Raasiku vallavalitsus soovitab lemmikloomad registreerida

879

Hulkuvate loomade püüdmiseks ja hoidmiseks on valla eelarves 4000 eurot.

Möödunud aasta lõpus liitus Raasiku vallavalitsus Kohalike Omavalitsuste Lemmikloomade Registriga (LLR) ehk loomade indentifitseerimise andmebaasiga, mille kaudu saab kergesti leida kiibistatud hulkuvate loomade omanikud.

Valla elanikud said lemmikuid registreerida üle-eestilisse andmebaasi varemgi, kuid nüüd saab vallavalitsus näha Raasiku valda registreeritud lemmikloomi.
Põhjus, miks liituti, oli soov vähendada valla kulusid, mis lähevad lemmikloomade püüdmiseks ja hoidmiseks. Kui hulkuv loom ei ole registrisse kantud, tuleb ta saata Loomade Hoiupaika Tallinnas.

Raasiku valla ehitus- ja keskkonnaosakonna juhataja Alari Kruusvall selgitas: „Hulkuvate loomade viimine ja hoidmine hoiupaigas maksab päris palju. Kahe päeva eest umbes 100 eurot. Kokku võetakse tasu kuni 14 päeva eest. Pärast seda loomi küll hoitakse, kuid nende eest meie enam maksma ei pea. Kokkuvõttes läheb see päris kalliks. Kui omanik looma ära toob, siis laseme tal kulu kinni maksta, aga mõnikord ei lähegi inimene lemmikule järele ja siis jääb see valla kuluks.“

Raasiku valla 2013. aasta eelarves on hulkuvate loomade püüdmiseks ja hoidmiseks 4000 eurot ning Alari Kruusvalli sõnul kulub see kindlasti ära.

Kui loomad on kiibistatud ja registrisse kantud, saab vallavalitsus omanikega ise ühendust võtta ja kohustada nad loomale järele minema.

„Meil on praegugi üks koer hoiupaigas, kellel on kiip, mille numbrit pole registrisse kantud ning omanikku pole leitud,“ rääkis ehitus- ja keskkonnaosakonna juhataja.

Käesoleval aastal on vallavalitsusel plaan hankida kiibilugeja – seadeldis, mis maksab paar-kolmsada eurot. Kui see on olemas, on võimalik vallatöötajatel ise  leitud loomade kiipe lugeda, andmed registrist järele vaadata ja omanikule tagastada, nii pole vaja tingimata hoiupaika viia.

„Kõik kassid ja koerad ei ole ohtlikud, nendega saame vabalt ise tegeleda,“ lausus Alari Kruusvall.

Teateid hulkuvate loomade kohta saabub vallavalitsusse tema sõnul päris sageli. On olnud ka intsidente kurjade koertega.

„Neid tuleb ikka ette. Väärteomenetlejal on sel aastal olnud juba mitu koerarünnaku juhtumit käsil,“ ütles ehitus- ja keskkonnaosakonna juhataja.

Möödunud aasta detsembrist kuni käesoleva aasta märtsini on Raasiku valla LLRi registreeritud 19 looma. Kokku on registris 174 koera ja kassi.

Alari Kruusvall soovitab kõikidel loomaomanikel oma lemmikud kiibistada ja registrisse kanda, et saaks neid tagastada võimalikult kiiresti ja väikeste kuludega.
Omanik võib registreerida ise internetiportaalis eesti.ee või Raasiku vallavalitsuse kaudu. Registreerimine on tasuta.

Eelmine artikkelKasispea külast leiti lõhkeaineid
Järgmine artikkelUued elektri- ja diiselrongid hakkavad sõitma juulist