Teili Piiskoppel,
Ida-Harju politseijaoskonna ennetusspetsialist
Küllap on igaüks kuulnud väljendit „koer on inimese parim sõber.“ Koer on väärt mängukaaslane, hea lohutaja ning kaitsja. Siinkohal aga on oluline meeles pidada, et sõprus on kahepoolne ehk koeraomanik peab oma lemmikuga heaperemehelikult käituma.
Paratamatult on sagedased olukorrad, kui koer lastakse jalutuskäigu ajal rihma otsast lahti või on aiast välja pääsenud ja ära jooksnud. Maapiirkondades tuleb ette ka seda, et koer jalutabki kogu aeg aiaga piiramata maja ümbruses vabalt ringi. Pole haruldane, et koer jookseb ette liikuvale autole, ründab inimest või teist lemmiklooma. Koera vabalt jooksma lastes või tema territooriumi korralikult piiramata jättes ei arvestata lemmiku vajadustega ega ümbritsevate inimeste heaoluga.
Isegi kui tegu on treenitud ja kuuleka koeraga, ei saa eeldada, et ta sarnastes situatsioonides alati ühtemoodi käitub. Seega väited, et tegu on väga sõbraliku loomaga või et ta pole kunagi kedagi rünnanud, ei päästa, kui koer ise või mõni kõrvaline isik viga saab. Tuleb arvestada, et on inimesi, kes koeri kardavad ja võivad looma nähes ootamatult reageerida. Äkiline käitumine ei sobi ühelegi loomale ja ka tavapäraselt sõbralik koer võib ettearvamatult käituda. Isegi kui koer ei ründa ega käitu muul moel agressiivselt või hirmutavalt, võib teisi inimesi oluliselt häirida. On olnud juhtumeid, kui mänguhimulised koerad on jalgratastega sõitnud lastele järele jooksnud, põhjustanud nende kukkumise.
Koera tekitatud kahju eest vastutab alati omanik. Kohalikud omavalitsused on kehtestanud eeskirjad, kus on sätestatud koerte, kasside, ka teiste lemmikloomade pidamise nõuded tagamaks nende heaolu, teiste loomade ja inimeste ohutus. Kuigi eeskirjad võivad eri valdades ja linnades mõneti erineda, peab koeraomanik alati tagama, et tema koer ei pääseks oma territooriumilt välja vabalt jooksma, ning välistama, et koer ei ründaks inimesi või teisi loomi. Avalikus kohas peab koer olema alati rihma otsas. Vabalt võib koera lasta jooksma ainult selleks otstarbeks ette nähtud ja aiaga piiratud treeningväljakutel. Koerte ja kasside pidamise eeskirja rikkumise eest, kui põhjustas ettevaatamatusest varalise kahju või inimesele tervisekahjustuse, on võimalik karistada rahatrahviga kuni 800 eurot. Võõra koera tegevuse tõttu kahju kannatanud isikul on õigus nõuda rahalise ja ka moraalse kahju hüvitamist tsiviilkohtu kaudu.
Tegu on teemaga, mis järjepidevalt vajab politsei ja omavalitsuse reageerimist. Koeraomanike tähelepanu juhtimiseks ja koerte põhjustatud õnnetusjuhtumite ennetamiseks värvime koostöös Ida-Harju kuue omavalitsusega – Anija, Jõelähtme, Kose ja Viimsi vallaga, Loksa ja Maardu linnaga – püsivaks meeldetuletuseks kõnniteedele erinevatesse strateegiliselt valitud kohtadesse piktogrammid, millel on kujutatud jalutusrihma suus hoidev koer. Lisaks on nii eesti kui vene keeles juures kiri „Rihmaga on turvaline!“ Üheskoos kutsume üles olema nii hooliv kogukonnaliige kui ka hooliv peremees oma lemmikloomale!