Raasiku valla nukustuudio Äpunäpp tuli välja uue jõuluetendusega

2189
Äpunäpu jõuluetenduse osatäitjad MAARJA VAHTRAS, HENRI REEDER, ANDRA ALLIK, ALARI KRUUSVALL, lavastaja ANGELA ALLIK, ANDRUS RÄHNI, KRISTEL TAMME, AGE METS ja JAKO REINASTE.

Pühapäeval, 27. novembril mängiti lavastust „ Aknalaua Juss ja sõbrad” nii Raasikul kui Arukülas.

Tänavuse jõulunäidendi leidmine läks Äpunäpu juhendaja Angela Alliku sõnul lihtsalt. Kevadel kinkis Aruküla Kultuuriseltsi tegevjuht Garina Toomingas trupile Paul-Eerik Rummo raamatu „Aknalaua Juss ja sõbrad” mõttega, et jõulude paiku mängitakse seda lastele.

„See on vahva ja lapselik näidend,” sõnas Angela Allik.

Väike tüdruk Reet on pühade eel üksi kodus ning paneb aknalauale sussi, et päkapikud tooksid sinna kommi-küpsiseid. Kuna sussil on üksi igav, otsib muinasjutuvestja talle seltsilised. Need on kummik, sandaal, botas ja prillidega ujumisjalats. Kui päkapikud kohale jõuavad, on nad algul ehmunud, kui näevad ühe sussi asemel nii palju erinevaid jalatseid, kuid peavad neid kõiki siiski oluliseks ning panevad sinna magusat.

Äpunäpu lavastuses mängib Reeta peagi 9aastaseks saav Andra Allik, päkapikke Maarja Vahtras ja Jako Reinaste, muinasjutuvestjat Andrus Rähni, jalanõusid Henri Reeder, Alari Kruusvall, Age Mets ja Kristel Tamme. Lavastaja nimetas eraldi veel Reeda ema rolli – Raasikul oli see Helle Vaga, Arukülas Garina Toomingase kanda. Tüki algul räägib ema telefoniga, lõpus kutsub lapsi teed jooma ja piparkooki sööma.

Lava oli kujundatud aknalauana, rekvisiidid ehk jalanõud olid ehtsad, Angela Alliku tütre omad. Raasikul mängiti kaminasaalis, Arukülas pidi see algul toimuma rahvamaja õue pandud telgis, plaani nurjasid tugev tuul ja vihmasadu. Etendus toimus suure saali laval, kus olid vastamisi näitlejad ja publik.

Äpunäpp kasvab
Nukustuudio Äpunäpp on viimaste lavastustega järjest suurenenud. Angela Allik rääkis, et pikka aega olid trupis valdavalt poisid, ent nad kasvasid suureks ning hakkasid oma pruute proovidesse kaasa võtma.

„Et tüdrukud ei konutaks nurgas ega igavleks, pakkusime neile tasapisi võimalust hakata meiega koos mängima. Neile hakkas see meeldima ja nüüd on Äpunäpu täisväärtuslikud liikmed,” jutustas ta.

Lavastaja tütar Andra tegi Äpunäpus esimest korda kaasa 4aastasena. Vahepeal oli pikem paus, nüüd mängib jälle: „Ta käib proovides kaasas ja tahab väga mängida. Kuid sirmi­etendustes me teda kasutada ei saa, ta on liiga lühike.”

Jõuluetenduse proove alustati umbes kuu aega tagasi pärast seda, kui oli möödas Raasiku raamatukogu juubel, kus trupi liikmed etendasid näitemängu „Raasiku raamatukogu 105”. Kas „Aknalaua Jusse ja sõpru” saab veel näha, ei osanud Angela Allik öelda.

„Eelmisel aastal olid meil detsembrikuus kõik nädalavahetused jõuluetendusega hõivatud. Siis lubasin näitlejaile, et järgmisel aastal neid enam ei kiusa ning saavad rahulikult jõule nautida. Aga juba kutsutakse meid jälle esinema. Lasen noortel otsustada, kas tahavad veel mängida või ei. Mõnel on võib-olla juba plaanid tehtud ning trupp on nüüd suur, neid pole lihtne kokku saada,” rääkis ta.

Äpunäpu järgmine suurem ettevõtmine on seotud Raasiku valla juubelipeoga. Juhan Trump lavastab selleks puhuks enda näidendi, kus teevad kaasa ka nukustuudio näitlejad.