Ta­lu­toi­du tel­li­misp­lat­vorm

1902
SIRKKA PINTMANN

SIRK­KA PINT­MANN,
MTÜ Ees­ti OTT ju­ha­tu­se lii­ge 

Erio­lu­kor­ra ajal on Ees­ti­maa OTT toi­du­võr­gus­ti­kud, Ees­ti OTT, Ees­ti­maa Ta­lu­pi­da­ja­te Kesk­liit ja MTÜ Eht­ne Ta­lu­toit hoid­nud elus üle­rii­gi­li­se ta­lu­toi­du tel­li­misp­lat­vor­mi. Uue ta­lu­toi­du tel­li­mi­se kesk­kon­na leiab talutoit.ee domeenilt.

Kui sotsiaalsete kontaktide osas rakendati mõni nädal tagasi riiklikud piirangud, muutus keerulisemaks seni töötanud OTT kaubakohtumiste läbiviimine. Et paljud talutootjad kaotasid päevapealt restoranidest ja toitlustusasutustest kliendid ning välimüügid, laadad on määramata ajaks edasi lükatud, vajab põllumajandusliku ja toidutootmise väikeettevõtlusvormid kiiret ümberorganiseerimist.

Üleriigilist tellimissüsteemi siiani polnud. Nüüd saame käivitada väga hea platvormi, millel on põhjalikult välja töötatud tarbija- ja tootjapoolne kasutusvõimalus ning tugineb mitu aastat tagasi tehtud tööle. Umbes kolm aastat tagasi arendas Rudolf Gustav Hänni õpilasfirma talutoidu tellimise platvormi SIBIS. Toona tegi õpilasfirma koostööd talunike ja talutoidu võrgustikega uurimaks tootjate ja tarbijate käitumist sel turul. Platvorm arendati välja koos tarnetellimuste haldamise ja maksevõimalustega ning lanseeriti aastal 2016.

Paraku ei kujunenud siis talutoidu postiga saatmine ning internetist tellimine tootjatele ja tarbijatele muude olemasolevate võimaluste juures piisavalt oluliseks.

Vähem kui kaks nädalat tagasi pakkus Rudolf Gustav Hänni Facebookis, et ettevõte on nõus andma valmis platvormi talutootjate kasutusse. Pakkumist märkas Harju OTT eestvedaja ja Rebaseonu suitsulihatoodete tootja Katrin Rebane. Et OTT eestvedajate ja Taluliidu juhi Kerli Atsi vahel käis parasjagu arutelu, kuidas kõige kiiremini käivitada talutoidu e-pood, siis haarati pakkumisest ning platvorm on seadistatud talutoidu tellimiseks.

Talutoit.ee e-poest saab tellida talutoitu üle Eesti, kuid soovitame osta oma maakonnast või piirkonnast. Kuna tarnevõimalus on postiga saatmine, siis on soovitatav osta ühelt tootjalt suurem kogus korraga, et optimeerida saatmiskulu. Soovime ka käivitada kontaktivaba kättesaamisvõimaluse juba tellitud kaubale nii toiduaitades kui ka OTT kaubakohtumistel. Kuid neis otsustes jälgitakse riiklikke suuniseid eriolukorrast lähtuvalt.

Soovitame tellida talutoit esmaspäeval ja teisipäeval, kauba saabumist oodata neljapäeval, reedel. Sellise rütmiga muudame talutootjatele kaubasaatmise sujuvamaks.

Talutoidu keskkonnas on võimalik tellida ostukorvi komplekteerides toitu korraga mitmelt tootjalt, tasuda selle eest korraga ühe ülekande, pangalingi- või krediitkaardimaksega. Arved kauba eest jaotab platvorm tootjate vahel ise. Edasi jääb oodata pakke talutootjatelt. See on tarbijatele kindlasti lihtsam kui talutoitu tellides ükshaaval talunikega arveldada ja eri tarnevõimalusi kasutada.

Talutoit.ee e-poekeskkonnaga saavad liituda kõik talutootjad üle Eesti. Päris automaatselt ja kohe ennast müügikeskkonda lisada ei saa, peab ootama meie kinnitust, et vältida pettusi. Olles saatnud, MTÜ Ehtne Talutoit esindaja vaatab liitumissoovi üle ja kinnitab. Kuni 1. maini saavad talutoit.ee keskkonnaga liituda kõik talutootjad, olenemata sellest, kas kasutavad Ehtne Talutoit garantiimärgistust või mitte. Kuuluda võib mis tahes kohalikku toiduvõrgustikku. Kohaliku toidu võrgustikel aga palume e-poe kasutamise võimalust jagada oma liikmeskondades.