Alanud õppeaastast on Raasiku valla koolides sorteerimisjaamad prügi liigiti kogumiseks. Eraldi saab panna pakendijäätmed, segaolmejäätmed, paberi ja kartongi ning biojäätmed.
Raasiku vallavalitsus esitas kevadel Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) keskkonnaprogrammi taotluse ning KIK eraldas valla üldhariduskoolidesse sorteerimisjaamade ostmiseks toetust 50 protsenti projekti kogumaksumusest. Vallavalitsuse tellimusel viis MTÜ Eesti Jäätmehoolduskeskus läbi hanke Raasiku valla koolidele sorteerimisjaamade ostmiseks.
Neljast pakkumisest soodsaima tegi OÜ Easy Star. 17 sorteerimiskomplekti läksid maksma 7637,20 eurot. Sellest 3818,60 eurot tasub KIK.
17 sorteerimiskomplektist 8 on Aruküla põhikoolis, 5 Raasiku koolis, 3 Aruküla vaba waldorfkoolis ja 1 Pikavere mõisakoolis.
Vallavalitsuse keskkonnaspetsialist Johanna Sepmann selgitas, et igasse kooli tellitud sorterite kogus sõltus kooli õpilaste ja töötajate arvust. Eesti Ringmajandusettevõtete Liidu tegevjuhiga käidi Raasiku valla koolides hindamas sorteerimisjaamade vajadust ning valiti välja ka kohad, kuhu need panna.
„Pikavere kooli sai prügisorter viidud eelkõige õppe-eesmärgil. Kuna mõisakoolis toitlustatakse lapsi kohapeal ning külas kauplust pole, siis on tekkiv prügikogus üsna väike. Vähemal ja rohkemal määral tekib jäätmeid ikka ning on oluline, et need saaks liigitud kogutud. Õpilaste teadlikkuse parandamine prügi sorteerimise osas on tähtis,“ sõnas Johanna Sepmann.
Ta lisas, et Aruküla waldorfkool on küll erakool, kuid ka neile anti 3 sorteerimisjaama, sest jäätmeid peaksid oskama liigiti koguda kõik: „Kool on suurepärane koht, kus omandada teadmisi ja kogemusi jäätmete sorteerimise kohta, siis oskavad lapsed hakata ka kodus prügi liigiti sorteerima.“
Sorterprügikastidel on peal piktogrammid ning juures piltidega juhendid, millist prügi millisesse kasti tohib panna. Keskkonnaspetsialisti sõnul koolitatakse ka koolitöötajaid, et õueprügikastidesse jõuaks prügi sorteeritult. KIKi toetuse saamise üks tingimus oli, et koolil peab õues olema võimalus samu jäätmeid sorteeritult ära anda. Biojäätmeid on lubatud ka kohapeal kompostida. Raasiku kooli juurde pandi kevadel seetõttu biojäätmete konteiner.
Üks prügisorter ka Aegviidu kooli
Ka Anija vallavalitsus taotles kevadel toetust koolidele prügisorterite ostmiseks. Esialgu planeeriti Alavere ja Aegviidu koolidele soetada 5 sorteerimiskomplekti, nende hinnaks arvestati kokku 3130 eurot, sellest 50 protsendiga lubas toetada KIK. Valla keskkonnaspetsialist Evelin Kolbak ütles, kuna Alavere kool sortereid juurde ei soovinud – seal on need olemas, nagu ka Kehra gümnaasiumis – ostetakse vaid üks prügisorter Aegviidu koolile.