Raasiku volikoguliikmed teevad poodides kodanikukampaaniat

1847

Möödunud nädalal alustasid volikoguliikmed välitööd – uusi kodanikke otsitakse aktiivselt Raasikul, Arukülas, Pikaveres.

Kes möödunud nädalal Arukülas või Raasikul Konsumisse sattus, võis näha ukse juures vestlushimulisi volikoguliikmeid ning lauakest kommide ja kodanikuks registreerimise ankeetidega. Mõned poekülastajad võrdlesid rahvaesindajaid Starmani müügimeestega, kes kaubanduskeskustes tüütama tulevad, oli aga ka neid, kes nõustusid täitma ankeedi ning registreerima end Raasiku valla kodanikuks. Volikoguliikmed kinnitasid, et jätkavad kodanikuaktsiooni ka käesoleval nädalal, sest just näost näkku suhtlus on olnud kõige tõhusam kodanike leidmiseks.
Raasikul teevad kodanikukampaaniat volikogu esimees Ants Kivimäe, Helle Vaga, Olev Sinijärv ja Olavi Liivandi. Möödunud nädalal käisid nad Konsumis neli korda, valisid aja, kui saabus õhtune rong. Igal korral said nad mõne täidetud ankeedi ning lubadusi astuda kodanikuks interneti kaudu.
Ants Kivimäe lausus, et kohtumised olid väga toredad: „Kindlasti pole mul oma vabast ajast kahju, huvitav on kuulata, mida oma valla elanikud räägivad. Negatiivsust oleme kohanud vähe, ollakse rõõmsad, et meid on näha, tullakse ka niisama õlale patsutama ja toetust avaldama.”
Ta sõnas, et on plaanis ära oodata kampaania korraldaja, OÜ Midfield esindaja Paavo Pettai hinnang, kuid kindlasti on kavas kohtumistega jätkata: „Kassapidajad julgustasid samuti ning ütlesid, et kuu alguses, kui makstakse pensioni ja palka, on poes rohkem rahvast, elu käib rahakoti järgi.”
Põhjused, miks Raasiku vallas elatakse, kuid registris ei olda, on Ants Kivimäe sõnul peamiselt rahalised: „Mõnda aega tagasi rõhutasin, et elukoht on emotsioon ning sissekirjutuse eest on imelik nõuda hüvesid. Olen elanud Raasiku vallas kogu elu, mu süda ja hing on siin, pole hüvedele nii palju mõelnud. Samas ollakse mujale sisse kirjutatud just tasuta ühistranspordi või soodsama praamisõidu tõttu. Anija valla elanikud on öelnud, et kirjutaks end hea meelega Raasiku valda, kuid siis nende teeotsa lumest lahti ei lükata. Elu on kallis ning kui näiteks noor pere valib endale kodukohta, uuritakse kohe, kui võimekas on vald, milliseid toetusi pakub.”
Ta lisas, et kampaaniapäevade jooksul on tehtud sissekirjutusi, aga päris paljudega käivad veel läbirääkimised: „Vanemad uurivad, kas täiskasvanud lapsed oleks nõus ajutiselt end vanematekoju tagasi kirjutama. Ka seal on takistusi – Tallinna tasuta ühistransport ning isegi parkimiskoht võib olla seotud kodanikeregistris olemisega. Kohtumistel oleme saanud vihjeid, kellega võiks minna rääkima ning meie kodanikuks kutsuma.”
Ants Kivimäe ei tee saladust, et on ka ise nõus kirjutama valla säilimise nimel oma sugulasi ja sõpru ajutiselt enda koju.
Helle Vaga ütles, et viimasel ajal räägitakse erandite tegemisest alla 5000 kodanikuga omavalitsustele, kuid selle peale lootma jääda ei tasuks: „Kampaania on hooga käima läinud, pooleli jätta enam ei saa ega taha. Saame väga palju kasulikku infot. Tean ja tunnen paljusid ning kõiki kampaaniajutuga tüütama ei lähe. Enamasti toetatakse, kuid mõned küsivad, mida otseselt kasu saab kodanikuks olemisest. Räägin, et meil koolid, lasteaiad ning rahvamajas tasuta ringid. Kusagil mujal lähed rahvamajja ning pead huvitegevuse eest maksma.”

