Raasiku vallas probleem hulkuvate koertega

1366

Raasiku vallas Rätla külas jookseb ringi kari kodutuid koeri.

Facebooki grupid Eluterve Raasiku, Aruküla Uudised ning vallaelanike isiklikud lehed on muutunud viimasel ajal üsna tihti kanaliteks, kus vahetatakse infot kadunud ja leitud koerte kohta – gruppide liikmed postitavad infot nii Raasiku vallast varjupaika jõudnud koertest kui ka kadunud või tänavatelt leitud koertest.

Nii mõnigi koer satub Facebooki pildiga mitu korda – omanik palub vabandust, et koer on taas lahti pääsenud, sest jõud ei käi üle. On ka juhtumeid, kus on teada antud silmnähtavalt kodututest koertest, kes on näljas ning hulguvad sihitult ringi. Mõnel puhul on kirjeldatud ka, kuidas kurjad koerad on pimedas vastu tulnud, haukunud ja lõrisenud.
Raasiku aleviku elanik, kes oma nime avaldada ei soovinud, rääkis, et pidevalt hulkuvaid koeri on Raasikul 3, üks neist juba aastaid ja tuleb vastu tavaliselt Tehase teel: „Sama palju koeri on selliseid, kes kuidagi ikka välja pääsevad ning need tunduvad mulle ohtlikumad.”
Ta lausus, et koertest tuleks teada anda valla ehitus- ja keskkonnaosakonna juhile Alari Kruusvallile, kuid on teatamisest loobunud, sest eriti midagi ette ei võetud: „Käin lihtsalt pipragaas taskus.”
Ta lisas, et on ka ise pannud foto vabalt jooksvast koerast Facebooki ning pärast on omanik teda tänanud, et leidis koera üles.
Veel sõnas ta, et on märganud Raasikul kahte suurt koera, kes end vahel ketist lahti tõmbavad ning  ketid lohisevad  kaelas. Nad on  maha   murdnud   ka   mõned   kassid.
Piirkonnas patrulliv politseinik Anu Metsaorg ütles, et juhtumeid, kus koerad on liikvele pääsenud, tuleb aeg-ajalt ette küll – tõsiseim intsident oli viimati 1. septembril Aruküla kooli juures, kui koer ründas inimest.
Ta soovitab oma loomad kindlasti kõik registrisse kanda ning vaadata üle, ega loom iseseisvalt hulkuma ei pääse, teisiti probleem ei lahene: „Õnneks laheneb enamik juhtumeid kiiresti, kui omanik kuuleb oma koerast Facebookis.”
Raasiku valla keskkonnaosakonna juht Alari Kruusvall sõnas, et ka vallamajja on tulnud teateid hulkuvatest koertest: „Praegu on suurim probleem seotud Rätla külas, kus juba pikemat aega jookseb ringi koerakari. Need samad koerad on Rätlas maha murdnud kaks ketikoera.”
Ta tõdes, et selliselt hulkuvaid koeri on raske kätte saada. Vallal on hulkuvate lemmikloomade püüdmiseks leping Tallinnas asuva MTÜga Loomade Hoiupaik, kellel on kogu Harju- ja Raplamaa teenindamiseks üks püüdmisauto.
„Väljakutsest võib kuni püüdja saabumiseni kuluda isegi mitu tundi, enamasti pole aga selle aja peale enam kedagi püüda,” lausus Alari Kruusvall.
Ta rääkis, et Raasiku vald on liitunud üle-eestilise veebipõhise lemmikloomaregistriga (LLR), kuhu saavad kõik lemmikloomaomanikud internetiportaali eesti.ee kaudu sisse logida ning oma looma registrisse kanda: „Praegu on ainult koerte registreerimise kohustus, plaanis on aga korraldada kampaaniaid Raasiku valla lemmikloomade kiibistamiseks ja registrisse kandmiseks.”
Alari Kruusvall selgitas, et kui keegi kohtub saatjata liikuva koeraga, tuleks sellest teada anda vallavalitsuse üldnumbril või otse Alari Kruusvallile. Vallamajas on kiibilugeja ning kui koer on sõbralik, saab omaniku kohe välja selgitada ning koera talle tagastada. See variant toimib aga vaid siis, kui koer on kiibitud ja registris. Vastasel juhul kutsutakse Loomade Hoiupaiga koerapüüdja.
Mida hulkuva koera omanikuga tehakse, otsustab valla väärteomenetleja. Kui lemmikloom viiakse hoiupaika, peab kulud tasuma omanik. Sõltuvalt hoidmise pikkusest tuleb tasuda kuni mitusada eurot.
Alari Kruusvall sõnas, et enamasti on vallas peetud seda piisavaks   karistuseks ning ühekordse juhtumi puhul pole trahvi tehtud.

Eelmine artikkelSTEFAN LOOTUS Kuusalust sai kingiks profitasemel võistlusratta
Järgmine artikkelMinisteerium: Soodla harjutusväli suletakse 90 päevaks aastas