Teeme Ära talgutel osales Ida-Harjus üle 500 inimese

1940

Laupäeval, 7. mail olid paljudes kohtades Teeme Ära koristustalgud.


Teeme Ära talgutel võeti paljudes kohtades maha võsa ja põletati oksi. Foto on tehtud Aruküla terviseraja talgutel.

Laupäeval koristati mitmel pool väljas, kuid Arukülas olid talgud ka lasteaia ruumides. Seal korrastati uusi tubasid perekeskusele, mille MTÜ Perede ja Laste Nõuandekeskus ning Raasiku vallavalitsus asutasid Kodanikuühiskonna Sihtkapitali toetusel aprillis 2010.

Seni perekeskuse kasutuses olnud ruumid tuleb vabastada lasteaia 10. rühma jaoks ning  kolida sama korruse teistesse ruumidesse. Uued ruumid vajasid koristamist, värvimist, akende-, seinte-, põrandate- ja ustepesu, ka kergemaid ehitustöid ning amortiseerunud mööbli demonteerimist.

Talgutele oli registreerunud 20 inimest. Talgujuht, Raasiku valla sotsiaalpedagoog Õnnela Metsaorg ütles, et osales kokku 14 inimest: „Sattusime nii hasarti, et ei lõpetanud mitte plaanitult kell kolm, vaid tööpäev kestis õhtul kella kuueni.“

Tänavu märtsis sai läbi  Kodanikuühiskonna Siht­kapitali rahastatud aastane projekt „Lastega perede heaolu toetamine Raasiku vallas“. Ida-Harju Koostöökoja II taotlusvoorus kiideti heaks projekt „Raasiku valla perekeskus kogukonna sidususe ja solidaarsuse kujundajana“ ja tegevust saab jätkata.

Aruküla terviseraja koristustalgutel 25 inimest
Aruküla terviseraja koristustöödel jätkati samuti eelmisel aastal alustatut. Korjati puude alt oksi ja kõdu ning põletati lõketes.

Kuna Lagedi-Peningi maantee äärne metsaalune oli aastakümnete jooksul võssa kasvanud, hakati  valla aukodaniku Valdur Peegli initsiatiivil seda 2009. aastal puhastama. Sihtasutuse Eesti Terviserajad juhataja Jaanus Pullesega käidi männikualune läbi ning mõõdeti-märgiti rada maha. Terviserada laiendatakse ja täiustatakse pidevalt.

Talgujuhi, Aruküla elaniku Margit Alepi sõnul osales terviseraja puhastamisel 25 vabatahtlikku. Kuiva metsaaluse ja tuleohu tõttu viibis platsil ka Raasiku Tuletõrjeühingu tõrjeauto.

Raasikul ja Aruküla rahnu juures
Raasiku kodukant korda talgutel käis 48 inimest. Lapsed ja naised töötasid rahvamaja juures. Mehed koristasid kalmistul, kus oli kahel eelneval päeval võetud maha puid. Korda tehti ka ala vana vallamaja vastas. LEADER programmist saadi koristustöödeks 1651,22 eurot (25 836 krooni). 

Aruküla rahnu ümbruses tehti volbriõhtul juba talgud ära, kohal oli 6 inimest.

Anija vald
Kõrvemaa terviseradu koristas 25 inimest, noorim talguline oli 1,2aastane.

Kehra supluskohta käis korrastamas umbes 30 inimest. Järgmisel laupäeval jätkatakse. 

Kehra linna koristustalgutel oli kohal 25 inimest. Saadi palju prügi linna pealt koristatud, aga palju jäi alles.

Voose küla heakorratalgutel oli 30 inimest. Tööpäev lõppes pärast kella viit.

Anija mõisapargis töötas 20 inimest. Tehti korda sirelihekk õunapuuaia ääres, lillepeenrad, mõisa ümbrus. 

Lilli küla talgutel oldi neljakesi. Pärast lumesula sai suurem sodi juba koristatud.

Lahingvälja mälestuskivi juures oli koristajaid 20, puhastati raudtee ja mälestuskivi vaheline ala.

Kuusalu vald
Kolgaküla talgu- ja laulupäeval osales 35 inimest. Koristati õues ja pesti puhtaks rahvamaja uksed-aknad.

Kuusalu Pajulinna ja Silmaallika koristustalgutel osales 26 inimest, võsast puhastati juurdepääsuteed ja linnusevall, rajati purded. Päeva lõpus pidas ajalooinstituudi teadur ja talguline Gurly Vedru lühikese loengu Kuusalu küla ajaloost.

Kiiu vana koolimaja juures töötas 24 inimest. Maja ümbrus puhastati võsast, langetati ohtlikult lähedal olnud puud. Mahavõetud jämedam puumaterjal toodi Kiiu mõisaparki jaanitule jaoks. 

Virve külatalgutel oli 20 inimest. Koristati külatee ääred ja tehti laiemaks, et talvel oleks traktoril, kuhu lund lükata.

Nõmmiku talus Kiius oli 11 talgulist. Soodla tee äärest koristati talumaa piires 6 kotitäit prügi.

Kolga-Aabla tantsuplatsi ja liivaranna koristustalgutel käis 25 inimest. Tantsuplats riisuti lehtedest, randa puhastati adrust ja raudrohust.

Kolga rahvamaja ümbrust korrastas 21 inimest. Lammutati ära vana kuur, tehti ümbrust ilusamaks. Kolga inimesi osales vähe.

Mohni tuletorni talgutel oli 30 inimest. Tehti lammutus-, puhastus- ja hooldustöid. Löödi laudadega kinni vana tuletorni tehnilise hoone katkised aknad, koristati torni.

Suurpea küla talgutel osales 30 inimest, kõige väiksem 6kuune ja vanem 83aastane. Korjati mere äärest prahti, koristati muuli. Suppi oli 50 inimesele, seda jäi üle ja anti ka naaberküla talgulistele.

Pärispea talgutel oli 40 inimest. Korrastati seltsimaja seest ja väljast, immutati lava. Käidi koristamas rannas ja metsas.

Kodurestorani Mermer pargialust korrastasid 16 inimest. Tehti palju ja kiiresti tööd.

Eelmine artikkelTammispea talgutel oli vähe koristada
Järgmine artikkelTektoon-A ja Kotka-Rist võivad 1. juunist kütusemüüki jätkata