Arukülast 17 avaldust

Arukülas Konsumis on kõige rohkem käinud kampaaniat tegemas ANDRE SEPP ja TIINA RÜHKA.
Arukülas Konsumis on kõige rohkem käinud kampaaniat tegemas ANDRE SEPP ja TIINA RÜHKA.

Arukülas on kampaaniat teinud volikoguliikmed Tiina Rühka, Andre Sepp ja Aare Ets, teise seltskonnana Avo Möls tütre Mari Mölsiga.
Tiina Rühka lausus, et on käinud koos Andre Sepaga poekampaaniat tegemas neli korda: „Oleme korraga paar-kolm tundi ja jätkame sama intensiivsusega. Korra oli abis Aare Ets, kes on lubanud kindlasti veel tulla. Teiste volikoguliikmete kohta ei tea, kuna alguses lubatud kokkuvõtvad komisjoni vahekoosolekud on lihtsalt ära jäänud.”
Tema seltskond oli esmaspäevaks kogunud paberil 17 avaldust ning viinud need vallamajja registripidajale: „Lisaks oleme juhendanud paljusid, neist neli on tulnud ja teatanud, et registreerisid end kodanikuks interneti kaudu. Koju oleme kaasa andnud kuus avaldust, kuna ei teatud peast teiste pereliikmete isikukoode või oli vaja majaomaniku allkirja ja isikukoodi.”
Ta lausus, et kolmel esimesel kohtumisel suhtlesid nad igal korral 50-60 inimesega: „Üritasime kõikidega rääkida, et teeme agitatsiooni ja palusime end kirja panna. Pühapäeval olime väga agarad ja saime kirja 84 kontakti, mõni jäi ehk fikseerimata.”
Muljed kohtumistest on Tiina Rühkal head: „Enamik kiidab meid. Suhtumine on mõistev, toetav, igati positiivne. Küsitakse, kus me varem olime, oleksime võinud varem otse rahvaga rääkida. Paljud  tunnistasid,  et  pole  tõsiselt  registreerimisele mõelnud, kuigi elavad vallas juba aastaid. Öeldi, et ei saanud internetis allkirjastada. Mõni tõdes, et teema oli liiga kauge ja polnud temani jõudnud. Kõlas sõnum, et rääkige näost näkku, mitte siltide abil.“
Ka Avo Möls lausus, et kampaania tagasiside on meeldiv: „Kindlasti on sellist kampaaniat vaja. Inimestel, kes tegelevad millegagi, tekib väga sageli arvamus, et kõik teavad, millega nad praegu tegelevad. Tegelikult näitab kampaania, et paljudele on teema täiesti võõras. Mis sissekirjutis, milleks seda vaja, ma maksan niigi makse. Mida noorem kodanik, seda ümmargusem arusaam.”
Ta sõnas, et kolme tunni tulemus oli üks täidetud elukohataotlus, üks kaasavõetud blankett, üks lubadus ennast sisse kirjutada ja paljude inimeste nimed, keda soovitati, kuna teatakse, et pole veel Raasiku valla kodanik, kuigi elavad vallas: „Jutt kampaaniast ja vajadusest viis tuhat kokku saada hakkas kindlasti liikuma.”
Pikaveres on volikoguliikmetel aidanud kampaaniat teha Alice Suurkuusk, kes ütles, et on palju talusid, suvilaid, kus käiakse nädalavahetustel või suvitamas: „On lubatud ennast detsembris sisse kirjutada, et toetada valla iseseisvat jätkamist. On ka teistsugust arvamust, see on nende õigus. Konkreetset numbrit veel välja ei hõiska, las jääb üllatuseks, tõestuseks, et ka Raasiku valla hajaasustusega ääremaal käib usin töö.”
Konsumites volikoguliikmetega vestelnud poekülastajad kommenteerisid Sõnumitoojale, et isiklikust kontaktist on kindlasti rohkem kasu, kui plakatitest. Kiideti, et sai rahvaesindajatelt otse küsida toetuste ja teeremondi kohta. Oldi üllatunud, et kodanikuks registreerimine on nii kiire ja lihtne. Mõni oli aga ka nördinud, et kampaania on liiga pealesuruv.
Raasiku kodanikukampaania lõpuni on jäänud alla kuu. Aasta algusega fikseeritud rahvaarv määrab valla tuleviku. Kuigi uus valitsus on andnud lootust eranditeks, teevad Raasiku vallavolikogu ja -valitsuse liikmed tööd selle nimel, et saada kokku seaduses ette nähtud 5000 kodanikku.