TAIVO LEPPIK,
Kehra päästekomando pealik
Ilmad lähevad järjest ilusamaks ja meelitavad inimesi õue. Ees ootavad esimesed grillimised ja lõkked. Samuti on kohe algamas suvine koolivaheaeg, mistõttu ei pea lapsed enam distantsõppe korras kodus arvutite taga õppima, vaid nad saavad rohkem vaba aega õues veeta ja värsket õhku nautida.
Lõkke tegemisel tuleb halvema ära hoidmiseks arvestada järgmiste ohutusnõuetega.
Valida tuleb sobilik ilm – kui tuule kiirus on üle 5,4 m/s, siis lõket teha ei tohi. Suure tuulega on oht, et lõkkest lenduvad sädemed jõuavad kaugele, näiteks kuivale põllule või räästasse ja süütavad tulekahju.
Soovituslik on mitte teha lõket, kui tuul puhub sädemeid hoonete või metsa poole.
Vali sobiv lõkkease. See peab väikse lõkke (läbimõõt alla 1m) korral asuma hoonetest vähemalt 8 meetri kaugusel ja suure lõkke korral hoonetest vähemalt 15 ja metsast vähemalt 20 meetri kaugusel.
Veendu, et Sul on käeulatuses olemas tulekustutusvahendid, näiteks ämber vett või liiva.
Kui oled lõkke süütanud ja selle ilu juba üksjagu nautinud, siis ära lase tekkida kiusatusel seda järelevalveta jätta. Kui enam lõket vaadata ei jaksa, siis kustuta see.
Grillimisel tuleb silmas pidada, et eri grillseadmetele kehtivad erinevad ohutusnõuded.
Tuleohutuse mõttes on turvalisem valik gaasi- või elektrigrill, mida saab tootjapoolse loa korral kasutada ka terrassil või rõdul.
Grillseadmed, milles kasutatakse tahket kütteallikat, on ohtlikumad, kuna nende puhul on võimalus, et eralduvad sädemed.
Olenemata grillseadme tüübist on alati mõistlik käepärast hoida tulekustutusvahendid ja pärast grillimise lõpetamist lasta seadmel täielikult jahtuda, enne kui kokku pakite.
Eraldi mainimist väärib kulu põletamine, mis saab sageli alguse ohutusnõuetele mittevastavatest või järelevalveta jäetud lõketest. Kulu põletamine on Eestis aastaringselt keelatud! Kui satute looduses liikudes peale järelevalveta lõkkele või kulupõlengule, saab väiksema lõkke kustutada pudelitäie veega või ümbruses oleva liiva ja mullaga.
Kulupõlengut kustutada on keerulisem, sest tuli ei püsi kindlas asemes ja levib mööda kuivanud taimestikku üsna kiirelt laiale maa-alale. Kindlasti ei tohi kulu kustutada jalgadega leekides trampides, sest nii on suur oht, et süttivad kustutaja riided ja järgnevad väga tõsised põletushaavad. Enda ohutus ennekõike! Seda on eriti oluline selgitada lastele, kes ei pruugi enda vigastamise riski tajuda.
Tehke lõket ja grilli koos lastega, et neil ei tekiks huvi salaja omapäi tuletegemist katsetada. Ühise lõkketegemise käigus on hea neile edasi anda vajalikud teadmised ning korrake lastele üle hädaabi number 112 ja põhitõed, mida hädaabikõne tegemisel järgida: ära karda helistada, räägi rahulikult, vastata tuleb võimalikult täpselt päästekorraldaja küsimustele ja lõpetada kõne siis, kui päästekorraldaja seda lubab.
Alates aprilli algusest on Kehra päästekomando väljasõidupiirkonnas toimunud 16 metsa-maastiku tulekahju. Kõik need 16 põlengut olid põhjustatud inimeste hooletusest lahtise tulega ringi käimisel. Kui otsustad koduhoovis lõket teha, siis veendu, et täidad kõiki tuleohutusnõudeid ja teed endast oleneva, vältimaks tulekahju teket. Ohutus algab meist endist!