Räägi nüüd või edaspidi ära virise!

1637

kaisa
KAISA LINNO, MTÜ Kolgaküla Selts tegevjuht

Eestlased pidavat olema kõvad virisejad. Ja mehed pidavat viinapitsi taga kiruma, kuidas poliitikud ei oska meie elu juhtida. Mina ei tea, kas see on nii. Tean, et elame ajal, mil iga kodaniku osa demokraatias ei lõpe valimistel hääle andmisega ja igaühel meist on võimalus reageerida, kui tunneme, et midagi on valesti.

Usun, et me kõik saame teha ettepanekuid, kuidas elu paremaks muuta. Ametnikele tehakse üha enam ettekirjutusi inimeste kaasamiseks. Mulle tundub, et enam pole asi mitte selles, et ametnikud ei taha või ei oska kaasata, vaid pigem selles, et pole kedagi kaasata.

Rahvaaruteludel käib teemast sõltumata üks ja sama käputäis tublisid „külahulle“, kellele vallaelu korda läheb. Aga kas on kindel, et meie (eks ma ole ise muidugi üks neist hulludest) kanname edasi rahva häält? Kas sina usud, et meie arvame samamoodi nagu sina? Sest just rahvakoosolekute tulemusi tõlgendatakse üldsuse arvamusena, ükskõik kui palju või milliseid inimesi neil osaleb.

Sel sügisel kinnitati Kuusalu valla uus arengukava. Praegu on koostamisel valdkondlikud arengukavad. Volikogu vaba­ajakomisjon juhib kultuuri-, spordi- ja noorsootöö arengukava kokkupanemist. Need kolm valdkonda on sellised, mis puudutavad meid kõiki ja igal vallaelanikul võiks olla huvi neil teemadel kaasa rääkida. Seepärast oodataksegi võimalikult paljude vallakodanike arvamusi.

Kindlasti peaksime meie, kes me vallas kultuuri-, spordi- või noorsootööga tegeleme, mõtlema, kuidas me igaüks saame arengukava tegemisse panustada.
Tahame ju, et dokumendi, mis hakkab järgmistel aastatel olema meie töö aluseks, oleks koostanud meie ise. Ja meil on see võimalus, kasutagem seda.

Kõik huvilised saavad liituda valdkondlike töögruppidega või teha kirjalikke ettepanekuid. Selleks tuleb ühendust võtta vo­li­ko­gu vabaajakomisjoniga. Ja kui järgmisel sügisel valmib arengukava projekt, peaksime kõik selle üle vaatama, et parandusi ja täiendusi teha.

Kuusalu on vabaühenduste vald. Meil on palju hakkajaid inimesi ja tegusaid vabaühendusi. Üks viis oma arvamust avaldada, on teha seda kodaniku­ühenduste kaudu.

Septembris lõime vabaühenduste ümarlaua, et teha koostööd omavahel ja vallajuhtidega ning anda kõigile aktiivsetele Kuusalu vallaga seotud inimestele võimalus kaasa rääkida valla elu kujundamisel.

Vallavalitsus usaldas ümarlauda juba sedavõrd, et lasi meil juhtida rahvakoosolekut. Minule on see kinnituseks, et Kuusalu valla valitsejad soosivad kodanikualgatust ja suhtuvad vaba­ühenduste ümarlauda kui võrdväärsesse tõsiseltvõetavasse partnerisse.

President Ilves on viimastel aastatel kõikides oma tähtsamates kõnedes rõhutanud kodanikualgatuse olulisust. Hea näitena on ta korduvalt toonud Kolgaküla rahvamaja taasehitust, mis sai teoks vaid tänu kohalike elanike eestvedamisele.

Näidakem, et algatusvõime pole meis raugenud ja uskugem, et meist sõltub tulevik. Mitte keegi teine ei tea meie mõtteid, kui me neist ei räägi. Usun, et kõige ärksamad ideed sünnivad just niiöelda rohujuuretasandil, sest teame ise kõige paremini, mis on meile hea. Kui ideedest rääkida, siis võib kergesti juhtuda, et need saab ka ellu viia.

Võibolla ongi eestlased kõvad virisejad. Aga tean, et meil on ka kainet talupojamõistust. Just tänu sellele peaks meist igaüks mõistma: „Oma arvamust saan edasi anda vaid mina ise.“ Õigus viriseda on vaid sellel, kes on kasutanud oma õigust kaasa rääkida.

Eelmine artikkelKaberla külas rünnati meest
Järgmine artikkelPiduroad Kolga-Aabla koduse tippkoka MERRIT KIHO moodi