Raasiku valla laulu- ja tantsupäeval esitleti „Aruküla polka“ tantsu

1280

Laupäeval, 4. juunil oli Arukülas traditsiooniline laulu- ja tantsupäev.

Laulu- ja tantsupäev algas rongkäiguga Aruküla rahvamaja juurest lauluväljakule, kus seejärel esines 23 kollektiivi üle Raasiku valla – kokku 325 lauljat, rahvatantsijat, võistlustantsijat ja pillimängijat. Kollektiivide juhendajaid oli 13.

„Sõutantsijad jäid välja, sest nende kava eeldab hilisemat aega, neid saab näha jaanipäeval,“ ütles Aruküla kultuuriseltsi juhataja Garina Toomingas.

Ta rääkis, et valla laulu- ja tantsupäev on seotud üle-Eestilise laulu- ja tantsupeoga: „Rahvas saab näha, mida on aasta otsa õpitud. Esinejad ei pea eraldi õppima, meie päeva kava kujuneb vastavalt laulu- ja tantsupeo kavale. Kel ei ole mahti minna tantsu- või laulupeole, siis see sai küll väikese ülevaate, mis hakkab toimuma 1.-3. juulil Tallinna lauluväljakul.“

Aruküla polka
Garina Toomingasel tuli mõte, et Juhan Trumbi „Aruküla polkale“ võiks Aruküla 720. sünnipäevaks luua ka tantsu.

Märtsis hakkas Lapuliste tantsurühm eesotsas Reet Hänikesega tantsu looma. Polka tehti nii sega- kui naisrühmale, mõlemas variandis kattub osa tantsust.
Aruküla polka esmaettekanne oli lau­päevasel laulu- ja tantsu­päeval.

„Segapaari tantsu panime kokku kahe trenniga, siis jäi ainult päheõppimise vaev. Muusika natukene venib tant­su jaoks, aga mitte väga,“ ütles Reet Hänikene.

Ta sõnas, et kavatseb segapaari variandi ka kirja panna, aga ei avalikusta seda kusagil, ilmselt jääb kirjapandud tants kultuuriseltsi arhiivi.

Tantsus kasutatakse tava­päraseid polkasamme – hüpakut ja galoppi.

Reet Hänikene lausus, et ühtegi varasemat Aruküla tantsu ta leidnud pole: „Ma ei ole väga folkloori uurinud, aga Harju-Jaani tantse pole märganud, ikka on Jõelähtme või Kuusalu omi.“

Garina Toomingas sõnas, et kes valla tantsu- ja laulupäevale ei jõudnud, saab Aruküla polkat näha Lapuliste ja Marikeste esituses jaanilaupäeval.

Eelmine artikkelLiiklusõnnetus Kiiu alevikus
Järgmine artikkelHarju maavanem ÜLLE RAJASALU külastas Raasiku valda