Taskukohasemad ravimid toovad parema tervise

837

maret
MARET MARIPUU, Riigikogu liige

Rohud on kallid ja võtavad ära suure portsu raha – see on tuttav tõsiasi kõigile, kes ise või kelle lähedane pidevalt ravimeid vajab. Tõsi see on, Eesti inimesed maksavad omast taskust väga suure summa retseptiravimite eest.

Ravimid on väga keeruline ja peen maailm. Üks väike tablett päevas hoiab ära südame seiskumise, reguleerib vererõhku, võtab ära peavalu. Umbes sama keeruline kui ühe tableti anatoomia on ka ravimihinna kujunemine. Seadusandlus, ravimifirmade huvi ja soov olla Eesti turul, juurdehindlus, läbirääkimised, soodusmäär on kõik selle keerulise protsessi erinevad tahud, mis lõpuks väljenduvad numbrina hinnasildil ühe või teise ravimi juures.

Eesti elanikele võimalikult taskukohasemate hindadega ravimite nimel on tehtud tööd pidevalt. Üheks oluliseks muudatuseks on olnud arusaamise kasvatamine, et alati ei pea ostma kõige kallimat originaalravimit. Seda asendab suurepäraselt sama toimeainega, ent märksa soodsam analoogravim.

Samal ajal jõustusid seadusemuudatused, mis kohustavad arsti välja kirjutama toimeainepõhist retsepti ning apteekrit pakkuma soodsaimat alternatiivi.
Need muudatused on juba soodsat mõju avaldanud. Paari aasta tagusega võrreldes säästavad inimesed ühe retsepti pealt ühe euro. See näitab, et inimesed on üha teadlikumad oma õigustest ja oskavad ka apteegist küsida soodsamat ravimit.

Erijuhtumitel võivad arstid retseptile ka kirjutada konkreetse ravimi – sageli on ju nii, et mõne patsiendi puhul on parima tulemuse saamiseks just üht või teist konkreetset ravimit vaja. Mitme ravimi puhul pole aga soodsamat analoogravimit saada, seda kas pole välja mõeldud või pisikesele Eesti turule pole see lihtsalt jõudnud. Riigikogus võeti vastu sotsiaalministeeriumis ette valmistatud seadus, millega muutuvad odavamaks 50% soodusmääraga ravimid.

Retseptiravimitele rakenduvad teatavasti erinevad soodusmäärad, mis varieeruvad 100%-50% vahel. Väga suur osa retseptiravimitest on 50% soodustusega. Riigikogus vastu võetud seadus kaotaski just nendelt ravimitelt ravimihüvitise maksimaalmäära (12,79 eurot retsepti kohta). Sellega kaasneb aga veel teinegi oluline muudatus. Maksimaalmäära kaotamise oluline lisaväärtus seisneb selles, et kui ravimi soodustus ei ole enam seotud retseptide arvuga, kirjutatakse ühele retseptile korraga rohkem ravimit välja. Nii väheneb retseptide väljakirjutamiseks ja ostmiseks kuluv aeg. Enam ei pea nii sageli arsti juures käima või arstile sageli helistama, et too retsepti pikendaks.

Kui arst patsiendile ühe või teise rohu välja kirjutab, on see ilmselgelt raviks vajalik. Nüüd  muutub apteegis käik odavamaks ja taskukohasemaks. Kõige tähtsam on ju, et inimesed saaksid ravimid välja osta ja vajalikku rohtu võtta. Ikka parema tervise nimel.

Eelmine artikkelTulekahju kahtlus Sireli tänava majas
Järgmine artikkelKehras on esimene energiasäästlik kortermaja