Purjekas Blue Sirius on tagasi Kuusalu vallas

5227
RAUNO MASING Eesti vanima purjeka, 106aastase Blue Siriuse pardal.

„Õnnestus jätta Blue Sirius Eestisse ja seotuks Kuusalu vallaga,“ on Pudisoo elanik RAUNO MASING rahul.

Valgete külgede ja puna-pruunide purjedega kahemastiline kahvelkuunar Blue Sirius hakkas Eesti lipu all seilama seitse aastat tagasi. Kuunari omanik oli SA Tuletorn Fond, mille juht Peer Salström-Leyh tuli Saksamaalt Eestisse elama. Laeva kodusadamaks sai Tapurla Kuusalu vallas.

Mõni aeg tagasi pandi laev müüki. Selle omanikuks sai 2012. aasta jaanuaris OÜ Blue Sirius, mille juht on Rauno Masing Pudisoo külast Kuusalu vallast.

Nüüd on purjeka operaator MTÜ Blue Sirius, talvine kodusadam oli Tallinnas Admiraliteedi bassein. Suvel peatub laev mitmel pool sadamates.

„Laevaost oli nagu missioonitöö – oleme suutnud kõige vanema aluse Eestisse jätta,“ ütleb Rauno Masing.

Blue Sirius on ehitatud 1907. aastal Norras, pikkus on 22 meetrit, süvis 2,2 meetrit. Pardale võib võtta kuni 32 reisijat.

Laeva majandab klubi
MTÜ Blue Sirius liikmete ja huviliste seas on mitu noort ka Kuusalu vallast: Rene Bekiš Tapurlast, Kaur Kamm Kolgast ja paljud teised. Noormehed õpivad või on õppinud merendust ning praktiseerivad nüüd purjekal.

Praegu on MTÜl liikmeid üle kümne. See on sõpruskond, kes on seotud merealase ettevõtluse, merekooli või purjetamise kaudu.

„Laev on otsekui platvorm klubi liikmetele. Kellel on huvi, saab liituda ja kaasa rääkida, kuidas merendust propageerida. Ning käime ka koos purjetamas,“ ütleb MTÜ Blue Sirius juht.

„Oleme saavutanud kokkuleppe Päästeliiduga, et Blue Siriusest saab nende esindusalus ning laeva meeskond koolitatakse I ja II astme merepäästjateks.
Kus iganes laev sadamas seisab, avame infoala, jagame teavet merepääste kohta, tutvustame ajaloolist meresõitu,“ räägib ta.

Juuni alguses on plaan sõlmida koostöölepe Päästeliiduga, käimas on ühisprojekt ka MTÜga Hoia Eesti Merd.


1907. aastal Norras valmistatud kahvelkuunar Blue Sirius.

„Kohalikul tasandil soovime olla kindlasti aktiivsed, püüame vastastikku üksteist aidata ja toetada. Blue Sirius on selleks valmis.“

Rauno Masing lisab, et koos Päästeliitu kuuluvate Tapurla ja Pärispea merepäästjatega on kavas osaleda Kuusalu valla merepäeval: „Meie vallal on pikim merepiir ning siin asub ka vanim alus – katsume seda kõigile teadvustada. Lastekaitsepäeval, 1. juunil tõmbasime masti Päästeliidu ja Hoia Eesti Merd lipud. Purjekas on sel suvel kohal Tallinna merepäevadel, Sillamäe sadama avamisel, Hiiumaal, Toilas ja mitmel pool mujal Eesti sadamates merega seotud üritustel.“

Eelmine artikkelAutolt varastati rattad
Järgmine artikkelEndised EPT-lased külastasid Raasiku tehast