SUSANNA KARI on juhtinud Kuusalu Tervisekeskust 15 aastat

4197
Kuusalu Tervisekeskuse juhataja SUSANNA KARI töötas varem Tõnismäe perearstina. Ta kiidab, et maal on patsiendid mõistvamad.

Kuusalu Tervisekeskus OÜs töötavad 2 perearsti, 4 õde.

Kuusalu ambulatooriumi ehk tervisekeskuse hoone valmis 1991. aastal. Aastate jooksul on meedikud loovutanud suure osa majast teistele asutustele. Tohtrite tööruumid asuvad hoone esimesel korrusel, kõrval on väike eakate kodu. Teisel korrusel on Kuusalu raamatukogu, valla sotsiaaltöötajate kabinetid, konstaablipunkt ja mõned rendipinnad.
Rahvasuus kutsutakse ko­gu maja endiselt tervisekeskuseks. Vähem teatakse, et perearstid töötavad OÜs Kuu­salu Tervisekeskus, mille 1999. aastal asutas doktor Tiiu Allmägi koos Kuusalu vallavalitsusega.
Viimased 15 aastat on OÜ Kuusalu Tervisekeskus omanik ja juhataja doktor Susanna Kari. Ta tuli Kuusallu perearstiks 2002. aastal, esialgu töötas FIEna, sügisel ostis osaühingu omavalitsuselt ära ja sõlmis töötajatega uued lepingud. Hambaarstid pidid ettevõttest lahkuma, sest eri­arstiabi osutajad ei tohtinud enam perearstidega samas firmas olla. Teine perearst Olev Pikk tegutses omaette firmas, doktor Olga Kalda töötas FIEna.
Nii eelmise asendusarsti Ellen Kameniku kui ka jaanuari algusest ametisse asunud perearsti Natalia Kapitani võttis tööle OÜ Kuusalu Tervisekeskus. Ettevõttes töötavad pereõed Ene Rahurand, Hedi Blomerius ja Kristel Koivistoinen ning kooliõde Natalja Skipitiene.
Susanna Kari: „Kõik õed on rakendusliku kõrgharidusega. Pereõed vahetavad igal nädalal kabinette, et oleksid pädevad nii pereõe iseseisva vastuvõtu töös, laboratooriumis kui ka registratuuris ning saavad vajadusel üksteist asendada.“
Ruume renditakse Kuusalu vallalt. Osaühingu juht märgib, et rent on soodne, lisaks tuleb maksta kommunaalkulude eest.
Doktor Susanna Kari nimistus on 1870 patsienti, Natalia Kapitani nimistus 1500. Lubatud on kuni 2000. Viimasel kahel aastal nimistusse inimesi juurde ei võetud, kuid alates jaanuarist on mõlemad nimistud taas avatud.

Autojuhtide tervise-tõenditega tööd juurde
Kui aasta tagasi muutus mootorsõiduki juhi tervisetõendi vormistamise kord, said perearstide juures töötavad pereõed tööd juurde. Eelnevalt tuleb taotlejal täita elektrooniline tervisedeklaratsioon veebilehel digilugu.ee. Arvutikasutajad teevad selle suuremate probleemideta, kuid palju on selliseid vanemaealisi autojuhte, kes vajavad meditsiinitöötaja abi. Siis tuleb maksta lisatasu 5 eurot, täita eelnevalt tervisedeklaratsioon paberil, õed digitaliseerivad hiljem.
Doktor Kari tõdeb, et sageli kipuvad patsiendid tulema tervisetõendit küsima viimasel hetkel, kui eelmine tõend on kohe lõppemas: „Ent haigematel patsientidel on eelnevalt vaja eriuuringuid. Kuna patsiendi andmed on digitaliseeritud suures osas, on info perearstile kohe nähtav – kroonilised haigused, operatsioonid, ka varasem alkoholismiravi. Punased tulukesed hakkavad digitaalsetes andmetes põlema, kui inimesel on olnud raske südamehaigus, põeb diabeeti või epilepsiat, on krooniline alkohoolik. Siis tuleb patsient saata enne tõendi väljastamist uuringutele, alkoholismi puhul psühhiaatri juurde. Seetõttu palume eakamatel autojuhtidel ja kroonilistel haigetel tulla tervisetõendit saama vähemalt paar kuud varem. Kuna auto on maal väga vajalik liiklusvahend, siis oleme hilistele tulijatele vastu tulnud, andnud tõendi pooleks aastaks, aga see tähendab täiendavat rahakulu, tervisetõendi väljastamine maksab kuni 25 eurot,“ räägib Susanna Kari.

Koduõdedel oma firma
Koduõendusabi tellivad Kuusalu perearstid osaühingult Alba Õendusteenused, mida juhib koduõde Helle Borissov. Ettevõttes töötavad veel koduõed Elle Landberg, Anu Tammemäe ja Inesa Lytovchenko. Teenust osutatakse Kuusalu vallas ja Loksa linnas.
Koduõdede abi vajavad sageli operatsioonijärgsed patsiendid või krooniliselt haiged. Teenust osutatakse perearsti või eriarsti saatekirja alusel, rahastab Haigekassa.
Helle Borissov sõnas, et töötatakse sellises mahus, nagu Haigekassa võimaldab, seni on hakkama saadud ja suudetud aidata, kui patsient vajab.

Eelmine artikkelRaasiku noored RaKu talvelaagris
Järgmine artikkelHaldusreformi lõpusirge