Rahvahääletus Anija-Aegviidu valla ühinemise kohta algab 10. oktoobril

1297

Elanikelt küsitakse, kas nad pooldavad Anija ja Aegviidu valla ühinemist või ei.

Anija ja Aegviidu vallavalitsus on kokku leppinud, et rahvaküsitlus valdade ühinemise kohta viiakse läbi ühel ajal – 10.-13. oktoobrini saab hääletada elektrooniliselt ning 14. ja 16. oktoobril selleks avatud küsitluspunktides. Elanikelt küsitakse „Kas Te pooldate Aegviidu ja Anija valdade ühinemist?“ Vastata saab „Jah“ või „Ei“. Teise küsimusena on praegu kirjas, kas uue nimena pooldatakse Anija või Kõrvemaa valda.
Anija vallasekretär Heldi Laks ütles, et mõlemad vallavalitsused on saatnud kohanimenõukogule päringu, kas Kõrvemaad vallanimena aktsepteeritakse: „Praegu meil veel vastust pole, loodame selle saada käesoleva nädala jooksul. Kui selgub, et Kõrvemaa nime vallale panna ei lubata, me elanikelt selle kohta arvamust küsima ei hakka ning ühinemisel saab valla nimeks Anija vald.“
Hääletussedelid tulevad erinevad. Anija vallavalitsus tellib need trükikojast, Aegviidu paljundab ise, kuna nii tuleb Aegviidu vallasekretäri Anne Loigu sõnul neile odavam – on vaja vaid kuni 500 sedelit.
Heldi Laks selgitas, et rahvahääletusel saavad osaleda ainult rahvastikuregistri järgi Anija ja Aegviidu valla vähemalt 16aastased elanikud, sealhulgas need, kes saavad 16aastaseks viimasel hääletuspäeval ehk 16. oktoobril.
Elektrooniline hääletamine toimub veebikeskkonnas www.volis.ee ning hääletamine on ID-kaardi põhine, see tähendab, vajalik on ID-kaardi ja selle lugeja olemasolu. E-hääletamise päevadel saab Anija vallamaja lahtioleku ajal ka seal elektrooniliselt hääletada.
Heldi Laks rõhutas, et hääletada saab iga inimene vaid ühe korra, see tähendab, oma arvamust enam tagasi võtta ega muuta pole võimalik: „Siis ei ole vaja komisjonil hakata valimisjaoskonnas varem elektrooniliselt antud hääli kehtetuks tunnistama. Usume, et see, kas ühinemist pooldatakse või mitte, on inimesel eelnevalt ära otsustatud, mitte nii, et täna mõtlen ühtmoodi, homme teisiti.“
14. ja 16. oktoobril on Aegviidus avatud üks küsitluspunkt, see on raamatukogus, Anija vallas on neid kaks – vallamajas ja Alavere rahvamajas. Anija vallasekretär soovis inimeste tähelepanu juhtida sellele, et kindlasti vaadataks, kumma küsitluspunkti piirkonda jääb nende koduküla, sest hääletada saavad vaid selleks ettenähtud kohas, mitte teises jaoskonnas, kuna kummaski on oma piirkonna inimeste nimekiri. Nagu ka valimistel, peab rahvahääletusel olema kaasas isikut tõendav dokument. Neil, kes tervislikel või mõnel muul põhjusel küsitluspunkti minna ei saa, on võimalik hiljemalt 3 tundi enne küsitluspunktide sulgemist tellida hääletuskast koju.
„Loodavas Saue vallas osales ühinemise kohta tehtud rahvahääletusel väga vähe inimesi – vaid 20 protsenti. Seda arvestades oleks ka 25 protsenti väga hea tulemus. Loodan, et Anija valla inimesed osalevad aktiivselt. Kui saavad ka nime osas oma arvamuse avaldada, toob ehk rohkem inimesi hääletama,“ arvas Anija vallasekretär.
Anne Loik oletas, et Aegviidu elanikud osalevad hääletamisel aktiivsemalt, kuna Aegviidu elanikke mõjutab ühinemine rohkem. Kui 2012. aastal Aegviidu rahvalt küsiti, kas nad on nõus mõne omavalitsusega ühinema, osales küsitluses üle 300 inimese. Vallas elab praegu veidi üle 700 inimese.
Vallasekretär tõdes – pole välistatud võimalus, et Aegviidu elanikud on ka nüüd ühinemisele vastu: „Kui 2012 tegi Anija meile ettepaneku alustada ühinemiskõnelusi, oli meie elanikest kaks kolmandikku ühinemise vastu. Ei oska öelda, kuidas läheb nüüd, kuigi arvan, et vastuhääli võib tulla rohkem.“
Ta lisas: „Ühinemisest on juba aastaid räägitud, mida me enam ootame? Oleme inimestele püüdnud selgitada, aga igaüheni ei jõua. Kes iga päev vallas ei tööta ega näe finantsseisu, arvab, et kõik on korras. Aga tegelikult oleks tulnud ühineda juba varem – meie investeerimisvõimekus on väga väike. Noored ei ole ühinemise vastu, kuid nad soovivad garantiid, et midagi ei lähe halvemaks, kuigi ühinemislepingus on kirjas ka see, et meie kool ja lasteaed säilivad.“
Küsitlustulemused selguvad 16. oktoobri õhtul. Rahva arvamuse arvestamine ei ole volikogudele kohustuslik.

Eelmine artikkelKolgaküla teelõigu avamine seisab kohtuotsuste taga
Järgmine artikkelAnija vald müüs Videviku kinnistu