
Kehras sportlikus peres sirgunud TARMO LILLSOO läbis laupäeval Tallinnas viiendat korda täispika triatloni.
Tarmo Lillsoo otsustas mõni kuu tagasi, et stardib seekord Ironmani distantsile nii värskena kui võimalik, jätkates treenimist mõõdukas rütmis. 180 kilomeetri rattasõidus tundis 46aastane mees, et jalad olid puhanud: „Kuna olin treeninud pisut vähem kui tavaliselt, siis maratonijooksu teisel poolel oli väga raske tempot hoida. Jalgades tekkisid krambid. Siis tuli mängu X-tegur, mis ei lubanud alla anda. Lülitasin end muust maailmast välja, proovisin jõukohasel kiirusel liikuda ja tegin oma asja – see oli äge!”
Tarmo Lillsoo jõudis finišisse Noblessneri keskuses ajaga 9:51.15. Tulemus andis 45-49aastaste meeste seas 10. koha, Eesti triatleetidest oli ta 11. ja kokkuvõttes 101.
3,8 kilomeetri ujumisele Harku järves kulus tal aega tund, 16 minutit ja 23 sekundit, 180 kilomeetri rattasõidule Tallinna ümbruse maanteedel 4 tundi 48 minutit ja 34 sekundit, 42,195 kilomeetri jooksmisele pealinna tänavatel 3 tundi 40 minutit ja 15 sekundit ning vahetusalas kuus minutit ja kolm sekundit. Pingutuse muutis raskemaks ilm: „Ujudes tuli murda teravat lainet. Rattasõidu ajal sadas paduvihma ja puhus tugev tuul. Õnneks mulle meeldib külmem ilm, mõnel osalejal tekkis keha alajahtumine.”
Oluliseks pidas ta pere ja sõprade kaasaelamist raja ääres. Venda ergutas ka Indrek Lillsoo: „Tarmo trump on rattasõit, täispika triatloni kõige pikem ja kõige kauem kestev ala. Ka joosta jaksab ta korralikult. Ujumises võiks olla ajaline kaotus parematele väiksem.”
Triatloniklubis 21 CC harjutav Tarmo Lillsoo võttis kuulda ujumise treeneri Jüri Käeni nõuannet: „Ta soovitas, et ärgu ma jännaku ujumisega üleliia palju, et kiiremaks saada. Siis lisas: „Tule veest välja värskena, siis suudad kaotatud minuteid rattasõidus tagasi võita. Ära tee ujumises lisapingutust.” Kõigi kolme ala tegemisel tuleb hoida tasakaalu, mitte ühele liiga palju jõudu kulutada, mille võrra teised võivad kannatada. Rajal liikudes pead aru saama, kuidas keha pingutuse ajal reageerib. Rattasõidu jaoks tuleb leida mitu asendit, mida vajaduse korral vahetada, kui üks asend väsitab.”
Triatlon on elustiil
Tarmo Lillsoo sõnul annab heas kehalises vormis olek parema enesetunde ja on tervisele kasulik: „Joosta pärast tööpäeva 15 kilomeetrit polegi vahel treening, vaid pakub lihtsalt mõnu. Sama käib rattasõidu kohta ilusa ilmaga. Mul on autos kaasas kalipso ja jooksujalatsid, kohe kui tekib vaba moment, lähen ujuma või jooksma. Ikkagi esitab treeningute sättimine muude tegemiste kõrvale väljakutse.”
2018. aasta võistlusel Ironman Tallinn saavutatud ajale 9 tundi 40 minutit ja 50 sekundit jäi ta seekord alla üle 10 minuti: „Pean täispikaks triatloniks valmistumist elustiiliks. Olen väga korrapärane harjutaja, Ironman pole naljaasi, et lähen starti ja proovin ära. Tulemus on mulle tähtis. Treenin ligi 500 tundi aastas, pikem rattasõit on ulatunud 200 kilomeetrini ja jooks 30 kilomeetrini. Vajadusel lähen harjutama hommikul kell kuus enne tööpäeva. Rattasõitu ja jooksmist saan alustada kodulävelt. Talvel suusatan, mängin ka jäähokit. Suvel meeldib ujuda avaveekogus, näiteks Jägala jões. Ujusime Indrekuga Kaunissaarest Kehrasse raudteesilla juurde vanematele külla, kokku neli ja pool kilomeetrit.”
Aastaid Eesti käsipallikoondisse kuulunud Indrek Lillsoo tahab venna eeskuju järgida ja kord ka ise täispika triatloni lõpetada: „Juba siis, kui tippsporti tegin, pidasin Ironmani distantsi läbimist üheks oluliseks sportlikuks eesmärgiks. Mõni aasta tagasi kinkis Tarmo mulle sünnipäevaks pääsme Otepää poolpikale triatlonile. Ujuda oskasin, aga 1,9 kilomeetrit oli siiski päris pikk. Maanteerattaga polnud varem sõitnud, ta andis mulle harjutamiseks oma teise ratta. Võib-olla siis, kui tekib aega rahulikult teha vastupidavuse treeninguid, õnnestub mul ka eesmärk täita.”