Raasiku valla taasnimetamisest täitus 23 aastat

2494
Raasiku valla ajalookonverentsi üks korraldajatest, ajalooõpetaja HENRI REEDER hoiab käes ettekannete lühikogumikku, mille kaanel oleval logol on Pikaverest leitud muinasaegne ripats 13. sajandist.

Kolmandat aastat järjest toimus Raasiku valla sünnipäeva puhul ajalookonverents.

Raasiku vallavanem RAIVO UUKKIVI soovis konverentsi publikule õnne valla sünnipäeva puhul ning tegi ettekande Raasiku valla ajaloost.
Raasiku vallavanem RAIVO UUKKIVI soovis konverentsi publikule õnne valla sünnipäeva puhul ning tegi ettekande Raasiku valla ajaloost.

Raasiku vald tähistab 12. märtsil oma taasnimetamise aastapäeva. Sel päeval taastati Raasiku valla õigused ning kuna valla kui territoriaalse haldusüksuse täpne sünnidaatum pole teada, on 12. märts ainus päev, millal saab sünnipäeva tähistada.
Nagu kahel varasemal aastal, toimus sünnipäeval Raasiku valla ajalookonverents. Sünnipäevalised ja ajaloohuvilised tulid kokku Raasiku rahvamajja, kus ligi 4tunnise konverentsi vaheajal oli suupistelaud kringlite ja Raasiku õlletehase kaljaga. Korduskonverents ehk sünnipäeva jätk toimus paar päeva hiljem Arukülas.
Konverentsi üks korraldajatest Henri Reeder meenutas, et idee ühendada ajalookonverents valla sünnipäevaga tuli Ardo Niinrelt, kes on korraldanud palju ajalookonverentse Rae vallas.
Henri Reeder: „Raasiku valla koduloolased Mai Erbe ja Vaino Napp andsid paar aastat tagasi välja raamatud ning mina ja Marianne Loik tegutsesime noorte ajalootudengitena, seega tegi Ardo Niinre meile ettepaneku tähistada valla sünnipäeva ajalookonverentsiga. Toonane vallavanem Aare Ets koostas tulevikukonverentsi ja need kaks üritust moodustasid sünnipäeva.”
Ta sõnas, et idee oli hea, kuid ei meeldinud see, et ajaloolased said rääkida vaid 15 minutit: „Teise konverentsi korraldasime põhimõttel, et kõik saavad rääkida vabalt. See idee meeldis kõigile ja tundus loogiline, et sellest saab traditsioon. Ka käesoleval aastal oli vallavalitsus me partner ning rahastas üritust.”
Mõned konverentsil osalejad märkisid, et valla sünnipäev võiks siiski olla eraldi pidulik sündmus koos aktuse ja tordiga. Vallavanem Raivo Uukkivi aga kiitis, et konverents on väga mõistlik ja mõtestatud väljend valla sünnipäeva tähistamiseks: „Selline vorm annab meie kodu-uurijate tegevusele hoogu ning toob neid ehk ka juurde. Valla sünnipäev on just õige aeg sellise konverentsi jaoks. Tavatähtpäevad ei peagi olema üleliia pidulikud, jäägu see omadus juubelitele. Ka pole põhjendatud sügavama mõtteta pillerkaaritamise kinnimaksmine vallakodaniku taskust.”
Aruküla konverentsil tekkis valla sünnipäeva tähistamise kuupäeva üle diskussioon. Vallavanem lausus, et valla täpne sünnidaatum pole teada ehk pole selge, millal volikogu esimest korda kogunes.
Tulekahju tõttu pole säilinud arhiivides ka ühtegi dokumenti, millelt saaks fikseerida valla esmaasutamise või mõne muu vahepealsete reformidega seotud kuupäeva.
Publiku hulgast tehti ettepanek, et kuna Raasiku vald on tekkinud ajalooliselt Raasiku ja Peningi valla liitumisel, Peningi valla kohta on dokumendid aga arhiivis säilinud, võiks sünnipäeva tähistada hoopis nende järgi.
Vallavanem aga sõnas, et kuni pole dokumentaalset tõestust mõne varasema ajaloodaatumi kohta, on mõistlik tähistada sünnipäeva 12. märtsil, kui kinnitati valla omavalitsuslik staatus ning vald astus omavalitsusliku haldusüksuse õigustesse.

Eelmine artikkelSTEFAN LOOTUS võitis Elva talikrossi
Järgmine artikkelPäästeamet alustas selleaastaste kodunõustamistega