti Olümpiakomitee järjepidevuse ning õiguste taastamisega rahvusvahelises spordiliikumises. Ta on olnud otsustav eestvedaja treenerite kutsesüsteemi arendamisel ja treenerite kvalifikatsiooni tõstmise korraldamisel. Samuti on tal olnud juhtiv roll Eesti spordistatistika kogumisel ja spordi riikliku andmekogu Eesti spordiregistri väljatöötamisel. Toomas Tõnise on Aegviidu Spordiklubi ellukutsuja ning pikaaegne spordivaldkonna toetaja.
Ligi 40 aastat spordijuht
Toomas Tõnise tegeles nooruses moodsa viievõistlusega, kuulus 9 aastat Eesti koondisesse. Pärast tippspordist loobumist oli treener, alates 1980. aastast töötab spordiametnikuna. Viimased viis aastat on ta juhtinud Spordikoolituse ja -Teabe Sihtasutust, mis tegeleb peamiselt spordiregistri pidamise, koolituste ja kirjastamisega. Ta on ka Anija Valla Spordimaailma nõukogu esimees.
„On hea tunne, kui oled ühte valdkonda ligi 40 aastat panustanud erineva taseme juhi ja administraatorina ning see pälvib tunnustust. Järelikult on see, mis olen teinud, õige ning mõjutanud paljusid,“ ütles Toomas Tõnise Sõnumitoojale.
Ta lisas, tunnustamine näitab, et sportlaste ja treenerite kõrval väärivad tähelepanu ka spordiorganisatsioonide juhid, keda Eesti spordiklubides ja -liitudes, olümpiakomitees ning ametkondades on kokku umbes 4000.
Oma aastakümnete pikkusele tööle tagasi vaadates märkis Toomas Tõnise, et igasse ligi 40 aastast mahub midagi tähtsat, kuid tõi ühe olulisema saavutusena 1990ndate alguses klubidel ja spordiliitudel põhineva spordikorralduse taastamise: „Kõik tookord koostatud alusdokumendid on paksult minu näpujälgi täis.“
Teine suurem töövõit on tema hinnangul treenerikutsega seotu väärtustamine, et töötati välja treenerite kutsekvalifikatsioonisüsteem ning Eestis on kvalifitseeritud treeneritele maailmas ainulaadsed treeneritoetused: „Riigi kaasabil on treenerite toetused jõudnud 7 miljoni euroni aastas. On juba päris hea saavutus, et täiskohaga treeneri miinimumpalk on jõudnud 1000 euroni.“
2004. aastal omistati Toomas Tõnisele Valgetähe V klassi teenetemärk, 2012. aastal Harju maakonna teenetemärk ning 2017. aastal Harjumaa aukodaniku tiitel ja Eesti Olümpiakomitee teenetemärk.
Riiklikke spordi elutööpreemiaid määratakse igal aastal kaks, tänavu pälvis preemia ka odavisketreener Toomas Merilai. Preemiad antakse üle Eesti Vabariigi 101. aastapäeval, 24. veebruaril kell 13.30 Tallinnas Eesti Teaduste Akadeemia saalis.