RMK matkatee uus lõik läbib Raasiku ja Anija valda

1641

Juunikuus avatud Peraküla-Aegviidu matkatee äärde jäävad Pikavere, Mallavere, Alavere ning Pikva.

Juunis sai täiendust Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) matkatee – avati 192 kilomeetri pikkune lõik Läänemaalt Perakülast Aegviitu, seal ühineb see varem avatud matkarajaga ja lõpeb Võrumaal Ähijärvel.
Uus matkatee on jagatud omakorda lõikudeks, Raasiku ja Anija valda läbib 2 osa – Saula lõkkekohast Alavere lõkkekohani ning Alaverest Krani lõkkekohani. Mõlema lõigu pikkus on jalgsi kõndides 22 kilomeetrit.
Kaardile on märgitud nii jalgsirada kui jalgrattateekond, mis üldjuhul kattub põhirajaga, kuid on lõike, kust rattaga ei saa ning tee läheb ringiga.
Kui tulla lääne poolt, jõuab matkaja Raasiku vallas Mallavere küla lähistele. Kuna jalgsitee on soistel aladel, soovitab RMK minna ratturitel mööda maanteed läbi Mallavere küla Pikaverre, pöörata paremale, sõita läbi Härma küla Kivilooni, sealt taas paremale ning pisut enne Alavere ühineb jalgrattatee taas jalgsirajaga.
Alaveres juhib RMK tähelepanu lõkkekohale, kus on lõkkease, katsusealusega laud, pingid ja välikäimla, veidi eemal pood ja söögikoht. Pärast Alaveret jätkub tee põldude ja metsade vahel  läbi Uuearu ja Arava küla Vetla maanteesillani.
RMK loodusradade spetsialist Andre Kaur rääkis, et Vetla-Pikavere-Mallavere piirkond valiti, et pakkuda matkajale vaheldusrikast loodust: „On klassikalist põllumajandusmaastikku enne Alaveret, vana metsadevahelist teed Vetla külas Jägala jõe ääres ning sügavat metsalaant Esku soos Alaverest Mallavereni. Matkateede rajamisel proovisime kasutada RMK peatuskohtadest, kus võimalik, ühendasime need matkateega.”
Ta lisas, et Vetla külas teeb rada suure jõnksu – teele jääb Jägala jõgi ning sellest tuli kuidagi üle saada: „Kuna Vetlas on maanteesild, sai otsustatud selle kasuks.”
Rada on looduses tähistatud valge-rohelise-valge märgistusega, kilomeetripostidega ning suunaviitadega. Andre Kaur kinnitas, et matkatee tõttu võib külade vahel liikuda rohkem inimesi, muid muutusi kohalike elanike jaoks pole.
Raasiku valla Pikavere küla elanik Alice Suurkuusk ütles, et RMK matkatee on hea võimalus olla pildil, antud juhul kaardil: „Rajatähistusi pole ma siinkandis märganud, kuid seljakottidega jalgrattureid on üsna palju. See on muidugi igasuvine nähtus, et nad siit läbi sõidavad.”
Alavere küla elanik, kes oma nime avaldada ei soovinud, tõdes aga, et matkamine on küll vahva, kuid enda tagant koristamine jätab soovida: „Lõkkeplatsile jäetakse tühje pudeleid ning söögijääke. Tundub, et kõik matkajad ei oska veel prügikasti kasutada.”
Andre Kaur märkas, et matkajad tavaliselt prügi maha ei jäta: „Prügi tekitavad pigem üheõhtused pidutsejad, kes sõidavad oodusesse, pidutsevad öö läbi ning sõidavad hommikul minema. Ka ei tasuks karta vargusi, sest seljakotiga matkaja ei võta mitmepäevast või -nädalast teekonda ette selleks, et tee äärde jäävatest majapidamistest midagi varastada.”

Eelmine artikkelULVAR VELDI teeb Juminda poolsaare ja Lahemaa õlut
Järgmine artikkelRaasiku staadionil on uued jalgpalliväravad