Sulalumi põhjustas Lepatriinu lasteaias Kehras ohtliku olukorra

1361
Lepatriinu lasteaia sissepääsuteede kõrvale pandi sula ajal lindid, et lapsed ei läheks räästa alla.

Anija vallavolikogu liige MARGUS NÕLVAK palus vallaametnikel olla vastutustundlikumad.

Margus Nõlvak võttis möödunud neljapäeval vallavolikogu istungil sõna ning kiitis, et vallavalitsus on Kehras ja kogu vallas viimastel aastatel palju ära teinud. Edasiminek on tema hinnangul olnud märgatav, kuid meepoti rikub suur tilk tõrva: „See on ametnike suhtumine oma töösse, inimestesse ja vastutusse.“
Ta jutustas, et 8. novembril tõstatati Lepatriinu lasteaia lastevanemate koosolekul küsimus, miks ei ole renoveeritud hoone uue viilkatuse ääres lumetõkkeid. Vanemaile olevat vastatud, et projekt ei näinud seda ette ning ohtu pole. Sarnase vastuse saanud ta kaks päeva hiljem ka vallavalitsusest. Kuid möödunud nädala esmaspäeval, kui tuli sula, hakanud lumi katuselt alla kukkuma.
„Päris hirm oli vaadata, kui lapsed läksid hommikul lasteaeda ja lumi katuselt maha prantsatas,“ ütles Margus Nõlvak.
Kuigi räästa alla oli pandud luuavarred, et lapsed seal ei kõnniks, ei olnud sellest tema kinnitusel abi. Ta saatis vallavalitsusele kirja, rõhutas, et olukord on väga ohtlik ja tuleb kiiresti reageerida: „Sain vastuse, asi lubati korda ajada. Kui järgmisel päeval lapsi lasteaeda viisin, nägin, et lumi on ikka katusel. Räästa alla olid tõmmatud ohulindid, umbes täiskasvanud inimese vöö kõrguselt. Kuid kas pooleteise- või kaheaastane saab ikka aru, et lindi alt ei või läbi minna? Või kui õpetaja läheb lastega õue, kuidas ta garanteerib, et lapsed ei lähe kasvõi üheks sekundiks käiguteele seisma ning lumi neile pähe ei kuku?“
Margus Nõlvak rääkis, et sai teada – vallaametnikud käisid olukorraga tutvumas, andsid lasteaia direktorile ülesande võtta lume katuselt maha lükkamiseks hinnapakkumised, seejärel tellida töö.
„Olukord oli ohtlik, lumi oleks tulnud kohe katuselt alla saada. Kuid pooleteise päevaga seda ei suudetud, kuna tegeleti hankega, et saada parim pakkumine!“ kommenteeris ta Sõnumitoojale.
Teisipäeval kukkuski katuselt lumi peale Kaisa Tamkivile, kes on samuti volikogu liige ja Lepa­triinu lapsevanem.
„Seisin hetkeks rühma akna all, et vaadata oma last enne, kui astun majja sisse, ja katuselt kukkus lumi pähe. Õnneks oli see ühe öö lumi, kuna eelmisel õhtul oli katuselt lumi alla lükatud, ning minuga ei juhtunud midagi. Kuid olukord oli ohtlik,“ kirjeldas Kaisa Tamkivi ajalehele ning tõdes, et ohuallikad tuleks ära likvideerida enne, kui mõne lapsega õnnetus juhtub.
Vallavalitsuse ehitusspetsialisti Viljo Leisi sõnul pole lumetõkkeid valla ühelgi hoonel ning probleeme nende puudumise tõttu pole olnud. Lepatriinu katusele on lumetõkketorud nüüd tellitud ning jõuavad kohale 5. detsembril. Viljo Leis selgitas, et ehitajad on öelnud – nii madalale ja laugele katusele neid üldiselt ei panda, külma ja sula vaheldudes hakkavad tõkke äärde tekkima jääklombid, nende sulades läheb vesi katusepleki vahele ja hakkab katust lõhkuma.

Lapsevanemaid häirib suhtumine
Margus Nõlvak selgitas, et niisuguseid probleeme ei peaks arutama vallavolikogu, kuid tõstatas lasteaia lumetõkete teema volikogus, kuna see peegeldab valla­ametnike üleüldist suhtumist inimeste tehtud ettepanekutesse – kuigi lapsevanemad on probleemile tähelepanu juhtinud, nendega ei arvestata, enamasti vastatakse: ei ole ega saa.
„See olukord on olnud väga kurnav nii lastevanematele kui lasteaia direktorile, kes asja eest tegelikult ei vastuta. Näen sellist suhtumist iga päev. Palun vallavalitsusel seda muuta, sest kui me selles osas ei astu sammu edasi, võib siia ehitada teid-tänavaid, neid lumest puhtaks lükata, panna valgusteid, kuid inimeste jaoks ei muutu ikka mitte midagi,“ kõneles ta volikogus.
Abivallavanem Marge Raja tõdes – on kahju, et kõiki ohte ja turvariske pole osatud ette näha, kuid lubas, et vallavalitsus võtab ettepanekud ja märkused arvesse ning tänas lapsevanemaid, kes on teatanud probleemidest, mida on märgatud. Ta selgitas, et vallas on 9 hallatavat asutust, nende tegevuse, muuhulgas ka hoone haldamise ja korrasoleku eest, vastutab asutuse juht.
„Kõik me oleme inimesed ja vigadest õpime,“ lausus abivallavanem.
Margus Nõlvak tegi ettepaneku tasuda Lepatriinu katuselt lume maha lükkamiseks kulunud raha, üle1000 euro, vallavalitsuse eelarvest, et see ei tuleks laste arvelt.

Eelmine artikkelMuuksi Põhjatähe mälestusmärgi hooldamisest
Järgmine artikkelRaasikul puudu 158 kodanikku