Rahvastiku taastootmisest ja laste vaesusest

1743

Karel Rüütli,
Sotsiaaldemokraatlik Erakond

Eestis seisame kahe suure väljakutse ees – esmalt Eesti rahvastiku taastootmine ja väljarände pidurdamine ning teiseks siin elavate laste vaesus. Need ei ole kaks teineteisest lahus olevat teemat, kuid on selge, et vajame mõlemaga võitlemiseks hulga meetmeid, sest puudub üks võluvits, mis probleemid lahendaks.
Eesti eesmärk peab olema palgavaesuse kaotamine. 40tunnine töönädal peab tagama igaühele piisava sissetuleku ning võimaluse väärikalt elada. Alustuseks on oluline motiveerida ettevõtjaid erinevate toetusmeetmetega miinimumpalka tõstma – usun, et nelja aastaga 800 euroni jõudmine on täiesti teostatav eesmärk. Seda on kinnitanud avalikult juba tänaseks paljud ettevõtjad.
On selge, et madal palk põhjustab inimeste Eestist lahkumist, terviseprobleeme ja ühiskondlikku ebakindlust. Nii Harjumaal, kui ka kõikjal mujal Eestis inimestega kohtudes, saan sellele üha enam kinnitust. Inimeste väljavool takistab aga majanduse arengut ning on oht julgeolekule ja rahva kestmisele. Miinimumpalga tõstmisel tõuseb keskmine palk ning sellest tulenevalt pension, mis tagab ka eakatele väärika elu.
Märkimisväärne palgavaesus on vanemate kaudu otseselt seotud laste toimetuleku ning nende arenguga. Tunnen uhkust lapsetoetuste tõusu üle. Iga laps, kes sünnib, on suur väärtus. Samas ei ole lapsetoetus ainus meede, mis aitaks lapsi vaesusest välja tuua. Kõigil lastel peab olema lisaks kättesaadav võimetekohane ning hea haridus, mis annab talle tulevikus võimaluse leida väärtuslik töökoht. Olulisel kohal on ka huvihariduse toetamine, et kõik lapsed saaksid ennast arendada lisaks õpiteadmistele soovitud suunas. Turvaline kasvamine loob kindlust ning usaldust siia jääda ja oma riiki omakorda panustada.
Laste ja perekondade turvatunne algab vanemate sissetulekust ning elukvaliteedist. Selleks, et meil oleks tark rahvas ja head palgad, tuleb riigil toetada ettevõtjaid ja töötajaid täiend- ja ümberõppega, erinevate maksusoodustustega, bürokraatlike nõuete lihtsustamisega, rahvusvaheliste majanduslike heade suhete loomisega.

Eelmine artikkelPIRET URMET saab Anija valla teenetemärgi
Järgmine artikkelKuusalu valla meistriteks piljardi paarismängus tulid Siim Nurk- Timmo Lilium.