Riigimetsast saab ise varuda küttepuid

3117

RMK võimaldab eraisikutel minna küttepuid varuma kodu lähedale riigimetsa.

Möödunud nädalal avaldas RMK pressiteate, et langetas eraisikutele müüdava küttepuidu hinda ligi 15 protsenti, võrreldes mulluse hinnaga.

Alates 12. jaanuarist maksab 10 kuupmeetrit lehtpuuküttepuitu koos kohaletoomisega 44,19 eurot kuupmeetri eest, 24kuupmeetrise täiskoorma hind on 34,31 eurot kuupmeetri eest. Okaspuuküttepuidu poolkoorem maksab 48,99 eurot ja täiskoorem 39,11 eurot kuupmeetri kohta. RMK müüb küttepuitu 3meetriste nottidena.

Pressiteates lubab RMK juhatuse liige Tiit Timberg eraisi-kutele küttepuidu varumiseks ka teisi võimalusi – kui endal on soove ja oskusi, võiks uurida kohalikust metskonnast võimalusi koguda lankidelt raidmeid või kännupakke, teha sanitaarraiet.

Riigimetsast raidmete varumisel on hind 6,5 ja kännupakkude puhul 8 eurot kuupmeetri kohta, pluss käibemaks. Sanitaarraide korral tuleb tasuda sõltuvalt puuliigist keskmiselt 8 eurot kuupmeetri eest, lisandub käibemaks. Tingimustega saab tutvuda RMK kodulehel internetis.

Sõnumitooja uuris Harjumaa metskonnast, millised võimalused on riigimetsast ise küttepuid varuda Ida-Harju rahval.

Metsaülem Andrus Kevvai selgitas, et riigimets on jagunenud piirkonniti erinevalt, mõnede asulate läheduses polegi riigimetsa: „Ei saa öelda, et kõigile antakse võimalus minna riigimetsa endale küttepuid tegema. Mõeldud on neid, kes avaldavad soovi, et kodu lähedal on sobiv riigimets, seal puud murdunud või pikali, tema võiks need maha võtta ja metsast välja tuua. Enamasti müüme võimalust ise küttepuid teha ikkagi konkreetsete küsimiste puhul.“

Ta lisas, kui maas on kaks-kolm puud, on kasutegur küsitav: „Kogu protsess võtab aega vähemalt kuu. Kõigepealt tuleb kohale metsnik, hindab puud ja vormistab metsateatise, mis läheb keskkonnaametisse raiet lubava otsuse saamiseks. Otsuseni kulub vähemalt kolm nädalat.“

Metsaülem rõhutas, et RMK ei valmista ette lanke, kust era­isikud saaksid hakata küttepuid varuma. Kui keegi pöördub metskonda oma sooviga, hakatakse vaatama, kas on teostatav.

„Lepingud sõlmime kolmeks kuuks. Kindlasti eeldame, et eraisikul oleks olemas ettevalmistus ja kogemus, ta oskab puid langetada. Kui tehnika on endal olemas, oma töö ega aja eest ei pea maksma, saab sedasi varuda küttepuid soodsamalt. Aga ikkagi vaid siis, kui läheduses on riigimets, kust oleks võimalik küttepuitu ise teha,“ lausus ta.

Sõnumitooja uuris kohalikelt puidufirmadelt, milliste hindadega sel hooajal küttepuid müüakse. Enamasti vastati, et müügihooaeg tuleb kevadepoole, praegu ei soovitud hindu avaldada. Selgitati, et hind oleneb aastaajast, kui on ilmad talvel soojemad, on küttepuude hinnad madalamad ja vastupidi.

Internetis www.puu24.ee avaldab Forestry Est OÜ oma hinnad – 10 kuupmeetrit laotud lepapuud maksab 40 eurot kuupmeeter, sangleppa 47 eurot, kuuske 45 eurot ning kaske 50 eurot kuupmeeter.