Rattamatk Raasiku radadel täiendas teadmisi

2263

Laupäeval, 25. septembril oli Raasiku valla matkaradadel foto-jalgrattamatk.


Pikavere viinaköögi peremees ARNO VORSMAN valab rattamatkal osalenud HELEEN SINIJÄRVELE piima.

Kuulutus, mis lubas viia vanadele radadele ja jäädvustada valla kaunemaid kohti, pani mõnedki imestama: pole meil ju erilisi vaatamisväärsusi. Ent kaheksateist ratturit kogunesid moonakottidega soojal sügishommikul Aruküla rahvamaja ette ja seitse neist teadis juba varasematest sõitudest, et kohti, kus harida end kultuuri-, ajaloo- või loodusteadmistes, on Raasiku vallas küll.

Valla ajalugu pajatab paljust
„Aastast 2001 kutsun kord aastas kõiki valla elanikke sõitma ratastega mööda Raasiku valla matkaradu, kas omal käel kaardiga või organiseeritult. Meil on väga ilusaid, põnevaid ja olulisi paiku,“ kinnitas matka korraldaja Garina Toomingas.

„Näiteks Kiviloo suur nõiakivi ja külakeskus, mis kunagi oli koolimaja, muidugi ka Gustav Ernesaksa sünnikoht, Pikavere mõisakooli purskkaevuga park ja palju muud.“

Matka trajektoor oli järgmine: Aruküla esmamainimise kivi rahvamaja ees, lauluväljak, suur kivi ja Aruküla mõis, seejärel Raasiku küüditatute mälestuskivi, kirik, pastoraadi maja, Raasiku Postijaama sillad, Peningi kauplus, soomusrongi komandör Jaan Lepa mälestuskivi, Kiviloo külaplats ja külakeskus, Pikavere mõisakool ja viinaköök, Igavere ning lõpp-punkt taas Arukülas. Raja pikkuseks kujunes poolsada kilomeetrit.

Kosutus andis jõudu jätkata
Matka noorim osaleja oli 8aastane Carl Jörgen Lõõnik, kellele oli see esmakogemus nii pikast retkest.

„Ei tea, kas jaksangi edasi sõita,“ tõdes poiss poolel teel, Kiviloo külakeskuse juures, kuid väntas edasi, sest Pikavere viinaköögi juures ootas lõunasöök.

9aastane Pärtel Lahtvee tegi oma esimese täispika rattamatka Raasiku matkateedel juba kuueselt. Fotokaamerasse püüdis ta tänavu valdavalt looduspilte.

Loodusfotosid jäädvustasid ka Tauri Saupõld ja Heleen Sinijärv, kes jõudsid esimestena lõunasöögikohta Pikavere koolimaja ette. Seal ootas sõitjaid mee ja talupiimaga kõrvalasuva viinaköögi peremees Arno Vorsman, kes veel läinud aastal oli Pikavere koolis füüsika-matemaatika õpetaja, kuid põhikooliklasside kadumise järel koondati.

„Olen nüüd väga rahul, siin on mõnus mesilasi pidada,“ kiitis Arno Vorsman.

Matkarada kaadrisse
Puhkamispausile jõudnud matkalised said selles punktis kuulda mesinikutarkusi ja väärika mõisa ajalugu.

Tauri Saupõld ütles, et on matkaga väga rahul: „Ma pole mitu aastat käinud, aga mida sellise ilusa ilmaga veel paremat teha.“

Marie Reinike sõnas, et kõiki kohti, kus rattaretke jooksul peatuti, ta oma silmaga veel näinud ei olnud. Sestap pildistas mitmesuguseid vaateid – nii taimi, inimesi kui maju.

„Üle saja pildi on mul juba küll,“ arvas neiu poolel teel.

Korraldaja Garina Toomingas ütles tänusõnad nii rattamatka püsifännidele kui uutele osalejatele ning lubas tingimata sportlik-harivat traditsiooni jätkata.
Raasiku rattamatka fotodest tuleb umbes kuu jooksul Aruküla raamatukogusse näitus.