Ajalootudengid MARIANNE LOIK ja HENRI REEDER intervjueerivad Raasiku valla tuntud inimesi

1797

Ettevõtmise nimeks on noored pannud „15 kuldset käbi Raasiku valla männil”.

Härma külast pärit Marianne Loik ja Henri Reeder Arukülast õpivad Tallinna Ülikoolis ajalugu. Vestluse käigus tekkis neil mõte hakata koguma koduvalla ajalugu. Esimene idee oli külastada ajaloouurijat Vaino Nappi, et kuulata tema lugusid. Kaasa võeti kaamera.

„Sellest tuli nii lahe päev, et mõtlesime – miks mitte leida veel koduvallast põnevaid inimesi ja veeta nendega koos huvitav päev ning teha nendest filmidest sari,” jutustas Henri Reeder.

Siis turgatas tudengitele pähe, et kevadel on tulemas Raasiku valla 20. aastapäev ning nemad võiksid oma sarja teha selleks tähtpäevaks. Otsustati, et räägitakse inimestega valla igast piirkonnast – kahest alevikust ja 13st külast. Sellest sündis ka sarjale pealkiri „15 kuldset käbi Raasiku valla männil”.

Kolm esimest kohtumist on juba olnud – peale Vaino Nappi on külastatud kahte õpetajat, Pikaveres elavat Arno Vorsmani ning Helju Kadakat Härma külast.

Iga intervjueeritava jaoks arvestavad noored terve päeva. Vestlused toimuvad mitmes eri kohas. Näiteks Vaino Nappi intervjueeriti tema toas, koduõues, pööningul, metsas.

„Küsimusi me ette ei valmista. Paneme kaamera erinevates kohtades käima, vestleme vabas vormis, küsimused tekivad jutuajamise käigus,” rääkis Marianne Loik.

Räägitakse inimese elust ja tööst, sellest, kuidas nad on sattunud oma kodukohta elama, milline oli nende lapsepõlv ja koolitee, mida arvavad koduküla ajaloost, mida tähendavad nende jaoks koduküla ja koduvald jne.

Kuna Marianne Loik tunneb hästi valla lõunapoolset osa ehk Pikavere-kanti, otsib tema küsitletavad sealt, Henri Reeder valla põhjapoolsest piirkonnast.

„Veel on välja valitud paar inimest, kelle juurde tahame minna. Olen teistelt külainimestelt küsinud, mida nad arvavad ühest või teisest või keda ise pakuksid oma külast,” selgitas Marianne Loik ning lisas, et otsivad inimesi, kes on külas pikemat aega elanud, tunnevad kodukanti, on säravad ja mingis mõttes erilised.

Mis nendest intervjuudest täpsemalt sünnib, pole Marianne Loik ja Henri Reeder veel otsustanud. Ilmselt kohtuvad kõigi piirkondade inimestega ning siis hakkavad filmitut monteerima 15-20minutilisteks saadeteks. Henri Reeder arvas, et need võiks laadida enne koduvalla juubelit, mis toimub järgmise aasta märtsis, üles Youtube´i lehele internetis.

Esialgu annavad nad tehtud intervjuudest teada Facebooki Raasiku valla ajaloolehe kaudu. Ka selle autor on Marianne Loik. Ta ütles, et tegi lehe Henri Reederi eeskujul: „Henri koostas Aruküla juubeliaasta puhul Facebooki Aruküla lehe, mõtlesin, et vaja on kajastada ka valla teiste kantide ajalugu.”

Eelmine artikkelSissemurdmine Suurpea külas
Järgmine artikkelPiirkondlike tugiisikute konkursi tulemused selgunud