Vallavolikogu otsus siduda lasteaia kohatasu kodanikeregistriga on saanud palju vastukaja, lapsevanemad suhtuvad otsusesse erinevalt.
„On õige ütlus, et raha paneb rattad käima. Oma lapse nimel registreerin end ümber, kuigi südames soovin, et mu maksuraha läheks sünnivalda,” ütles Anija vallast Arukülla kolinud ema lasteaia osalustasu tingimuste muutmise kohta. Kuna ta on Anija valla kodanik, mees Raasiku valla registris, peaksid nad hakkama iga kuu välja käima 94 eurot senise 43 asemel, et laps saaks käia Aruküla lasteaias.
Möödunud nädalal kirjutasime, et Raasiku vallavolikogu otsustas muuta lasteaiatasu suurust, mis hakkab sõltuma registreeringust rahvastikuregistris. Et lapsevanema makstav hind jääks praegusele tasemele, peavad mõlemad vanemad või üksikvanem olema Raasiku valla kodanikeregistris. Ülejäänud peaksid maksma maksimaalse lubatud tasu ehk 94 eurot.
Alati saab läbi rääkida
Postimees avaldas 21. oktoobril loo „Haldusreformis ellujäämine Raasiku moodi: valda meelitatakse registreerima lasteaia kohatasuga manipuleerides.” Postimehega oli ühendust võtnud lapsevanem, kes oli nördinud vallavanema kirja peale ja põhjendas, et peab olema seoses tööga registreeritud välismaale, teine vanem on registreeritud Raasiku valda. Jutt käis kirjast, mille vallavalitsus saatis kõikidele lapsevanematele pärast määruse muutmise otsust – volikogu soovis, et info muudatusest jõuaks kindlasti lapsevanemateni. Vallavanem Raivo Uukkivi vastas Postimehele, et kõikidele ühe puuga ei panda ning alati saab rääkida, määruses on sätestatud ka erisused.
Sõnumitoojale täpsustas ta, et erisus kehtib üksikvanematele – kes kasvatavad last üksi ja leibkonnas puudub teine vanem: „Eelkõige loetakse üksikvanemaks vanem, kellel on õigus riiklikule üksikvanema lapse toetusele või kelle lapse teine vanem on surnud. Raasiku vallavalitsusel on õigus rakendada üksikvanema mõistet ka vanemale, kes kinnitab allkirjaga, et kasvatab last üksinda, esitab andmed ja dokumendid.”
Vallavalitsuse sotsiaal- ja noorsootöökomisjoni ettepanekul on vallavalitsusel õigus osalustasu vähendada või sellest vabastada vähekindlustatud või probleemsed pered.
Vallavanem märkis, et vallavalitsusse on küsimustega pöördunud paar-kolm vanemat: „Ei midagi katastroofilist, saadakse ju aru. Ka Postimehesse pöördunu oleks esmalt pidanud tulema meie jutule, ajaleht tema probleemi ei lahenda. See tähendab, et inimene ei soovigi lahendust, vaid intriigi.”
Sõnumitooja uuris, mida arvavad Aruküla lasteaia lapsevanemad kohatasu muutmisest. 4aastase lapse ema, kes elukaaslasega Raasiku valla kodanikud, leidis, et kohatasuga meelitamine pole soliidne: „Meie kodu, süda ja hing on Arukülas, oleme patrioodid. On aga neid, kes pole registritoiminguid teinud, küllap on neil omad põhjused. Kui vallavalitsus soovib elanike arvu kokku saada, tuleks alustada mujalt, mitte lastest.”
3aastase poja üksikema on otsusega rahul: „Pered, kes elavad mõnes teises vallas, ei too oma lapsi Aruküla lasteaeda. Kui, siis väga vähesed. Enamik on meie valla elanikud, seega pole põhjust olla ka mujal registris. Mul pole vallajuhtidele midagi ette heita.”
Kuidas on Raasiku lasteaias meeleolud, uurisime hoolekogu esimehelt Kaspar Andersonilt. Ta ütles, et uue koosseisuga hoolekogu koosolek toimus 10. oktoobril, siis lasteaia kohatasu teemal ei räägitud: „Olen hoolekogus uus, seega ei tea, kas seda on üldse varem arutatud, olles tutvunud varasemate protokollidega, kahtlen selles sügavalt. Minu poole pole ükski lapsevanem murega pöördunud, kuid on kahetsusväärne, et selliseid muutuseid ei tutvustata eelnevalt asjaosalistele.”
Kõige rohkem lapsevanemaid, kes pole Raasiku valla kodanikud, on Pikavere lasteaias. Sinna tuuakse lapsi ka naabervaldadest. Pikavere lasteaia-algkooli hoolekogu esimees Alice Suurkuusk lausus, et prioriteet on Raasiku valla iseseisev jätkamine: „Kui kellelgi on probleem, et pole kohta, kus end Raasiku vallas sisse kirjutada, pakun võimalust enda juurde ja täiesti tasuta, huvi korral võtke minuga ühendust.”
Facebookis kommenteeris Postimehe artiklit riigikogu liige Siim Valmar Kiisler: „Mitmel pool Eestis käib kohalike vürstide võitlemine haldusreformi vastu täie hooga. Igasugu absurdseid tempe mõeldakse välja, et mitte mingil juhul naabervallaga ühineda, kiusatakse lapsevanemaid.”
Kommentaare tuli poliitiku postitusele palju, Kuusalu vallavolikogu esimees Enn Kirsman küsis, kas Tallinn võib oma kodanike ühistranspordi kinni maksta, aga kui Raasiku vald oma inimeste lasteaiakoha tasu osaliselt hüvitab, on kohe kuritegu.
Saue vallavanem Andres Laisk kommenteeris, et Saue vald pakub vallakodanikele soodustusi juba aastaid: „Ei oska kellelegi halvasti näpuga näidata. Vabade lasteaiakohtadega on rahaliselt kasulikum võtta tasu teiselt omavalitsuselt, kui suurendada lapsevanema omaosalust. Meie soov on näha võimalikult adekvaatselt elanike registriandmeid, et planeerida õigesti tulevikus vajatavaid teenuseid ja seotud investeeringuid.”
Raivo Uukkivi sõnas, et Raasiku vald ei osta endale kodanikke: „Soovime, et siin elavad inimesed end kodanikuks registreeriksid ja elukeskkonna loomises osaleksid, mitte ainult ei naudiks hüvesid.”