PEETER PAENURM
200aastast „Püha ööd“ lauldes ja küünlasäras kuuse juures õdusat jõuluõhtut veetes, kinke avades ja jõulupraadi nautides võiksime tänavu meenutada ka jõulusid 100 aastat tagasi.
Käis Vabadussõda. Vastaseks ülekaalukas ja jõhker punavägi, isamaad kaitsmas noore riigi kehva varustusega ja motivatsioonita rahvavägi. Mööda Narva maanteed ja raudteed edasi tungivad punased kütipolgud olid jõululaupäevaks jõudnud juba Kuusalu kihelkonna servale Valgejõe joonele.
Olukorda illustreerib tabavalt Narva maantee lõigus sõdinud 4. polgu arsti 20. detsembri raport sõjaministrile: „Mul kahjuks Teile teatada, et Eesti Rahvaväe 4. polk pea täiesti otsas on, õieti ei ole ta saanud siiamaale veel mahti üleüldse polguks kujuneda. Tähtis, võib ütelda kõige tähtsama tegurina polgu lagunemises on olnud viletsad riided, iseäranis jalanõude puudus. Narvast kuni siia maale ei ole ülemad ega alamad ühtegi päeva puhkust saanud. Inimesed on viimase võimaluseni närvilised, ära külmetanud, viletsa toiduga ja väsinud.“
Valgejõel toimunud lahingut on siin leheveergudel juba käsitletud. Asi oli toona kaugel hardast ja meeliülendavast jõuluõhtust. 5. polgu ohvitseri päevaraamatust peegeldub hoopis teistmoodi jõuluöö: „Kõik on unised ja väsinud ei tulnud vist kellegil meelde, et täna jõuluöö, ei ka sõnad „rahu maapeal, inimestel hea meel“, ka need auravad vorstipannid, mis eestlaste iga pühade roog, on ununenud väsimusse ja usun, et vist ei uneski ilmunud praetud seapea vahutava õlle kannuga kellegi mõttesse… Küsin seltsiliste käest, et kas teavad ka, et täna meil jõuluöö, selgub, et polnud kellegil sellele aega mõtelda…“
Pea- ja sõjaminister Pätsi jõulutervituses on siiski juba positiivsem noot: „Soovin südamest kindlat jõudu kõige kurvemal jõulupühadel ja lootust, et Eesti Vabariigi vägede ülemjuhataja, kelle kätte täis võim Eesti sõjavägede üle on koondatud, Teile varsti abi annab ühes soomevendadega inglaste toetusel, kes Teid võidule aitavad tooremate kodumaa rüvetajate üle.“
Langes jõululaupäeval
Valgejõe lahingus, just 24. detsembril 100 aastat tagasi langes Läänemaalt mobiliseeritud reamees Aleksander Aleksandri poeg Link. Kaks päeva hiljem toodi ta Kuusalu kalmistule.
Tema teenistusleht on arhiivis säilinud. Isatalus Aleksandri õe lapselapse peres on tallel ka mõningad fotod, dokumendid ja õele saadetud postkaardid.
Aleksander Link, sündinud 28.04.1896 Oru vallas Kärblas talupidaja peres, õppinud Oru ministeeriumikoolis, tuli Haapsallu rätsepa õpilaseks. Siis algas maailmasõda ja ta teenis üle 2 aasta Vene armee 437. Sestroretski polgus. Saksa okupatsiooni ajal elas Haapsalus. Kuid juba Vabadussõja alguspäevil, 2.12.1918 võeti ta Eesti rahvaväe 5. polgu 4. roodu reameheks. Haapsalu vastuvõtukomisjon täitis põhjalikult teenistuslehe lahtrid: poissmees, luterlane, kirjaoskaja, rätsep, pikkus 166 cm. Lisatud on ka märkus kohaliku omavalitsuse panusest: „Haapsalu linnast maksuta välja antud uued säärega saapad.“
Aleksandri isa kirjutas 1923. aastal: „Eesti Vabariigi esimese mobilisatsiooniga kutsuti teenistusse, kus enamlaste pealetungimise eest pidi taganema Narvast kuni Kuusaluni, kuhu langes. Oma eluloost ega lahingutest ei ole tema kodu kirjutanud, ainult kuulsime, et on langenud, tema kaasvõitlejate käest.“
Kuusalu koguduse pastor on matuseraamatu 1918. aasta viimases sissekandes märkinud saksa keeles: lahingus langenud, vanus 22 aastat 7 kuud ja 12 päeva. Kuna Läänemaa poisil polnud Kuusalus pereplatsi, leiti tema jaoks kalmistumüüri ääres vaba koht. Tema pere on püstitanud hauale ümara kivi rauast lihtsa ristiga.
Esimene langenud soomlane
8. jaanuaril 1919 tegi Kuusalu pastor matuseraamatusse hariliku pliiatsiga, nüüd juba eestikeelse kande: „Soome vabatahtline, 13. rood, sõja lahingus vaenlase läbi surmasaand.“ Aluseks oli 1. polgu 13. roodu ülema kapten Krulli teade, mis samuti arhiivis säilinud: „Seega saadan … vaenlaste läbi surma saanud Soome vabatahtlise surnukeha Kuusalu surnuaiale maha matmiseks. Nime teatame pärastpoole.“ Kahjuks langenu nime hiljem ei teatatud.
Alles mõned aastad tagasi tuvastasid sõjaajaloolased, et tundmatu „Soome vabatahtline“ oli Aukusti Juho poeg Tuominen, 1. Soome vabatahtlike salga 1. kompanii sõdur, kes jäi sideülesandeid täites 5. jaanuaril 1919 Kosu küla juures teadmata kadunuks. Priskes lahingut pidanud 13. roodu mehed leidsid 6. jaanuril tema surnukeha ja matsid Kuusallu.
Aukusti Tuominen, sündinud 30.08.1885 Lapual, elukoht Ylistaro vallas Orismalas, neljalapselise (13, 10, 7 ja 4 a) pere isa tuli sõtta, kui tema naine oli viienda lapse ootel. 30. juunil ilmale tulnud tütar isa ei näinudki.
Vabadussõjas üles näidatud vahvust hinnates annetas Eesti Vabariik sõdur (soome keeles sotilas) Aukusti Tuominenile postuumselt Vabadusristi II/3. Pole teada, kas ja kuidas auraha lesele üle anti. Me ei tea ka täpset hauakohta. Kuid nüüd on võimalik talle püstitada nimeline ja Vabadusristi kavalerile kohane hauakivi. Mis oleks veel sobivam koht kui kaks nädalat varem maetud Aleksander Lingi kõrval?
Jõuluküünal
Mõlema langenud sõduri haua asukoht illustreerib jõuluevangeeliumi: Õnnistegija sündis, kui Maarja ja Joosep olid kodust kaugel, ning asetati sõime, „sest nende jaoks polnud majas kohta.“ Sõja ja segaduse ajal ei leitud ka langenud kangelastele väärikat ja tähelepanu äratavat hauakohta, vaid maeti sinna, kus kohalikele ette ei jäänud.
Ehk on isegi hea, et kangelaste hauad ei ole kohe silma ees. Sinna tuleb eraldi minna ja pühendada aega.
Võiksime jõuluõhtul Kuusalu kalmistule küünlaid süütama tulles teha väikese lisakaare ja panna küünla ka kahele meie vabaduse toojale. Jõulutervituseks ja märgiks, et nende ohverdatud elu läheb meilegi korda. (Peaväravast kohe vasakule, pärast raamihoonet 10 meetri pärast vasakule müüri äärde.)